Skip to content

PST Dosyası Nedir?

23 de Nisan de 2021

.PST dosya uzantısına sahip bir dosya, Microsoft Outlook ve / veya Microsoft Exchange’de kullanılan kişisel bilgileri depolayan bir Outlook Kişisel Bilgi Deposu dosyasıdır. Mesajlar, kişiler, ekler, adresler ve daha fazlasını içerebilirler. Outlook Kişisel Bilgi Deposu dosyalarının dosya boyutu sınırı 2 GB’dir ve bu süreden sonra e-posta programı performans açısından bir darbe alabilir. PST dosyasını Büyük Boyutlu PST Kurtarma Aracı (PST2GB olarak da adlandırılır) ile küçültebilirsiniz. 2 GB’ı geçen her şeyi kesecek ve uygun boyutta yeni bir PST dosyası oluşturacaktır.

Outlook Çevrimdışı Klasör (.OST) dosyaları, daha büyük dosya boyutlarını desteklemeleri ve MS Outlook’un Önbelleğe Alınmış Exchange Modu özelliği için önbellek olarak kullanılması dışında PST’lere benzer.

PST Dosyaları Nasıl Açılır

PST dosyaları çoğunlukla Microsoft Outlook (bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi aşağıda) veya Microsoft Exchange Server gibi verileri kullanabilen bir e-posta programında açılır. Microsoft Outlook Express, PST dosyalarını da içe aktarabilir, ancak bilgileri Outlook’un yaptığı gibi bir PST dosyasına kaydetmez. Mac’te Microsoft Entourage’da PST dosyalarını açmak için Microsoft’un Entourage için PST İçe Aktarma Aracı’nı kullanın. PST Viewer Pro’yu kullanarak bir Microsoft e-posta programı olmadan bir PST dosyasını açabilirsiniz. Gerçek bir e-posta istemcisi olmadığı için, onu yalnızca e-postaları aramak ve açmak veya mesajları dönüştürmek ve PST dosyasından çıkarmak için kullanabilirsiniz. Email Open View Pro, PST dosyalarını açabilen başka bir tam özellikli araçtır. İletileri EML / EMLX, MSG veya MHT gibi diğer biçimlerde dışa aktarabilmeniz için bilgisayarınızda bir e-posta istemcisi olmasa bile PST dosyasını keşfetmeyi destekler. Yalnızca e-postaları veya ekleri de çıkarabilir ve tüm mesajların bir HTML dizinini oluşturabilir. Bozuk bir PST dosyanız varsa veya açılmayan bir dosya varsa, Remo Repair Outlook (PST) uygulamasını deneyin. Biçimlendirme sırasında yanlışlıkla PST dosyanızı sildiniz mi veya sildiniz mi? Ücretsiz bir veri kurtarma aracıyla aramayı deneyin. Eski Outlook PST dosyaları, yedeklemeyi unutması kolay, gerçekten önemli dosyalardan biridir.

PST Dosyası Nasıl Dönüştürülür

.PST dosya uzantısına sahip orijinal biçimindeki PST dosyaları, çok çeşitli programlarla uyumlu değildir. Bununla birlikte, gömülü e-postaların başka programlarda çalışması için biraz ayıklama veya dönüştürme yapabilirsiniz. Örneğin, PST dosyanızı Gmail’de veya telefonunuzda almanın en iyi yolu, bilgisayarınızda aynı e-posta hesabını (Gmail hesabı veya telefonunuzda kullandığınız hesap) kurmak ve ardından PST dosyasını içe aktarmaktır, böylece ikisi de birleştirildi. Ardından, e-posta istemcisini e-posta sunucusuyla senkronize ettiğinizde, e-postalar Gmail, Outlook, Yahoo veya masaüstü istemcisiyle kullandığınız başka herhangi bir e-posta hizmetine gönderilebilir. Yukarıda bahsettiğimiz E-posta Open View Pro aracı, PST verilerini diğer biçimlere “dönüştürmenin” başka bir yoludur (her e-postayı bir defada veya yalnızca istediğiniz belirli olanları dönüştürebilirsiniz). Ayrıca PST dosyasındaki bir veya daha fazla e-postayı PDF’ye veya çeşitli görüntü formatlarına kaydedebilirsiniz. Stellar PST to MBOX Converter for Mac, PST dosyasını bir MBOX dosyasına (E-Mail Mailbox formatı) dönüştürebilen ve böylece Apple Mail ile kullanılabilen bir programdır.

PST Dosyanızı Yedekleme ve Kopyalama

PST dosyanızı istediğiniz yere taşıyabilir ve hatta mevcut dosyanın silinmesi veya bozulması durumunda PST dosyasının bir yedek kopyasını oluşturabilirsiniz. Ancak, öncelikle PST dosyasının nerede saklandığını bulmanız gerekir, Hesap ayarları ekran. Oraya gitmek, MS Outlook sürümünüze bağlı olarak biraz farklı olabilir, ancak en son sürümlerle bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Açık Dosya > Bilgi > Hesap ayarları > Hesap ayarları.

  2. İçinde Veri dosyaları sekme, seçin Outlook Veri Dosyası.

  3. Seç Dosya konumunu aç.

  4. Outlook’un kapatıldığından emin olun ve ardından PST dosyasını istediğiniz yere kopyalayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek de PST dosyasını sabit sürücünüze, flash sürücünüze veya başka bir yere kaydetmek için Outlook’un yerleşik dışa aktarma işlevini kullanmaktır. Kullan Dosya > Aç ve Dışa Aktar > İthalat ihracat > Bir dosyaya aktar > Outlook Veri Dosyası (.pst) bunun için seçenek.

Outlook’a PST Dosyaları Ekleme

Outlook’ta bir PST dosyasını geri yüklemek veya ek bir PST dosyası eklemek kolaydır, böylece diğer postaları okumak veya iletileri farklı bir e-posta hesabına kopyalamak için veri dosyaları arasında geçiş yapabilirsiniz. Yukarıdaki 2. Adıma dönün, ancak şunu seçin: Ekle PST dosyasını başka bir veri dosyası olarak eklemek için. Bunun (veya farklı bir dosyanın) Outlook’un kullandığı varsayılan veri dosyası olmasını istiyorsanız, tercih ettiğiniz dosyayı seçin ve seçin Varsayılan olarak ayarla.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

.PST dosya uzantısı, birbirleriyle ilişkili olmasalar ve yukarıda belirtilenlerle aynı programlarla açılamasalar da, bir dizi başka dosya uzantısına çarpıcı bir benzerlik paylaşır. Örneğin, PSD, PSF ve PSB dosyaları Adobe Photoshop ile kullanılır, ancak PST dosyalarıyla aynı harflerden ikisini paylaşır. Diğer bazı örnekler arasında PS (PostScript), PSV (PlayStation 2 Save), PSW (Windows Password Reset Disk, Password Depot 3-5 veya Pocket Word Document), PS2 (Microsoft Search Catalog Index veya PCSX2 Memory Card) ve PTS (Pro Araçlar Oturumu) dosyaları.