Skip to content

PS4’te Oyun Paylaşımı

10 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Oyunu başlatın> basılı tutun Paylaş kısaca> seçin Oynatmayı Paylaşmaya Başlayın > TAMAM MI > TAMAM MI tekrar> arkadaşı seçin.
 • Seçiniz Denetleyiciyi Ziyaretçiye Verin Oyunun kontrolünü onların ele geçirmesini istiyorsanız. Seçiniz Oynatmayı Paylaşmayı Durdur işin bittiğinde.
 • Share Play oturumları bir saat ile sınırlıdır, ancak hemen yeni bir oturum başlatabilirsiniz.

Bu makale, PS4’ün Share Play işlevinin oyun paylaşmak ve arkadaşlarınızla çok oyunculu oyunlar oynamak için nasıl kullanılacağını özetlemektedir.

PS4’ünüzde Paylaşımlı Oyun Nasıl Kullanılır

Share Play’i kullanarak PS4’ünüzde oyunları nasıl paylaşacağınız aşağıda açıklanmıştır. Share Play oturumu başlatmak için bir PlayStation Plus aboneliğiniz olması gerekir, ancak arkadaşınız yoktur.

 1. Paylaşmak istediğiniz oyunu başlatın ve kısaca Paylaş Paylaşım menüsünü açmak için oyun kumandanızdaki düğmesine basın.

 2. İtibaren Paylaş menü, seç Oynatmayı Paylaşmaya Başlayın.

  PS4 Share menüsünün ekran görüntüsü.

 3. Seçiniz TAMAM MI.

  Share Play bilgilerinin ekran görüntüsü.

 4. Arkadaşınızı zaten bir partide yoksa, eklemeniz gerekecek. Seçiniz TAMAM MI.

  Share Play'in bir ekran görüntüsü.

 5. Paylaşmak istediğiniz arkadaşınızı seçin.

  PS4 arkadaşlarının ekran görüntüsü.

 6. Arkadaşınız katıldığında, oyununuzu otomatik olarak ekranlarında görürler. Oynamaya devam etmek için oyuna dönebilir veya Oyna Paylaş daha fazla seçenek için.

  PS4'te paylaşımlı oyunun ekran görüntüsü.

 7. Seçiniz Oynatmayı Paylaşmayı Durdur işin bittiğinde. Alternatif olarak, seçebilirsiniz Denetleyiciyi Ziyaretçiye Verin Oyunun kontrolünü onların ele geçirmesini istiyorsanız.

  PS4 Share Play'in ekran görüntüsü.

PS4’te Tüm Oyunlarınızı Nasıl Paylaşabilirsiniz?

Oyunlarınızı paylaşmanın başka bir yolu, PS4’lerine erişmenizi veya giriş bilgilerinizle onlara güvenmenizi gerektirir. Bir arkadaşınızın PS4’ünü birincil konsolunuz olarak ayarlarsanız, bu kişi daha sonra kendi hesabıyla oturum açabilir, satın aldığınız herhangi bir oyunu indirebilir ve oynayabilir. Daha sonra PS4’ünüze giriş yaparsanız, o arkadaşınızla satın aldığınız herhangi bir çok oyunculu oyunu oynayabilirsiniz. Konsolları birincil PS4’ünüz olarak ayarlandığı için oynamalarına izin verilir ve oyunu satın alan hesapla oturum açtığınız için oynamanıza izin verilir. Bu yöntemi yalnızca güvendiğiniz kişilerle kullanın. Gelecekte kendi PS4’ünüzü birincil PS4’ünüz olarak kullanmanız gerekirse, arkadaşınız veya aile üyeniz önce hesabınızın birincil konsolu olarak PS4’lerini devre dışı bırakmalıdır. Bunu web tarayıcısı aracılığıyla kendiniz yapabilirsiniz, ancak bunu yalnızca altı ayda bir yapmanıza izin verilir.

 1. Arkadaşınız veya aile üyeniz PS4’te PS4 hesabınıza giriş yapın.

 2. Açık Ayarlar ana ekrandan.

  Ana PS4 menüsünün ekran görüntüsü.

 3. Seçiniz Hesap Yönetimi.

  PS4 ayarlarının ekran görüntüsü.

 4. Seçiniz Birincil PS4’ünüz Olarak Etkinleştirin.

  PS4 hesap yönetiminin ekran görüntüsü.

 5. Seçiniz Etkinleştir.

  Bir PS4'ü birincil olarak etkinleştirmenin ekran görüntüsü.

 6. Bu PS4’ün kullanıcıları artık oyunlarınıza erişebilecek. Oyunlara erişimi bir arkadaşınız veya ailenizden biriyle değiş tokuş ediyorsanız, PS4’ünüzde 1-4 arası adımları tekrar etmelerini sağlayın.

PS4’te Kaç Kişi ile Oyun Paylaşabilirsiniz?

PS4’te oyun paylaşabileceğiniz kişi sayısı, kullandığınız yöntemden bağımsız olarak tek seferde bir kişi ile sınırlıdır. Gerçek lojistik ve ayrıntılar, Share Play özelliğini kullanmanıza veya birincil konsolunuzu değiştirmenize bağlı olarak değişir. Share Play özelliğini kullanırken, aynı anda partinizdeki bir kişiyle paylaşabilirsiniz. Farklı bir kişiyle paylaşmak istiyorsanız, mevcut oturumunuzu sonlandırmanız, yeni bir parti oluşturmanız ve yeni kişiyle paylaşmanız gerekir. Birincil konsolunuzu değiştirme yöntemini kullanırken, bir seferde tek bir konsolla paylaşımla sınırlandırılırsınız. Ancak, bu konsola giriş yapan herkes oyunlarınızı o konsolda kullanabilir. Dolayısıyla, birincil PS4’ünüz olarak ayarladığınız konsolun birden fazla kullanıcısı varsa, hepsi oyun kitaplığınıza erişebilir. Oyunlarınızı oturum açma bilgilerinizi vererek paylaşırsanız, Sony’nin cezai işlem yapma riskini alırsınız. Örneğin, birincil PS4’ünüzde oynuyorsanız ve farklı bir PS4’te oturum açmışsanız, satın aldığınız bir oyunu kullanarak bir arkadaşınızla çevrimiçi olarak oynayabilirsiniz. Sizin dışınızda başka kişiler ve o arkadaşınız oturum açma bilgilerinizi kullanarak oynamaya çalışırsa, Sony hesaplarınıza karşı önlem alacaktır.

PS4 Oyunlarını Paylaşmanın Yolları

Oyun paylaşımı, arkadaşınızla kartuş veya disk değiştirmek kadar basitti. Her şeyi indirmek yerine fiziksel oyunları tercih ederseniz bu hala bir seçenek, ancak Sony aslında PS4’te çok daha güncel oyun paylaşımı için iki farklı yol sunuyor. Bir yöntem, internet üzerinden arkadaşlarınızla yerel çok oyunculu oynamanıza izin veren Share Play özelliğini içerir. Diğeri, tüm dijital oyun kitaplığınızı bir arkadaşınızın konsolunda oturum açarak paylaşmaktır. PS4’te oyun paylaşmanın her biri farklı bir amaca hizmet eden üç yolu vardır.

 • Fiziksel diskler: Eski konsollar gibi, fiziksel disklerinizi arkadaşlarınıza ödünç vermekte özgürsünüz. Fiziksel diskinize sahip oldukları için birlikte oynayamazsınız.
 • Oyna Paylaş: Bu resmi PS4 özelliği, bir kopyası olmasa bile arkadaşlarınızla çevrimiçi çok oyunculu oyunlar oynamanıza olanak tanır. Tek başına oynamasına izin vermek için kontrolü bir arkadaşınıza da devredebilirsiniz. Arkadaşınızın PlayStation Plus’a sahip olması gerekiyor ve oturumlar 60 dakika sonra bitiyor.
 • Oyun paylaşımı: Bu yöntem, bir arkadaşınızın PS4’ünde oturum açmanızı ve onu birincil konsolunuz olarak ayarlamanızı gerektirir. Tüm oyunlarınızı oynamalarına izin verir ve ayrıca çevrimiçi olarak birlikte oynayabilirsiniz.

SharePlay Gereksinimleri ve Sınırlamaları

Share Play, oyunu olmasa bile arkadaşlarınızla çevrimiçi oyun oynamanıza izin veren bir özelliktir. Bu, birlikte oynamanıza izin verdiği için çok oyunculu oyunlar için kullanışlıdır. Tek oyunculu oyunlarda, arkadaşınız oyununuzu izleyebilir ve isterseniz oynamasına izin vermek için onlara oyun kumandasını verme seçeneğiniz vardır. Ayrıca tek oyunculu bir oyunda Paylaşımlı Oyun kurabilir, kontrol cihazını arkadaşınıza verebilir, sonra uzaklaşabilir ve tek başına oynamasına izin verebilirsiniz. Share Play’i kullanmak için yüksek hızlı bir internet bağlantınızın olması gerekir. Bağlantınız yeterince hızlı değilse, yavaş PS4 Wi-Fi’nizi düzeltmeyi deneyin veya bir Ethernet bağlantısına geçin. Share Play ile yakalama, oturumların da bir saat ile sınırlandırılmasıdır, ancak o zamana kadar oynamayı bitirmezseniz, toplantı sahibi hemen yeni bir oturum başlatabilir. Diğer sınırlama, PlayStation Plus aboneliğine sahip olmanızın bir Play Play oturumu başlatmanız gerektiğidir. Arkadaşınızın oyununuzu görüntülemek için aboneliğe ihtiyacı yoktur ve aboneliği olsun ya da olmasın onlara kontrolörü de verebilirsiniz. Bir oyunun yerel çok oyunculu oyununu arkadaşınızla oynamak istiyorsanız, bunun için bir PlayStation Plus aboneliğine sahip olmaları gerekir.