Skip to content

PSP ve PS Vita Yan Yana

13 de Mayıs de 2021

PlayStation Portable (PSP) ve PlayStation Vita, Sony’nin avuç içi video oyun konsolu pazarına girme girişimlerinden ikisidir. Sırasıyla 2004 ve 2011’de Japonya’da piyasaya sürüldü. Aralarındaki fark nedir? Parçaladık. Sony, 2014 yılında PSP’yi durdurdu. PS Vita, 2019’da kullanımdan kaldırıldı.

Önden PSP’ye Karşı PS Vita

Niko Silvester
İlk bakışta PS Vita, PSP’den çok daha büyük görünüyor, ancak aslında o kadar da önemli değil. Tabii ki dır-dir daha büyük. Aslında PSP-2000’den biraz daha ince (fotoğraftaki gümüş olan) ve kesinlikle daha ağır. Genel olarak, yine de, çok hantal değil, sadece PSP’den daha önemli. Gerçekte ne olduğu açısından açık Cihazın ön tarafında, kontrollerin çoğunlukla aynı olduğunu, D-pad ve şekil düğmelerinin her iki cihazda da aşağı yukarı aynı konumlarda olduğunu görebilirsiniz. Hoparlörler aşağıya taşınırken, ses seviyesi ve diğer birkaç düğme yüzün dışına taşındı. Üç büyük fark var: Birincisi, PS Vita’da ikinci bir analog çubuk var. Yaşasın! Sadece bu da değil, bunlar gerçek çubuklardır ve kullanımı PSP’nin çıkıntısından çok daha rahattır. İkincisi, şekil düğmelerinin yanında oldukça göze batmayan ön kamera var. Ve son olarak, o ekranın boyutuna bakın! PSP ekranından çok daha büyük değil, ancak kesin bir artış ve daha iyi çözünürlükle çok daha üstün görünüyor.

Zirveden PS Vita’ya Karşı PSP

PSP vs PS Vita - Üstten Görünüm

PSP vs PS Vita – Üstten Görünüm.
Niko Silvester

Belirtildiği gibi, PS Vita, PSP’den daha ince (bu fotoğraftaki bir PSP-2000). Bu çok büyük bir fark değil, ancak ikisini de tuttuğunuzda hissedebilirsiniz. Ayrıca diğer çeşitli düğmelerin ve girişlerin biraz karıştırıldığını da görebilirsiniz. Ses düğmeleri, yüz yerine PS Vita’nın üst kısmındadır ve güç düğmesi de oradadır. Güç düğmesini hareket ettirmek iyi bir fikirdi. Bazı insanlar bir oyunun ortasında PSP’lerini yanlışlıkla kapattığından şikayet ettiler çünkü güç düğmesi, uzun süre tutarken sağ elinizin dinlenme eğiliminde olduğu yerdeydi. PS Vita ile sorun değil. Ayrıca PS Vita’nın üstünde oyun kartı yuvası (solda) ve bir aksesuar bağlantı noktası (sağda) bulunur. Kulaklık jakı hala altta, ancak şimdi PSP’nin sahip olduğu çift amaçlı bir şey değil, normal bir jak. Hafıza kartı yuvası ve USB / şarj kablosu girişi de alt tarafta. PSP’nin aksine, PS Vita’nın yanlarında düğme, giriş veya kontrol yoktur, yani tutuşunuzu engelleyen hiçbir şey yoktur.

Arkadan PSP’ye Karşı PS Vita

PSP vs PS Vita - Arkadan Görünüm

PSP vs PS Vita – Arkadan Görünüm.
Niko Silvester

PSP ve PS Vita’nın arkasında bakılacak çok büyük bir miktar yok. Gerçekten, dikkat edilmesi gereken sadece dört nokta var. Birincisi, PS Vita’da bir UMD (Universal Media Disc) sürücüsünün olmaması. Vita, bunun yerine kartuşlar ve dijital indirmeler için bu teknolojiyi kullanıyor. İkincisi, PS Vita’nın arkasında büyük bir dokunmatik yüzey var, ancak bu çoğunlukla bir hile idi ve oyun geliştiricileri tarafından yeterince kullanılmamıştı. Üç, PS Vita’da başka bir kamera var. Ön kameradan daha büyük ve daha dikkat çekicidir, ancak yine de nispeten göze batmaz. Ve dördüncüsü, PS Vita’nın hoş parmak tutuş alanları var. PSP’nin yeniden tasarımında eksik olan bir şey, kavrama için mükemmel olan PSP-1000’in sırtının oyulmuş şekliydi. Bu farklılıklar, PS Vita’yı PSP-2000 veya -3000’den daha rahat tutmasını sağlar.

PSP vs PS Vita Oyun Paketleme

PSP vs PS Vita - Oyun Kılıfları

Niko Silvester
PS Vita oyun paketi, PSP oyun paketinden biraz daha küçüktür. Aynı genişliktedir, ancak daha ince ve daha kısadır. Bebek boyutunda PS3 oyun paketine benziyor.

PSP ve PS Vita Oyun Ortamı

PSP vs PS Vita - Oyun Ortamı

Niko Silvester
Burada PS Vita için oyunların da oldukça küçük olduğunu görebilirsiniz. Bu kartlar Nintendo DS arabalarından bile daha küçük. Ancak kutunun içinde çok fazla boşa harcanmış alan var.

PSP ve PS Vita Oyun Belleği

PSP vs PS Vita - Bellek Kartları

Niko Silvester
Son olarak, işte bir PSP bellek çubuğu ve bir PS Vita bellek kartı resmi. Evet, PS Vita kartları çok küçük. Ve PSP kartının dört katı kapasiteye sahipler. (Ölçeği merak ediyorsanız, bir PSP bellek çubuğu ikilisi / yanlısı ikilisi yaklaşık yarım inç boyutundadır.) Bunlardan birden fazlasına sahipseniz, onları yerleştirin, çünkü ne kadar kolay kaybolabileceklerini düşünün. Bu, karşılayabileceğiniz en yüksek kapasiteli hafıza kartını almak için iyi bir argüman olabilir, bu yüzden onları kontrol etmek ve birini kaybetme riskini almak zorunda kalmazsınız.