Skip to content

PSP ve PS3’ünüz için Uzaktan Oynatma Nasıl Kurulur

11 de Mayıs de 2021

Sony’nin Remote Play özelliği, PlayStation 3 ve PlayStation 4 sahiplerinin konsollarının ekranını PlayStation Vita veya PlayStation Portable (PSP) gibi başka bir cihazda görüntülemelerini sağlar. Bu, televizyon ekranınıza bağlanmadan oyun oynayabileceğiniz, film izleyebileceğiniz ve müzik çalabileceğiniz anlamına gelir. Bu kılavuzda, Uzaktan Oynatma’yı bir PS3 ve PSP’de nasıl kullanacağınızı gösteriyoruz. Bu kılavuz özellikle PSP üretici yazılımı 3.72 veya üstü ile birlikte PS3 üretici yazılımı 1.80 ve üstü için geçerlidir.

PS3 ve PSP’de Uzaktan Oynatma’yı Kullanmanız Gerekenler

Uzaktan Oynatma’yı bir PS3 ve PSP’de kullanmak için aşağıdaki yazılım ve ekipmana ihtiyacınız vardır:

 • Donanım yazılımı 3.72 veya üzeri olan bir PSP.
 • Donanım yazılımı 1.80 veya üzeri olan bir PS3.
 • Bir mini-B USB kablosu.
 • İnternet bağlantısı (kablosuz LAN değil, internet üzerinden bağlanıyorsanız).
 • Bir PlayStation Network hesabı (internet üzerinden bağlanıyorsanız).

PSP’de PS3 Uzaktan Oynatma Kurulumu

PSP elde taşınır cihazınızda PS3 Uzaktan Oynatma özelliğini şu şekilde çalıştırabilirsiniz: PS3’ünüzde PSP’nizle erişemeyeceğiniz bazı içerikler vardır. PlayStation Network’ten PS3’ünüze indirilen filmler oynatılmaz ve çoğu PS3 oyunu da çalışmaz. Kendi videolarınıza ve müziğinize ve ayrıca PSOne Classics oyunlarına (PS3 tepsisindeki bir diskte veya HD’de depolanmış) erişebilirsiniz.

 1. İlk önce yapmanız gereken çift PSP’niz PS3’ünüzle. PSP’nizi bir USB kablosuyla PS3’ünüze bağlayın ve USB Bağlantısı -den Ayarlar PSP’nizdeki menü. PSP’yi PS3’e bağlamak için kablosuz kontrol cihazınızdaki USB kablosunu kullanabilirsiniz.

 2. PS3’ünüzde Ayarlar menüsüne gidin ve Uzaktan Oynatma Ayarları > Cihazı Kaydet. Eşleştirme işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin. “Kayıt Tamamlandı” mesajını gördüğünüzde, PSP ve PS3’ünüz eşleşmiştir ve USB kablosunu çıkarabilirsiniz.

 3. Uzaktan Oynatmayı yerel olarak kullanmak için (PSP’niz PS3’ün WiFi menzilinde), şuraya gidin: PS3’ünüzdeki menüyü seçin ve Uzaktan Oynatma. PS3’ünüzdeki oturum açma mesajını göz ardı edin (bu, internet üzerinden bağlanmak içindir). Uzaktan Oynatmayı internet üzerinden kullanmak için Altıncı Adıma geçin.

 4. PSP’nize geçin ve şuraya gidin: menü ve seçin Uzaktan Oynatma. Seçiniz Özel Ağ üzerinden bağlanın. PS3’ünüzü Uzaktan Oynatma moduna zaten koyduysanız (yukarıdaki adımları izlediyseniz sahip olduğunuz), gelen hatırlatıcıyı yoksayın ve seçin TAMAM MI. Seçiniz PlayStation 3 menüden.

 5. Bazı bağlantı ekranlarından sonra, PSP ekranınız PS3’ünüzün XMB’sinin (veya ana menünün) mini bir sürümüne değişir. PS3’ünüz “Uzaktan Oynatma Devam Ediyor” mesajını görüntülüyor. Artık PS3’ünüze PSP’niz aracılığıyla göz atıyorsunuz.

 6. Uzaktan Oynatma’yı internet üzerinden kullanmak için, önce PS3’ünüzde PlayStation Network hesabınızda oturum açın. Ardından şuraya gidin: menü ve seçin Uzaktan Oynatma PS3’ünüzde.

 7. Şuraya git PSP’nizdeki menüyü seçin ve Uzaktan Oynatma. Sonra seçin İnternet üzerinden bağlanın. Yukarıdaki adımları izliyorsanız zaten yapmış olduğunuz PS3’ünüzde PlayStation Network hesabınızda oturum açmanız istenir, bu yüzden seçin TAMAM MI. PlayStation Network hesabı ücretsizdir. İhtiyacınız varsa, basitçe seçin PlayStation Network -den PS3’ünüzdeki menüsüne gidin ve ekrandaki talimatları izleyin.

 8. PSP’nizde ağ bağlantılarının bir listesi görüntülenir. PSP’nizi internete bağlamak için kullanacağınızı seçin. PlayStation 3’ü seçmeyin. PlayStation Network’te oturum açmanız istenir. PS3 için kullandığınız aynı hesapla oturum açtığınızdan emin olun.

 9. PSP’niz, PS3’ünüzün XMB’sinin (ana menü) mini bir sürümünü yüklemeli ve göstermelidir. PS3’ünüz “Uzaktan Oynatma Devam Ediyor” mesajını görüntülemelidir. Artık PS3’ünüze PSP’niz aracılığıyla erişiyorsunuz.

 10. Uzaktan Oynatma bağlantısını kesmeye hazır olduğunuzda, PSP’nizdeki Ana Sayfa düğmesine basın ve Uzaktan Oynatma’dan Çık. Oyun kumandanızdaki daire düğmesine basarak PS3’ün bağlantısını kesin.