Skip to content

Push Bildirimlerinin VoIP ile Nasıl Çalıştığını Anlama

25 de Mayıs de 2021

Push bildirimi, iPhone, iPad veya iPod gibi bir Apple iOS cihazının kullanıcısına, arka planda çalışan yüklü uygulamalarından birinden gönderilen bir mesajdır. Skype gibi VoIP uygulamalarının arka planda çalışması ve gelen aramalar ve mesajlar konusunda kullanıcıyı uyarmak için kullanıcıya bildirim gönderebilmesi gerekir. Uygulama arka planda çalışmıyorsa, çağrılar reddedilecek ve iletişim başarısız olacaktır. Uygulamalar bir cihazda arka planda çalıştığında, pilden işlem gücü ve enerji tüketirler. Bir VoIP uygulamasıyla, uygulamanın gelen aramalar gibi yeni etkinlikler için ağını sürekli dinlemesi gerekeceğinden, bu bir cihazda önemli bir yük oluşturabilir. Anında bildirimler, sürekli dinleme işlevini akıllı telefondan ağın sunucu tarafına kaydırarak bu yükü azaltmaya yardımcı olur. Bu, cihazdaki uygulamanın minimum gerekli kaynakla çalışmasına izin verir. Bir arama veya mesaj geldiğinde, hizmetin VoIP tarafındaki sunucu (ağ etkinliği için tüm aktif dinlemeyi yapan) kullanıcının cihazına bir bildirim gönderir. Kullanıcı daha sonra aramayı veya mesajı kabul etmek için uygulamayı etkinleştirebilir.

Push Bildirim Türleri

Üç şekilde bir bildirim gelebilir:

  • Kabul etme veya reddetme düğmeleri olan “Anne Araması” gibi bir metin mesajı içeren bir mesaj kutusu (Uyarı).
  • Telefonun çalması gibi sesli bir uyarı.
  • Uygulamanın simgesi veya rozeti ile birlikte görünen basit bir mesaj ve gelen bir kısa mesaj gibi duyurulan etkinlik türünün bir göstergesi.

iOS, bunları birleştirmenize ve hangisini istediğinizi seçmenize izin verir. Örneğin, mesajla birlikte bir sesin çalınmasını seçebilirsiniz.

Push Bildirimini Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

İPhone, iPad veya iPod’unuzda bildirimleri yapılandırabilirsiniz.

  1. Simgesine dokunun. Ayarlar app.
  2. Dokunmak Bildirimler.
  3. Bildirim gönderebilen uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Uygulamanın adının altında, bildirimlerin kapalı olup olmadığını veya uygulamanın Rozetler, Sesler, Afişler veya Uyarılar gibi ne tür bildirimler göndereceğini göreceksiniz.
  4. Simgesine dokunun. uygulama bildirimler menüsünü açmak için değiştirmek istiyorsunuz. Burada bildirimlerin açık veya kapalı olmasını isteyip istemediğinizi değiştirebilirsiniz. Açıksa, uygulamanın size gönderebileceği uyarı türlerini de yapılandırabilirsiniz.

Push Bildirimiyle İlgili Sorunlar

Push bildirimleriyle ilgili sorunlar olabilir. Örneğin, gönderildiğinde sunucudan cihaza ulaşan bildirimin tetikleyicisiyle ilgili sorunlar olabilir. Bu, bir operatörün hücresel ağında veya internette bir sorun olsun, ağ sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Bu, bir bildirimin gecikmeli olarak ulaşmasına veya bildirimin asla gelmemesine neden olabilir. Bu nedenle internetin öngörülemeyen doğasına tabidir ve ayrıca özel ağlar üzerinde olası kısıtlamalarla karşı karşıyadır. Sunucu tarafı sorunları, güvenilir push bildirimlerini de etkileyebilir. VoIP sunucusunda uyarılar gönderen bir sorun varsa, bu mesaj veya çağrı almanızı engelleyebilir. Benzer şekilde, herkesin arama yapmaya çalıştığı acil bir durum gibi sunucuya uyarılar aşırı yüklenmişse, bu durum bir bildirimin gönderilmesini engelleyebilir. Ayrıca bildirimler, uygulamanın düzgün çalışmasına bağlıdır. Bu, uygulamadan uygulamaya değişebilir ve uygulamayı oluşturan kişinin kalitesine ve onu destekleyen altyapıya bağlıdır. Bir VoIP uygulaması push bildirimlerini bile desteklemeyebilir. Bununla birlikte, genel olarak, push bildirimleri genellikle güvenilirdir ve VoIP uygulamalarının desteklemesi için kullanışlı bir özelliktir.