Skip to content

PSP Ürün Yazılımımı Nasıl Güncellerim?

5 de Mayıs de 2021

Sony’nin sunduğu tüm zarif özelliklerden yararlanmak istiyorsanız, PSP’nizin donanım yazılımını güncel tutmak önemlidir. Birçok yeni oyun sürümü, sisteminizde oynamak için belirli bir donanım yazılımı sürümüne sahip olmanızı da gerektirecektir. Neyse ki, PSP’nizin donanım yazılımını güncellemek zor değildir, ancak ilk başta biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bununla birlikte, homebrew programlamayı çalıştırmak istiyorsanız, ürün yazılımınızı güncellemenin en iyi seçenek olmayabileceğini unutmayın. Sadece resmi yazılım ve oyunları çalıştırmak istiyorsanız, güncelleme en iyi seçimdir.

PSP Ürün Yazılımını Güncellemenin Üç Yolu

Sony, PSP’nizin donanım yazılımını güncellemeniz için üç farklı yol sunar, böylece internet bağlantınız ve ekipmanınız için en iyi olanı seçebilirsiniz. Güncellemenin üç farklı yolu olduğundan, ilk adım hangisini kullanacağınızı seçmektir. Emin değilseniz her biri için talimatları okuyun ve size en uygun olanı seçin.

PSP Ürün Yazılımını Sistem Güncellemesi ile Güncelleyin

Donanım yazılımınızı güncellemenin en kolay yolu, PSP’nin kendisindeki “sistem güncelleme” özelliğini kullanmaktır. Bu yöntemi kullanmak için kablosuz bir internet bağlantınızın olması gerekir, bu nedenle bilgisayarınızı bir kablo veya telefon bağlantısıyla bağlarsanız ve interneti PSP’nizde kullanmazsanız, farklı bir seçenek seçmeniz gerekir. PSP’nizde kablosuz erişiminiz varsa, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. PSP pilinizin dolu olduğundan emin olun. AC adaptörünü PSP’ye ve bir duvar prizine takın.
 2. Bellek çubuğunuzda (veya bir PSPgo’nuz varsa yerleşik bellekte) en az 28 MB boş alan olduğundan emin olun.
 3. PSP’yi açın ve Ayarlar menü ve seçin Sistem güncellemesi.
 4. İstendiğinde, seçin İnternet üzerinden güncelleme.
 5. Daha sonra ya internet bağlantınızı seçmeniz (zaten bir tane kurduysanız) ya da [New Connection] ve kablosuz internet bağlantınıza erişim adımlarını izleyin.
 6. PSP bağlandığında, otomatik olarak bir güncelleme olup olmadığını kontrol eder ve daha yeni bir ürün yazılımı sürümü bulursa, güncelleme yapmak isteyip istemediğinizi sorar. Seçiniz Evet.
 7. Güncellemenin indirilmesini beklerken PSP’yi kapatmayın veya düğmelerle oynamayın. İndirme durumunu kontrol etmek istiyorsanız ve güç tasarrufu özelliğiniz PSP ekranını kapattıysa, Görüntüle Ekranı tekrar parlaklaştırmak için düğme (altta üzerinde biraz yuvarlak dikdörtgen bulunan düğmedir).
 8. Güncelleme indirildiğinde, hemen güncellemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Seçiniz Evet ve güncellemenin yüklenmesini bekleyin. Güncelleme bittiğinde PSP yeniden başlayacaktır, bu nedenle herhangi bir düğmeye basmadan önce yükleme ve yeniden başlatmanın tamamlandığından emin olun.
 9. Daha sonra güncellemeye karar verirseniz, indirmeyi Sistem menü, içinde Sistem güncellemesi. Bu sefer seçin Depolama Ortamı ile Güncelleme güncellemeye başlamak için. Alternatif olarak, şuraya da gidebilirsiniz: Oyun menüsüne gidin ve hafıza kartını ve ardından güncellemeyi seçin. Basın X güncellemeye başlamak için.
 10. Güncelleme tamamlandığında, alan kazanmak için güncelleme dosyasını bellek çubuğunuzdan silebilirsiniz.

PSP Ürün Yazılımını UMD aracılığıyla güncelleyin

Donanım yazılımınızı güncellemenin bir sonraki en kolay yolu, yeni bir oyun UMD’sinden. Açıkçası, bu yöntemi bir PSPgo’da kullanamazsınız ve en güncel ürün yazılımını istiyorsanız en iyi seçenek değildir, çünkü en yeni oyunlar bile yalnızca çalıştırılması gereken en yeni sürümü içerecektir. ve yayınlanan en yeni sürüm değil. Yine de, sahip olduğunuz oyunları çalıştırmak için yalnızca mecbur olduğunuzda güncelleme yapmakla uğraşmak istiyorsanız, bu iyi bir strateji olabilir.

 1. PSP pilinizin tam dolu olduğundan emin olun ve AC adaptörünü PSP’ye ve bir duvar prizine takın.
 2. UMD yuvasına yeni bir oyun UMD’si yerleştirin (her oyun UMD’sinin bir güncelleme içermeyeceğini unutmayın – yalnızca oyunun çalışması için belirli bir güncellemeye ihtiyaç duyarsa orada olacaktır) ve PSP’yi açın.
 3. UMD’deki ürün yazılımı sürümü PSP’nizdekinden daha yeniyse ve oyunu UMD’de çalıştırmak için bu sürüm gerekiyorsa, oyunu çalıştırmayı denediğinizde sizden güncelleme yapmanızı isteyen bir ekran alırsınız. Seçiniz Evet güncellemeye başlamak için.
 4. Alternatif olarak, aşağıdaki güncelleme verilerine gidebilirsiniz. Oyun Menü. Seçiniz PSP Güncelleme Sür. x.xx (burada x.xx, UMD’deki üretici yazılımı sürümü anlamına gelir).
 5. Donanım yazılımının yüklenmesini bekleyin. Donanım yazılımı yüklendikten sonra PSP otomatik olarak yeniden başlayacaktır, bu nedenle güncellemenin bittiğinden ve sistemin yeniden başlatıldığından emin olana kadar PSP’nizde hiçbir şey yapmaya çalışmayın.

PSP Ürün Yazılımını PC üzerinden güncelleyin (Windows veya Mac)

Kablosuz internet bağlantınız yoksa veya PSP’nizde interneti hiç kullanmıyorsanız, PSP ürün yazılımı güncellemelerini bilgisayarınıza da indirebilir ve buradan güncelleyebilirsiniz. İndirme verilerini bir PC aracılığıyla PSP’nize almanın birkaç farklı yolu vardır, ancak bunları bir kez çözdüğünüzde, çok da zor değil. Önemli olan, güncelleme verilerini PSP’nin bellek çubuğuna (veya PSPgo’nun yerleşik belleğine) doğru klasörde almaktır.

 1. PSP’nizin pilinin dolu olduğundan emin olun ve AC adaptörü aracılığıyla duvara takın.
 2. Şu üç yerden birine en az 28 MB alan içeren bir bellek çubuğu takın: PSP, bilgisayarınızın bellek çubuğu yuvası (varsa) veya bellek kartı okuyucusu.
 3. Bellek çubuğunu PSP’ye veya bir kart okuyucuya yerleştirirseniz, bir USB kablosuyla PC’ye bağlayın (bir PSP ile, otomatik olarak USB moduna geçebilir veya şuraya gitmeniz gerekebilir) Sistem menü ve seçin USB Modu).
 4. Bellek çubuğunun “PSP” adında bir üst düzey klasör içerdiğinden emin olun. PSP klasörü içinde, adında bir klasör bulunmalıdır. OYUN ve GAME klasörünün içinde bir tane olmalıdır GÜNCELLEME (tırnak işaretleri olmadan tüm klasör adları). Klasörler yoksa oluşturun.
 5. Güncelleme verilerini PlayStation web sitesi Sistem Güncelleme sayfasından indirin.
 6. İndirmeyi doğrudan PSP bellek çubuğundaki UPDATE klasörüne kaydedin veya bilgisayarınızda bulacağınız bir yere kaydedin, ardından UPDATE klasörüne aktarın.
 7. Bilgisayarınızın bellek kartı yuvasını veya bir kart okuyucuyu kullandıysanız, bellek kartını çıkarın ve PSP’ye takın. PSP’nizi kullandıysanız, PSP’yi bilgisayardan çıkarın ve USB kablosunu çıkarın (AC adaptörünü takılı bırakın).
 8. PSP’lere gidin Sistem menü ve seçin Sistem güncellemesi. Seçiniz Depolama Ortamı ile Güncelleme güncellemeyi başlatmak için. Alternatif olarak, şuraya da gidebilirsiniz: Oyun menüsüne gidin ve hafıza kartını ve ardından güncellemeyi seçin. Basın X güncellemeye başlamak için.
 9. Donanım yazılımının yüklenmesini bekleyin. Donanım yazılımı yüklendikten sonra PSP otomatik olarak yeniden başlayacaktır, bu nedenle güncellemenin bittiğinden ve sistemin yeniden başlatıldığından emin olana kadar PSP’nizde hiçbir şey yapmaya çalışmayın.
 10. Güncelleme tamamlandığında, alan kazanmak için güncelleme dosyasını bellek çubuğunuzdan silebilirsiniz.