Skip to content

PS4’ten PS5’e Nasıl Veri Aktarılır

4 de Haziran de 2022

Bilinmesi gereken

 • git Ayarlar > sistem > Sistem yazılımı > Veri aktarımı PS5’te. PS4’te öğeleri seçin > Transferi Başlat.
 • ya da git Kayıtlı Veriler ve Oyun/Uygulama Ayarları > Verileri Kaydet (PS4) > Bulut depolama > İndirmek.
 • Veya dosyaları PS4’ten bir USB sürücüsüne kopyalayın ve PS5’e takın. Aktarımı ayarlar aracılığıyla yönetin.

PlayStation 4’ten PlayStation 5’e yeni yükselttiyseniz, PS4 kayıt dosyalarınızı ve neredeyse tüm PS4 oyunlarınızı yeni PS5’inize aktarabilirsiniz. Bu makale size PS4’ten PS5’e veri aktarmanın ve süreci daha hızlı hale getirmenin birkaç farklı yolunu öğretecektir. Bu makale, ilk PS5 kurulumunuzdan sonra yapılan veri aktarımlarını kapsar. PS5’iniz kurulum sırasında eksiksiz bir Veri Aktarımı seçeneği sunabilir; bu durumda ekrandaki talimatları izlemeniz gerekir.

 

Kurulumdan Sonra PS4 Verilerini PS5’e Nasıl Aktarırım?

İster tüm PS4 verilerini, ister belirli oyunları ve uygulamaları aktarmak isteyin, süreç neredeyse aynıdır. PS5’in Ayarlar menüsünde, ağınızdaki herhangi bir PS4’ten dosya aktarmanıza izin veren bir Veri Aktarımı seçeneği vardır. Başlamadan önce ihtiyacınız olacak:

 • Bir internet bağlantısı ile güçlendirilmiş PS4.
 • Bir internet bağlantısı ile güçlendirilmiş PS5.
 • Her konsola bağlı bir TV veya monitör (yalnızca bir ekranla Veri Aktarımı gerçekleştirebilirsiniz, ancak aktarım işlemi sırasında HDMI kablolarını değiştirmek zorunda kalmamak için iki ekran kullanmanızı öneririz).

Daha yüksek aktarım hızları için her iki konsolun da kablolu bağlantıyla internete bağlı olduğundan emin olun. Tek seçeneğiniz Wi-Fi bağlantısıysa, aktarım hızlarını artırmak için konsolları bir LAN kablosuyla bağlayabilirsiniz. Olası sorunları önlemek için herhangi bir veri aktarımına başlamadan önce hem PS4’ün hem de PS5’in en son sistem yazılımına sahip olduğundan emin olun.

 1. PS5’inizi açın, profilinizde oturum açın ve şuraya gidin: Ayarlar > Sistem > Sistem Yazılımı > Veri Aktarımı.
 2. Uyarıları okuyun ve tıklayın Devam et.

  PS5'te Devam vurgulanmış olarak Veri Aktarma uyarı ekranı

 3. PS4’ünüzü açın ve aynı profilde oturum açın.
 4. PS5’iniz, PS4’ünüzü aramaya başlayacaktır. Bulunamazsa, her iki konsolun da aynı ağa bağlı olduğunu kontrol edin ve PS4’ünüzü yeniden başlatın.
 5. PS4 bulunduğunda, PS4’ün güç düğmesine basın bip sesi gelene kadar 1 saniye İşlem sıfırlanmadan önce bunu yapmak için 5 dakikanız olacak.

  PS4 konsolu, mesaj vurgulanmış olarak PS5 Veri Aktarımı kullanılarak bulundu

 6. PS4 yeniden başlatıldıktan sonra, PS5’inizde görüntülenen konsolun kaydetme dosyalarının bir listesini görmelisiniz. Tek tek dosyaları işaretleyerek aktarmak istediğiniz verileri seçin (ayrıca Hepsini seç Eğer tercih edersen). Bittiğinde, tıklayın Sonraki.

  Onay işareti ve İleri vurgulanmış olarak PS5'e aktarmak için PS4'e kaydedilen verileri seçme

 7. Aktarmak istediğiniz oyunları veya uygulamaları seçin ve tıklayın. Sonraki.

  Onay işareti ve İleri vurgulanmış olarak PS5'e aktarılacak PS4 oyunlarını ve uygulamalarını seçme

 8. PS5, tahmini bir aktarım süresini gösterecektir. Tıklamak Transferi Başlat başlamak.

  PS5 Veri Aktarımı tahmini süreleri ve Aktarımı Başlat vurgulandı

  Tahmini aktarım süresi çok uzunsa, İptal önceki menüye dönmek ve seçtiğiniz dosyaları ayarlamak için

 9. Transferin bitmesini bekleyin. PS5’iniz oyun dosyalarını yüklemek için ek süre gerektirebileceğinden, PS5’iniz yeniden başlatıldıktan sonra bile PS4’ünüz bir aktarım bildirimi görüntülemeye devam edebilir. Aktarım işlenirken PS5 veya PS4’ünüzü kapatmayın.

 

PS4 Verilerini PS5’e Aktarmanın En Hızlı Yolu Nedir?

Genel bir kural olarak, kablolu bağlantı size her zaman kablosuz bağlantıdan daha hızlı aktarım hızı sağlar. Ancak, PS4’e kaydedilen verileri aktarmak istiyorsanız, kaydedilen dosyalarınızı Cloud Storage’dan indirmek, PS5’in Veri Aktarımı’nı kullanmaktan çok daha hızlıdır. Bulut Depolama yalnızca PlayStation Plus aboneliğiyle kullanılabilir, bu nedenle bu özelliğe erişmek için üye olmanız gerekir. Ancak, PS4’ünüzde Bulut Depolama kullanmış olsanız bile, tüm kaydetme dosyalarınızın yüklendiğinin garantisi yoktur. Önce onları yüklemeniz gerekebilir.

 1. PS4 kayıtlı dosyalarınızın bulut depolama alanına yüklenmesini sağlamak için Ayarlar > Uygulama Kayıtlı Veri Yönetimi > Sistem Depolama Alanında Kaydedilen Veriler.
 2. Seçme Çevrimiçi Depolama Alanına Yükle.

  PS4'e kaydedilen verileri Çevrimiçi Depolamaya Yükle vurgulanmış olarak Bulut Depolama'ya yükleme

 3. Buradan, düğmesine basarak tek tek veya birden fazla dosya seçmeyi seçebilirsiniz. Seçenekler düğmesi kontrol cihazınızda ve tıklayarak Birden Çok Uygulama Seçin. Seçimlerinizi yapmayı bitirdiğinizde, düğmesine basın. Yüklemek.

  Yükleme vurgulanmış olarak Bulut Depolamaya yüklemek için PS4 kaydetme dosyalarını seçme

  Kaydetme dosyalarınız, bulut depolama alanına yükledikten sonra bile PS5’inizde otomatik olarak kullanılamayabilir. Erişiminizin olduğundan emin olmak için, kaydedilen dosyaları PS5’inizin sistem deposuna manuel olarak indirmeniz gerekir.

 4. PS5’inizi açın ve şuraya gidin: Ayarlar > Kayıtlı Veriler ve Oyun/Uygulama Ayarları > Verileri Kaydet (PS4) > Bulut Depolama.

  Cloud Storage vurgulanmış olarak PS5'te PS4 Cloud Storage'a erişme

 5. Altında Konsol Depolamasına İndirPS5’inizin deposuna taşımak istediğiniz kaydetme dosyalarını seçin ve İndirmek.

  İndirme vurgulanmış olarak PS4'ün dosyaları PS5'e indirmek için kaydetmeyi seçme

 6. Dosyaların indirildiğinden emin olmak için şuraya gidin: Ayarlar > Depolama > Konsol Depolama Alanında Kaydedilen Veriler > PS4 Oyunları. Bu, şu anda PS5’inizde bulunan tüm PS4 kaydetme dosyalarını görüntüler.

USB Depolama Aygıtıyla Veri Aktarma

Bulut Depolamanız yoksa ve PS5’in Veri Aktarımı özelliğini kullanmamayı tercih ediyorsanız, kayıtlı dosyaları bir USB depolama aygıtı aracılığıyla da aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için yedek belleğe sahip bir sabit sürücü veya bellek çubuğu alın, PS4’ünüze takın ve şu talimatları izleyin: Veri aktarımlarında zaman kazanmak mı istiyorsunuz? PS5, tüm PS4 uyumlu harici sabit sürücüleri (HDD’ler) destekler. PS4’ünüzle bir USB HDD kullanıyorsanız, herhangi bir oyuna hızla erişebilir ve PS5’inize bağlayarak onda depolanan dosyaları kaydedebilirsiniz.

 1. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > Uygulama Kayıtlı Veri Yönetimi > Sistem Depolama Alanında Kayıtlı Veriler ve seçin USB Depolama Aygıtına Kopyala.
 2. Taşımak istediğiniz kaydetme dosyalarını seçin ve tıklayın kopyala.
 3. Dosyaların kopyalanması bittiğinde, USB cihazını çıkarın ve PS5’inize takın. Bunları manuel olarak PS5’in yerel deposuna kopyalamanız gerekecek.
 4. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > Kayıtlı Veriler ve Oyun/Uygulama Ayarları > Kayıtlı Veriler (PS4) ve seçin USB sürücüsü.
 5. Seçme Konsol Depolamasına Kopyala. Dosyalar kopyalandıktan sonra, PS5’teki PS4 kayıtlı dosyalarınıza erişebilmelisiniz.

 

SSS

 • Bir PS4 denetleyicisini bir PS5’e nasıl bağlarım?

  Bir PS4 denetleyicisini bir PS5’e bağlamak için, birlikte verilen şarj kablosunu kullanarak PS4 denetleyicinizi PS5 konsoluna bağlayın. basın not Denetleyiciyi açmak için Playstation 4 denetleyicinizin ortasındaki düğmesine basın ve ardından bir kullanıcı seçin. Kontrolör artık kullanıma hazırdır.

 • Bir PS5 denetleyicisini bir PS4’e nasıl bağlarım?

  Bir PS5 denetleyicisini bir PS4’e bağlayamazsınız, ancak şunu kullanarak bir geçici çözüm var: Uzaktan Oynatma, PS4’ünüzden başka bir cihaza oyun akışı için bir yöntemdir. PS4’ünüzü DualSense denetleyici takılı (kablosuz veya USB aracılığıyla) bir cihaza bağlayın. Bu bir iPhone, Apple TV, Android cihazı, Windows PC ve daha fazlasını içerebilir. Ardından, PS4’ünüzde oyun oynamak için bu DualSense denetleyicisini kullanabilirsiniz.

 • PS4 oyunlarını PS5’e nasıl yükseltirim?

  Bir PS5’te birçok PS4 oyunu oynayabilirsiniz, ancak bazı oyunlar bir PS4 oyununu PS5 sürümüne yükseltmenize izin verir. Oyun yükseltmesi otomatik olarak gerçekleşmez. PlayStation Network’teki resmi oyun sayfasına gitmeniz ve PS5’e yükseltme seçeneğini belirlemeniz gerekecek.