Skip to content

PSF Dosyası Nedir?

18 de Mayıs de 2021

PSF dosya uzantısına sahip bir dosya büyük olasılıkla bir Adobe Photoshop Proof Settings dosyasıdır. Bu tür dosyalar, bir görüntünün yazdırmadan önce nasıl görüneceğini görebilmeniz için belirli renk tercihlerini saklar. Bir PhotoStudio dosyası da .PSF dosya uzantısını kullanan bir görüntü formatıdır. Metin, katmanlar ve şekiller içerebilirler. Diğer programlar, GPS Tahmin Desteği dosyası, AutoCAD PostScript Kalıpları dosyası, Taşınabilir Ses dosyası, PID Komut Dosyası dosyası veya bir HP-UX Ürün Belirtimi dosyası gibi aynı dosya uzantısını kullanabilir.

PSF ayrıca şunun kısaltmasıdır PlayStation ses formatı, aşamalı bölümlenmiş çerçeve, ve PC Ekran Yazı Tipi, ancak bu terimlerin burada bahsettiğimiz dosya biçimleriyle hiçbir ilgisi yoktur.

PSF Dosyası Nasıl Açılır

Adobe Photoshop Proof Settings dosyaları, Adobe Photoshop ile şu yolla açılabilir: Görünüm > Prova Kurulumu > Özel menü seçeneği. Seçiniz Yük Dosyayı içe aktarmak için.

Photoshop Prova Koşulunu Özelleştir penceresi

Ücretsiz XnView programı, ArcSoft’s PhotoStudio ile ilişkili PSF dosyalarını açacaktır. PhotoStudio programı bunları da açabilir. Bu yöntem diğer çoğu dosya türü için geçerli olmasa da, bunun yerine PhotoStudio dosyasının uzantısını JPG olarak yeniden adlandırabilir ve ardından Adobe Photoshop’ta (ve belki diğer görüntü düzenleyicilerinde / görüntüleyicilerde) açabilirsiniz. PSF dosyalarını kullanan diğer programlarla ilgili bazı bilgiler:

  • GPS Tahmin Desteği dosyası: AGI’nin Systems Tool Kit (STK) veya LinQuest’in GPS Parazit ve Navigasyon Aracı (GIANT)
  • AutoCAD PostScript Patterns dosyası: Autodesk’in AutoCAD’i
  • Taşınabilir Ses dosyası: XMPlay veya Winamp (her ikisi de Highly Experimental eklenti gerektirir) ve Audio Overload
  • PID Komut Dosyası dosyası: Palmer Performans Mühendisliği’nin PCMSCAN’ı
  • HP-UX Ürün Özellikleri dosyası: HP’nin Yazılım Dağıtıcısı (SD)

Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın PSF dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın açmasını tercih ederseniz, bu dosyaları açan varsayılan programı değiştirebilirsiniz.

PSF Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Yukarıdan da görebileceğiniz gibi, dosyanız için birçok olası kaynak vardır. Nasıl dönüştürüleceğini anlamadan önce PSF dosyanızın ne için kullanıldığını anlamanız önemlidir. Örneğin bir Adobe Proof Settings dosyası, muhtemelen olabilir başka herhangi bir kullanılabilir formata dönüştürülür. Yine de bir PhotoStudio dosyası, XnView kullanılarak JPG’ye ve diğer benzer biçimlere dönüştürülebilen bir görüntü dosyasıdır. Yukarıda listelenen diğer PSF dosyası türleri için aynı işlemi izlemelisiniz. Dosyayı, onu oluşturan programda açabilir ve ardından dosyayı başka bir biçime aktarmayı veya kaydetmeyi deneyebilirsiniz.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıdaki tüm önerileri denedikten sonra dosyanız açılmazsa, dosya uzantısını yanlış okumanız için gerçekten büyük bir şans vardır. Bu oldukça kolay olabilir çünkü pek çok dosya uzantısı aynı birkaç harfi paylaşır, bu da bunun için başka bir uzantıyı karıştırmanıza neden olabilir. PFS, aynı harflerin PSF dosya uzantısında olduğu bir örnektir. Ancak, bu, Kaydedilmiş Seçim dosyaları için PhotoFiltre Studio tarafından kullanılır. Diğeri, PlayStation 2 Oyun Video dosyaları, Resim ve Ses Gösterisi dosyaları, RoboHelp HTML Proje Veri dosyaları ve daha fazlası için kullanılan PSS’dir.