Skip to content

Quantum Computing Advances Gizlilik Endişelerini Neden Artırıyor?

16 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Kuantum bilişimdeki son gelişmeler, çığır açan gelişmelerin kullanıcıların verilerini riske atabileceği endişelerini artırıyor.
  • Yeni bir makaleye göre, uluslararası bir araştırma ekibi 27 mil optik fiber aracılığıyla uzun mesafeli ışınlanma elde etti.
  • Kuantum hesaplamanın ortaya çıkmasıyla kullanıcılar için bir yan etki, mevcut güvenlik planlarının kolayca kırılabilmesidir.
gremlin / Getty Images
Kuantum bilişimdeki son gelişmeler daha hızlı bir internet anlamına gelebilir, ancak aynı zamanda kuantum atılımlarının kullanıcıların verilerini riske atabileceği konusunda uyarıda bulunan bazı gizlilik savunucuları arasında endişeleri de artırıyor. Uluslararası bir araştırma ekibi kısa süre önce yüksek performanslı, ölçeklenebilir bir “kuantum internet” inşa etme yolunda bir adım attı. Hakemli dergide yayınlanan yeni bir makaleye göre, ekip 27 mil optik fiber aracılığıyla uzun mesafeli ışınlanma elde etti. PRX Quantum. İşlevsel bir kuantum internet, güvenli iletişim, veri depolama ve bilgi işlem alanlarını önemli ölçüde değiştirecektir. Calgary Üniversitesi’nden fizik profesörü yardımcısı Daniel Oblak, “Bu yeni çalışmada, fotonik kuantum durumlarının kuantum ışınlanmasını gösteriyoruz,” dedi. “Bu çalışma, bir kuantum internet sistemi için gerekli teknolojik kriterleri çok yüksek derecede karşılıyor.”

Kuantum İnternet Daha Hızlı İletişim Demektir

Araştırmacılar, ölçümleri Caltech araştırmacıları tarafından inşa edilen iki ışınlama sistemi üzerinde gerçekleştirdi. Bu kuantum ağ test yatakları, kompakt fiber tabanlı bir kurulumda son teknoloji katı hal ışık dedektörlerini kullanır ve neredeyse otonom veri toplama, kontrol, izleme, senkronizasyon ve analiz özelliklerine sahiptir. Fermilab kuantum bilim programı başkanı ortak yazar Panagiotis Spentzouris bir haber bülteninde “Yeni sonuçlardan heyecan duyuyoruz,” dedi. “Bu, küresel iletişimi yürütme şeklimizi yeniden tanımlayacak bir teknoloji geliştirme yolunda önemli bir başarıdır.”

Bir bilgisayar işlemcisi üzerinde duran bir kişinin kavramsal görüntüsü.

gremlin / Getty Images
Fermilab’daki son atılım, kuantum hesaplamadaki son gelişmelerden sadece biri. Hefei’deki Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, en hızlı süper bilgisayarlardan 100 trilyon kat daha hızlı bir kuantum bilgisayar geliştirdiler. Kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarların gerçekleştirmesi imkansız olan farklı bir algoritma sınıfına izin verir.

Quantum Güvenliği Kırabilir

Kuantum hesaplamanın ortaya çıkmasıyla kullanıcılar için bir yan etki, mevcut güvenlik planlarının kolayca kırılabilmesidir. Protegrity siber güvenlik firması Baş Güvenlik Stratejisti Ulf Mattsson, bir e-posta röportajında, kuantum bilişimin kötü niyetli bilgisayar korsanlarının güvenli tarama, çevrimiçi bankacılık ve çevrimiçi alışveriş için gerekli olan HTTPS ve TLS gibi internet protokollerini tehlikeye atmasına izin verebileceğini söyledi. “Bu tehdit askeri iletişimden sağlık kayıtlarına kadar her şeyi etkileyebilir.” Diye ekledi. “Esasen, güvenlik, mahremiyet veya güven talep eden günümüzün neredeyse tüm sistemleri etkilenecektir. Kuantum bilişimin bir başka tehdidi, aynı anda çok sayıda permütasyonu deneme yeteneğidir, yani ‘kaba zorlama’ olabilecek herhangi bir sistem özellikle duyarlı. Örneğin, çok büyük sayıları hesaba katarsanız RSA bozulabilir; ancak, eliptik eğri kripto (ECC) gibi teknolojiler çok daha az duyarlı olacaktır. ” Mattsson, ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST) kuantum sonrası bir kriptografi standardı üzerinde çalıştığını ve bir veya iki yıl içinde bir taslak yayınlamayı planladığını söyledi. Darmstadt Teknik Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, homomorfik şifrelemede de popüler olan kafes kriptografisine dayalı yeni yöntemleri değerlendirdiler. Mattsson, “Yeni yöntemler web tarayıcılarına ve diğer internet uygulamalarına eklenecek ve HTTPS gibi standart internet protokolleriyle entegre edilecek,” diye ekledi. “Günümüzün güvenlik, gizlilik veya güven talep eden neredeyse tüm sistemleri etkilenecektir.” Uzmanlar, kuantum bilişimin ne kadar yakında kullanıcıların verileri için bir tehdit oluşturacağını bilmiyor. Veri güvenliği uzmanı Alan Myers bir e-posta röportajında ​​”Yapabileceğimiz tek şey tahmin etmek,” dedi. Şu anda inşa edilen en güçlü kuantum bilgisayarların tümü 100 kübitten azdır. IBM, 2023 yılına kadar 1.000 kübitlik bir bilgisayar vaat ediyor. Myers, “Araştırmacılar, mevcut şifreleme standartlarını kırabilmek için birkaç bin kübitlik bir kuantum bilgisayara ihtiyaç duyacaklarını tahmin ediyorlar” diye ekledi. Nesnelerin İnterneti şirketi Global Telecom’un CEO’su Ahmad Malkawi, bir e-posta röportajında, internet kullanıcılarını korumanın tek yolunun “ateşle ateşle mücadele etmek için, tabiri caizse” kuantum hesaplama kullanan sistemleri kullanmak olduğunu söyledi. Araştırmacılar, önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenen gerçek bir rastgele anahtar Kuantum Rastgele Sayı Üreticisi (QRNG) üzerinde çalışıyorlar. Kuantum hesaplama, onlarca yıldır çok uzak bir hayaldi. Artık kuantum bilgisayarlar gerçeğe yaklaştığına göre, kullanıcılar verilerinin güvenliği hakkında çok düşünmelidir.