Skip to content

Qi Kablosuz Şarj Nedir?

8 de Mayıs de 2021

Qi bir kablosuz şarj standardıdır ve şu anda çoğu büyük telefon üreticisi tarafından benimsenen tek standarttır. Qi, “chee” olarak telaffuz edilir. Qi, mevcut tek kablosuz şarj yöntemi değil, ancak en büyük ve en etkili akıllı telefon üreticilerinden ikisi tarafından desteklenen ilk yöntem: Samsung ve Apple.

Kablosuz Şarj Nedir?

Kablosuz şarj, akıllı telefonunuz gibi bir cihazı şarj kablosu kullanmadan şarj etmenizi sağlar. Endüktif şarj olarak bilinen konsept, elektriğin manyetik bir alan aracılığıyla hava yoluyla iletilmesine izin veriyor. Bir verici (bu durumda, bir elektrik prizine takılı bir şarj pedi), bir alıcıyla (bir telefon) salınan bir manyetik alan oluşturur. Alıcı, daha sonra cihazın pilinde saklanabilen özel bir anten aracılığıyla akımı toplar. Temel teknoloji bir asırdan fazla bir süredir varlığını sürdürürken, mobil teknolojinin ortaya çıkmasıyla daha fazla ilgi gördü.

Qi Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?

Kablosuz şarj teknolojisinin iç işleyişi oldukça karmaşık olsa da temel konsept basittir. Bir şeyi kablosuz olarak şarj etmek için, indüksiyon bobinleri adı verilen iki bileşene sahip olmanız gerekir. Bu bobinler, kablosuz şarj istasyonlarına ve uyumlu telefonlara yerleştirilmiş bakır tel halkalarıdır. Uyumlu bir cihaz bir şarj istasyonuna yerleştirildiğinde, iki bobin geçici olarak transformatör olarak bilinen farklı bir bileşen olarak hareket edebilir. Bu, şarj istasyonu tarafından bir elektromanyetik alan oluşturulduğunda, cihazda bulunan bobinde bir elektrik akımı oluşturduğu anlamına gelir. Bu akım bataryaya akar ve onu tıpkı bir kablo şarj cihazı gibi şarj eder. Elektrikli bir diş fırçanız varsa, kablosuz şarjı zaten kullanmışsınızdır. Bazı şarj edilebilir diş fırçaları, Qi kablosuz şarj pedi üzerine yerleştirildiğinde gerçekten şarj olur.

Qi Standardı Nedir?

Tüm kablosuz şarj teknolojileri aynı prensibe göre çalışırken, birbiriyle yarışan iki tür vardır. Manyetik endüktif ve manyetik rezonans şarjı olarak adlandırılırlar. Qi standardı ilk olarak 2010 yılında yayınlandı ve cihazları kablosuz olarak şarj etmek için endüktif bir yöntem tanımladı. Kablosuz şarj cihazları için üç farklı güç aralığı belirlemenin yanı sıra, güvenli ve verimli şarj sağlamak için cihazların şarj istasyonlarıyla iletişim kurma şeklini ortaya koydu.

Telefon Üreticileri Neden Qi’yi Tercih Ediyor?

Telefon üreticileri, Qi’yi birkaç farklı nedenden ötürü alternatif standartlar yerine benimsedi. İlki ve muhtemelen en önemlisi, Qi’nin büyük bir avantaja sahip olmasıdır. Qi standardı ilk olarak 2010’da yayınlandığından beri, çip üreticileri şarj istasyonu üreticileri ve telefon üreticileri için bir kısayol görevi görecek çipler tasarlayabildiler. Bu kullanıma hazır bileşenleri kullanarak, telefon üreticileri çok fazla araştırma ve geliştirme harcamadan kablosuz şarjı uygun maliyetli bir şekilde uygulayabildiler. Qi’nin endüktif şarj teknolojisi, rezonant şarjdan daha enerji tasarrufludur ve genellikle daha küçük bileşenleri içerir. Bu, endüktif Qi şarj cihazlarının rakip cihazlardan daha kompakt olabileceği anlamına gelir. Kullanıma hazır yongaların ve kompakt bileşenlerin mevcudiyeti, 2012’de Nokia, LG ve HTC de dahil olmak üzere birçok Android üreticisinin erken benimsemesini teşvik etti. Sonunda diğerleri de dahil oldu ve önümüzdeki birkaç yıl içinde neredeyse her büyük Android telefon üreticisi Qi uyumlu olacaktır. Rezonant şarj özellikleri, 2014 yılında Qi 1.2 standardına eklendi. Bu, Qi’yi hem endüktif hem de rezonans şarjı spesifikasyonlarına sahip tek standart haline getirdi ve bu da telefon üreticilerinin geriye dönük uyumluluk konusunda endişelerini çekti.

Apple ve Qi Kablosuz Şarj

Bazı Android üreticileri 2012 gibi erken bir zamanda Qi kervanına atlarken Apple, iPhone 8’in 2017’de piyasaya sürülmesine kadar Qi standardının arkasındaki organizasyon olan Wireless Power Consortium’a (WPC) katılmadı. Apple Watch ile Apple, Qi standardına dayalı bir sistemi WPC’ye katılmasından çok daha önce değiştirdi. Ancak bu uygulama, Apple Watch’un Qi şarj istasyonlarıyla çalışmasını engelleyecek kadar ince ayarlandı. Apple, iPhone 8 ve iPhone X ile başlayarak, Qi standardı lehine ince ayarlı sürümü terk etti. Bu karar, hem Apple hem de Android kullanıcılarının aynı şarj donanımından yararlanmasına izin verdi.

Qi Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır

Endüktif şarj pedlerinin en büyük dezavantajı, bir alıcı cihazın mesafesi ve hizalanması açısından titiz olabilmeleridir. Rezonans şarjı çok daha fazla hareket alanı sağlarken, Qi kullanan cihazların oldukça hassas bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Bazı şarj istasyonu üreticileri, tek bir istasyona birden fazla şarj bobini ekleyerek bunu aşarlar. Ancak, telefonunuz yine de bunlardan biriyle düzgün şekilde hizalanmalıdır, aksi takdirde şarj olmaz. Bu genellikle, telefonunuzu nasıl ve nereye yerleştireceğinizi göstermek için şarj istasyonuna kılavuz işaretler eklenerek giderilir. Bunun yanı sıra, bir telefonu kablosuz olarak şarj etmek için Qi kullanmak basittir. Şarj istasyonunu duvara veya arabanızdaki aksesuar prizine takın ve ardından telefonunuzu bunun üzerine yerleştirin. Telefon yerinde kaldığı sürece şarj olur.

Qi ile Telefonu Nereden Şarj Edebilirsiniz?

Arabalar için tasarlanmış masaüstü şarj matlarına ve beşiklerine ek olarak, mobilyaların içine yerleştirilmiş Qi şarj cihazlarını da bulabilirsiniz. Bölgenizde halka açık bir şarj istasyonunu nerede bulacağınızı gösterecek bir uygulama bile var. Telefonunuzda yerleşik Qi teknolojisi yoksa, bir kılıfla kablosuz şarj ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, telefonunuzla mevcut kılıfınız arasına sığan ince bir şarj ünitesi bile alabilirsiniz.