Skip to content

Quantum Computing, Gizliliğiniz ve Siz

16 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Kuantum hesaplamadaki son gelişmeler, özel verilerinizin açığa çıkarılabileceği günün geldiği anlamına geliyor.
  • Hefei’deki Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, en hızlı süper bilgisayarlardan 100 trilyon kat daha hızlı bir kuantum bilgisayar geliştirdiler.
  • Kullanıcıların kendilerini kuantum kod kırıcılardan biraz daha güvenli hale getirmek için atabilecekleri bir adım, tarayıcılarında yeni bir tür şifreleme uygulamaktır.
Andriy Onufriyenko / Getty Images
Tamamladığınız her e-postanın, banka işleminin, metnin veya sosyal medya gönderisinin düz, şifrelenmemiş metin olarak çevrimiçi olarak aranabildiğini hayal edin. Hayal etmesi zor sonuçlarla hayatımıza eşi görülmemiş bir pencere açmak anlamına gelir. Uzmanlar, bu vizyonun distopik bir kabus olmadığını, kuantum hesaplamadaki son gelişmeler nedeniyle hızla yaklaşan bir gerçeklik olduğunu söylüyor. Hesaplama yapmak için süperpozisyon ve dolanma gibi kuantum fenomenlerini kullanan bilgisayarlar uzun zamandır hem uzak bir vaat hem de öcü olarak lanse ediliyor. Gerçek daha inceliklidir, ancak mahremiyetine değer verenler için daha az korkutucu değildir. Georgetown Üniversitesi’nde kriptografi ve kuantum hesaplama okuyan yardımcı öğretim üyesi Chuck Easttom, bir e-posta röportajında ​​”Kuantum hesaplamanın doğası, klasik bir bilgisayarın çözmesi çok daha uzun sürecek bazı sorunları pratik zamanda çözmesine izin veriyor” dedi. . “Ve kuantum bilgisayarların iyi olduğu bu matematiksel problemler, aynı zamanda RSA, Diffie-Hellman, Eliptik Eğri ve ilgili algoritmaların güvenliğinin temelini oluşturan matematik problemleridir.” “Ben de dahil olmak üzere birçok kriptografi araştırmacısı, en iyi kuantuma dirençli algoritmaların ne olacağını belirlemek için algoritmaları analiz etmeye çalışıyor.”

Şifreleme Her Yerde

Cihazları ve hassas verileri korumak için şifrelemeye güveniyoruz. Bunun başlıca nedenlerinden biri, mevcut donanımı kullanarak şifrelemeyi kırmanın ne kadar sürdüğüdür. Kıdemli bir başkan yardımcısı ve teknoloji arkadaşı olan Rodney Joffe, “Teorik olarak çatlamak mümkün olsa da, pratikte çok zordur çünkü bunu standart bir bilgisayarla yapmak inanılmaz derecede uzun bir zaman alır – trilyonlarca hatta katrilyonlarca yıllık zaman ölçütlerini düşünün,” Neustar şirketi, bir e-posta röportajında ​​söyledi. Ancak kuantum bilgisayarlar alıştığımız sistemlerden farklı çalışır ve daha güçlü ve etkilidirler. Kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarların gerçekleştirmesi imkansız olan farklı bir algoritma sınıfına izin verir.

Dijital kilit koruma bilgileri

zf L / Getty Images
Harrisburg Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde profesör olan Terrill Frantz, “Doğanın bilgisayarının gücünü kullandığımız için – kuantum düzeyinde hesaplama – matematik bulmacasında bu zor matematik bulmacasına birkaç olası çözüm sunacak modeller bulabiliriz,” Bir e-posta röportajında, siber güvenlik araştırması yapıldığını söyledi. “Doğa aynı anda sonsuz sayıda değişkeni hesaplayabilir – örneğin, rüzgarın hangi yöne estiğine veya ısının sıvı içinde hareket edeceğine nasıl karar verir.”

Sandığınızdan Daha Yakında Geliyor

Siber güvenlik firması BullGuard’ın CEO’su Paul Lipman’a göre, standart güvenlik algoritmalarının kırılabileceği gün birçok insanın düşündüğünden daha yakın. Lipman, “Uygulamada, bir kuantum bilgisayar, RSA’yı kırmak için bir milyon kübite ihtiyaç duyacaktır” dedi. “En büyük kuantum bilgisayar şu anda 100 kübitten daha az. IonQ ve IBM gibilerinin mevcut yol haritaları, bu on yılın sonunda milyonları vuracağımızı gösteriyor.” Frantz, bazı ülkeler şifrelerle korunan ve artık kırılamayan, ancak yüksek güçlü kuantum bilgisayarlar çevrimiçi olduğunda olacak birçok veriyi toplayarak ileriye dönük düşünüyor. “Tehdit şimdi burada” diye ekledi. “Kuantum bilgisayarlar şifrelememizi kırabildiğinde, geçmişte toplanan tüm veriler okunabilir.”

Kuantum bilgisayarlar hızlı bir şekilde hızlanıyor. Hefei’deki Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, geçtiğimiz günlerde dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarından 100 trilyon kat daha hızlı performans gösterebilen bir kuantum bilgisayar geliştirdiklerini açıkladılar. Haberler, Google, IBM ve Microsoft gibi şirketlerin kuantum hesaplamadaki bir dizi dönüm noktasını ve ABD, Çin ve diğer ülkelerdeki hükümet çabalarını takip ediyor. Joffe, “Bu gelişmeler, birçok kişinin kuantum hesaplamanın gücünün siber güvenliğin geleceği için tam olarak ne anlama geldiğini sorgulamasına yol açtı” dedi. “Bu ilerlemelere yanıt vermek, güvenlik endüstrisi için en önemli öncelik olmalıdır. Bu, nihayetinde mevcut siber güvenlik yaklaşımımızı oluşturan algoritmaları, stratejileri ve sistemleri yeniden inşa etmenin temellerini atmaya başlamayı içerir.”

Kuantum Derebeylerimize Karşı Savunmak

Pratik kuantum hesaplama tam olarak burada olmasa bile, araştırmacılar hazır olmak istiyor. Neustar Uluslararası Güvenlik Konseyi’nin (NISC) son araştırması, güvenlik uzmanlarının neredeyse dörtte birinin kuantum hesaplamayı denediklerini ve kuantum ilerlemelerinin diğer güvenlik teknolojilerinin gelişimini geride bırakacağı endişelerine yanıt olarak stratejiler geliştirdiklerini buldu. Ayrıca, verileri ne kadar hızlı hesaplayabildiğinden dolayı, kuantum hesaplamanın e-postaları okumanın ötesinde yaramazlık için kullanılması potansiyeli de var. Jofee, “Kuantum bilgisayarlar, süper bilgisayarların normalde 10.000 yılını elde etmesi gereken şeyi 3 dakika içinde hesaplama yeteneğine sahip olacak” dedi. “Zaman ölçeğini radikal bir şekilde kısaltma potansiyeli, kötü niyetli bir aktörün elinde, daha önce görülen hiçbir şeye benzemeyen siber saldırılara neden olabilir.” “Tehdit şimdi burada. Kuantum bilgisayarlar şifrelememizi kırabildiğinde, geçmişten toplanan tüm veriler okunabilir.” Kötü haber, ortalama bir kullanıcının verilerini kuantum bilgisayarlardan korumak için fazla bir şey yapamayacağını söylüyor uzmanlar. Ancak Easttom, Ulusal Standartlar Enstitüsü’nün (NIST) 2017’den beri kuantuma dirençli bir kriptografi standardı geliştirmek için çalıştığını belirtti. “Ayrıca, ben de dahil olmak üzere birçok kriptografi araştırmacısı, en iyi kuantuma dirençli algoritmaların ne olacağını belirlemek için algoritmaları analiz etmeye çalışıyor” diye ekledi. Frantz, kullanıcıların kendilerini kuantum kod kırıcılardan biraz daha güvenli hale getirmek için atabilecekleri bir adımın, tarayıcılarında yeni TLS 1.3 şifrelemesini uygulamak olduğunu söyledi. “Bu yardımcı olacak, ancak mükemmel olmayacak.” “Artık ticari olarak temin edilebilen ikinci bir seçenek, veri taşıma uygulamalarımızda Kuantum Rastgele Sayı üreteçlerini ve Kuantum Anahtar Dağıtımını kullanmaya başlamaktır.”

Çeşitli mavi çizgilerin buluştuğu kesişme noktasında mavi dijital kilit

zf L / Getty Images
Gelecekte kuantum bilgisayarlara erişimi olan bilgisayar korsanları için ilginç bir hedef, onu güvenli ve gizli tutmak için kriptografiye dayanan kripto para birimi olacaktır. RAIDAtech adlı bir şirket, verileri kuantum açısından güvenli bir şekilde taşımak ve depolamak için teknolojiler üzerinde çalışıyor. Kripto para birimi şirketi CloudCoin Consortium’un başkanı Sean Worthington, bir e-posta röportajında ​​”Verileri parçalayarak kuantum güvenli depolamaya ulaştık, böylece verinin yalnızca 1 / 25’i herhangi bir bulut üzerinde olacak” dedi. “Sunucular, Arjantin, ABD, İsviçre ve Rusya gibi 20 farklı yargı bölgesinde bulunuyor, sadece birkaç isim. Parçalanmış bir şeyin şifresini çözemezsiniz.” Kuantum bilişim tam olarak ortaya çıktığında, e-postalarımız olmasa bile kripto para birimimizin güvenli olabileceğini bilmek güzel. Kriptoya yatırım yapmak veya bunları elden çıkarmak ya da çevrimiçi mesajlarınıza yazdıklarınız konusunda daha dikkatli olmaya başlamak için iyi bir zaman olabilir.