Skip to content

PSTN nedir?

11 de Mayıs de 2021

Kamusal Anahtarlamalı Telefon Ağı (PSTN) sabit telefon sistemi için kullanılır. Bunun için yaygın olarak kullanılan diğer bir terim, daha yeni dijital ve mobil sağlayıcılar tarafından hızla değiştirilen sabit hatlı telefon sistemini adlandırmanın geek olmayan bir yolu olan Düz Eski Telefon Sistemi anlamına gelen POTS’tur. PSTN, öncelikle ülkeleri ve kıtaları kapsayan kablolar üzerinden analog ses iletişimi için oluşturuldu ve Alexander Graham Bell’in temel telefon sistemine göre bir gelişmeydi. Sisteme daha iyi bir yönetim getirdi ve onu kazançlı ve devrimci bir endüstri düzeyine taşıdı.

PSTN ve Diğer İletişim Sistemleri

PSTN artık diğer ortaya çıkan iletişim teknolojilerinin aksine medyada sıklıkla anılmaktadır. Mobil telefon, sesli iletişim söz konusu olduğunda PSTN’nin ilk alternatifi olarak ortaya çıktı. Hücresel iletişim, insanların hareket halindeyken iletişim kurmasına izin verirken, PSTN, insanların yalnızca evdeki veya ofisteki tellere erişilebilecek şekilde arama yapmasına ve almasına izin verdi. Bir süredir, PSTN, çağrı kalitesinde lider olduğu ve evlerin ve iş yerlerinin çeşitli nedenlerle sabit hatları tercih ettiği için modern telefondaki yerini korudu. Nispeten yakın zamana kadar, çoğu insan cep telefonunu benimsememişti ve sadece sabit telefon numaralarından ulaşılabiliyordu. Ayrıca PSTN, dünyanın bazı bölgelerinde internet bağlantısı için ana taşıyıcıdır. VoIP ve diğer OTT teknolojileri gibi alternatif iletişim araçlarının kullanılması, çoğu zaman internet bağlantısı için bir PSTN hattı gerektirse de, hepsi değişmiştir. Çoğu insan artık cep telefonu veya akıllı telefon taşıyor ve internet erişimi artık çoğu alanda analog değil. VoIP, insanların yerel ve dünya çapında ücretsiz veya düşük bir maliyetle iletişim kurmasına izin verdiği için PSTN için ciddi bir rakipti. Bazı ülkelerde yerel veya devlete ait telefon şirketlerini korumak için yasaklanan Skype, WhatsApp ve diğer VoIP hizmetlerini ve uygulamalarını düşünün.

PSTN Nasıl Çalışır?

Telefonculuğun ilk günlerinde, iki taraf arasında bir sesli iletişim hattı kurmak, aralarında tellerin gerilmesini gerektiriyordu. Daha uzun mesafeler daha yüksek maliyetler anlamına geliyordu. PSTN, mesafeye rağmen maliyeti eşitlemeye geldi. PSTN, ağlar üzerindeki merkezi noktalardaki anahtarlardan oluşur. Bu anahtarlar, ağdaki iki nokta arasındaki iletişim için düğüm görevi görür. Bu şekilde, bir kişi, ülke çapındaki ağın diğer tarafındaki bir başkasıyla, aralarında bir dizi anahtardan oluşan bir devrenin ucunda kalarak konuşabilir. Bu devre, görüşme süresince ilgili iki tarafa ayrılmıştır. Bu tür anahtarlamaya devre anahtarlama denir. İnternet gibi IP ağları, aynı temel ağı kullanan ancak hattın herhangi bir bölümünü ayırmadan paket anahtarlamayı beraberinde getirdi. Ses ve veri mesajları, birbirinden bağımsız anahtarlar aracılığıyla dağıtılan ve diğer uçta yeniden birleştirilen paket adı verilen küçük paketlere bölünür. Bu, internette VoIP aracılığıyla ücretsiz sesli iletişim ile sonuçlandı.