Skip to content

RAM Hız Aşırtma Nasıl Yapılır

7 de Mayıs de 2021

Başlamak için, çoğu bilgisayarda bulunan modern RAM sürümü olan DDR4’e sahip bir Windows PC’nin yanı sıra, çoğu anakartta hız aşırtma yapabilen bir özellik olan XMP veya Extreme Memory Profiles’i destekleyen bir ana karta ihtiyacınız olacak. Bu yöntem mümkün olan en hızlı veya en verimli hız aşırtma yöntemi değildir, ancak güvenli, basit ve bazen ezici hız aşırtma dünyasında ayaklarınızı ıslatmanın iyi bir yoludur. Hız aşırtmanın faydaları, bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza bağlı olacaktır. Bir video düzenleyiciyseniz, hız aşırtma RAM, video düzenlemeyi çok daha kolay hale getirmez. Ancak birçok modern video oyunu oynuyorsanız, hız aşırtma, FPS’nizi artırmanın anlamlı bir yolu olabilir. Beklentilerinizi kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun. Bir uyarı: Hız aşırtma asla bir garanti değildir. Genellikle bir bileşenin imalatındaki küçük kusurlarla karar verilen birçok faktör, ne kadar hız aşırtma yapabileceğinizi veya bunu yapıp yapamayacağınızı etkileyebilir. Dolayısıyla, doğru anakarta ve doğru RAM’e sahip olsanız bile, kilometreniz değişebilir. Ayrıca garantinizi geçersiz kılabilir, bu nedenle dikkatli olun.

Bilgilerinizi Toplayın

Bilgisayarınıza hangi anakart ve RAM taktığınızı belirlemenin birçok farklı yolu vardır, ancak ücretsiz yardımcı program CPU-Z mükemmel bir tek noktadan alışveriş merkezidir. CPU-Z ile hangi işlemci, grafik kartı ve RAM’e sahip olduğunuzu ve her bileşenin şu anda ne kadar hızlı çalıştığını kontrol edebilirsiniz. Kurulum dosyasını indirin, ekrandaki komut istemlerini izleyin ve uygulamayı açın. İçinde Anakart sekmesi, bir anakart için başka bir terim, anakartınızın üreticisini ve modelini bulacaksınız. Bu anakart bilgileriyle, anakartınızın Extreme Memory Profiles’i destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, bunlar anakartınızın üreticisi tarafından test edilen ve CPU üreticileri tarafından güvenli ve kolay bir şekilde hız aşırtma RAM’e uygulanabilen RAM ayarları koleksiyonlarıdır. İşlemcinize ve ana kartınıza bağlı olarak, bu özellik genellikle XMP ile gider, ancak bazen benzer başka bir adla geçebilir.

  1. Google’da (veya başka bir arama motorunda), ana kartınızı arayın ve ardından “XMP“panonuzun onu desteklediğinden emin olmak için. Çoğu zaman en iyi kaynak, eğer varlığını doğrulayan forumlar yoksa, özel panonuz için genellikle çevrimiçi olarak bulunan kılavuzdur.

  2. Ardından, şuraya gidin: Hafıza sekmesi, RAM için başka bir terim, CPU-Z’de ne tür belleğe sahip olduğunuzu görmek için. Hız aşırtmak için belirli bir bellek türüne ihtiyacınız yok, ancak bugün piyasadaki en yaygın bellek DDR4’tür. Bu kılavuz için, bu tür belleklerin hız aşırtmasına odaklanacağız.

XMP desteğinin değişkenliğinden dolayı, XMP’yi ana kartlarda etkinleştirmenin tek bir yolu yoktur. Anakartınızın XMP’yi desteklediğini onaylarken, BIOS kullanıcı arayüzünüzde bu ayarın tam olarak nerede olduğunu bulmanız önerilir, yoksa kendiniz aramanız gerekmez.

BIOS’a girin ve XMP’yi etkinleştirin

MSI anakart BIOS

MSI
Temel araştırmanızı bitirdikten sonra, bilgisayarınızın BIOS’undan veya Temel Giriş Çıkış Sisteminden sadece birkaç tıklamayla RAM’inizi overclock etmeye hazırsınız. BIOS, bilgisayarınızın ana kartında depolanan ve işletim sisteminizden önce çalışan hafif bir uygulamadır. BIOS içinden, donanımınızın nasıl çalıştığını doğrudan değiştirebilirsiniz. BIOS’ta fan hızlarını ayarlayabilir, bilgisayarınız başladığında hangi sürücünün önyükleneceğine karar verebilir, hız aşırtmanızı yapabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Her anakart farklıdır ve her BIOS’a girmek de farklı olacaktır. Her anakart için, BIOS’unuza yüklemek için bilgisayarınızı kapatmanız, tekrar açmanız ve bilgisayarınız ilk başlatılırken doğru zamanda doğru tuşa basmanız gerekir.

  1. BIOS’unuza başarıyla yükledikten sonra, XMP seçeneği ve etkinleştirin. Emin ol sen kayıt etmek BIOS ayarlarınız gerçekten etkili olacak şekilde. Sonra, bilgisayarı yeniden başlatın.

  2. Bir hız aşırtma uygulandıktan sonraki ilk yeniden başlatma genellikle daha uzun ve normalden daha sıra dışı olacaktır. Ekranınız yanıp sönebilir, bilgisayarınız bip sesi çıkarabilir veya başka bir şekilde ses çıkarabilir ve bu bir veya iki dakika sürebilir.

  3. Başarısız olursa, BIOS’unuz önceki bir kararlı yapılandırmaya geri dönecektir, bu nedenle bilgisayarınıza zarar verme konusunda endişelenmeyin. Aslında, günümüzde hız aşırtma inanılmaz derecede güvenli bir çabadır çünkü anakart ve bileşen üreticileri, herhangi bir hasar meydana gelmeden önce donanımın kapanmasını sağlamak için ürünlerine güvenlik önlemleri eklerler. Her RAM çubuğu XMP’yi desteklemez ve her anakarttaki her XMP sürümü, XMP’yi destekleyen her RAM çubuğu ile de çalışmaz. XMP’yi etkinleştiremezseniz veya bilgisayarınızı XMP etkinken başarıyla önyükleyemezseniz, hepsi kaybolmaz, ancak hız aşırtma yapmak istiyorsanız RAM’inizin bireysel ayarlarını kendiniz ayarlamanız gerekecektir.

Hız Aşırtmanızı Stres Testi Yapın

XMP devreye girdiğinde RAM’iniz hız aşırtıldı, tebrikler! Bununla birlikte, bir hız aşırtma elde etmek, sürecin yalnızca ilk adımıdır. Hız aşırtma uygulandıktan sonra, hız aşırtmanızın kararlı olduğundan emin olmak için sisteminizde stres testi yapmanız gerekir. Bir kıyaslama testinden farklı olarak bir RAM stres testi, RAM’inizi kapasiteye kadar veri ile doldurmak için bir uygulamanın indirilmesini ve çalıştırılmasını içerir. Ardından, çökme veya büyük sorunlar olmadığından emin olmak için bilgisayarınızı izlerken çalışmasına izin verirsiniz.

MemTest64 uygulaması

Bu bir bilim gibi görünse de öyle değil. Farklı programlar, bileşenlerinizi farklı şekilde vurgulayacaktır ve stres testi biraz daha uzun süre yaparsanız her zaman bir çökme yaşama şansınız vardır. Ayrıca, daha gelişmiş RAM hız aşırtmaları için, Windows’ta çalıştırılan uygulamalar yerine önyükleme öncesi stres testleri, bir sistemi titizlikle hızına oturtmada çok daha iyidir. Yine de, XMP hız aşırtmaları tasarım gereği nispeten mütevazı ve çok güvenlidir. XMP devreye alındıktan sonra, Windows içinde bir stres testi çalıştırmak, hız aşırtmanızla ilgili önemli sorunlar olup olmadığını ölçmenin basit bir yoludur. MemTest64, Windows içinde RAM’i stres testi yapan mükemmel bir ücretsiz uygulamadır. Bununla, ne kadar süreyle ne kadar bellek test edeceğinizi, kaç CPU iş parçacığını kullanacağınızı ve daha fazlasını seçersiniz.

İndir ve Çalıştırmak uygulama. MemTest64’ü ilk açtığınızda mesajı alabilirsiniz. Windows disk belleği dosyası çok küçük olabilir. Bunu yaparsanız, disk belleği dosyanızın boyutunu artırmayı düşünün. Windows sayfa dosyası, sanal belleğin başka bir adıdır. Sanal bellek, SSD gibi bir depolama cihazında, Windows’un sisteminizin RAM’i dolduğunda daha yavaş, yedek RAM olarak kullandığı alandır. İyi bir stres testi tüm RAM’inizi test edecektir, bu nedenle disk belleği dosyanızın en az 4 GB olduğundan emin olun, bu da siz test ederken Windows’un çalışmaya devam etmesine izin verecektir. Varsayılan olarak, MemTest64 tüm belleğinizi test edecek ve mevcut maksimum CPU iş parçacığı miktarını kullanacaktır, bu da sisteminizi programın yapabildiği kadar kapsamlı bir şekilde test edecektir. Ne kadar süreyle stres testi yapmanız gerektiğine dair kesin ve hızlı bir kural yoktur. İyi bir pratik kural, tek bir gün veya gece test etmek, hataları durdurmaktır; bu nedenle, uyandığınızda veya stres testi hala devam ediyorsa eve döndüğünüzde, herhangi bir sorunla karşılaşmadığınızı bilirsiniz.

  1. Açık uygulamalardan çıkın, arka planda çalışan programları kapatın ve test süresince bilgisayarınızı kullanmamayı taahhüt edin.

  2. MemTest64 açıkken kontrol edin Süresiz olarak çalıştır ve Hata durumunda dur. Sonra tıklayın Teste başla.

  3. Stres testinin yakından izlenmesi gerekli değildir çünkü küçük bir sorun varsa, uygulama testi durdurur ve Mavi Ölüm Ekranı (veya BSOD) gibi büyük bir sorun varsa, bilgisayarınız yeniden başlatılır ve geri dönersiniz. boş bir masaüstüne.

  4. Stres testi tüm yol boyunca sorunsuz çalışırsa, bu muhtemelen hız aşırtmanın size herhangi bir soruna neden olmayacak kadar kararlı olduğu anlamına gelir.

Hız aşırtmanın kararlı olması “olasıdır” çünkü stres testleri süresiz olarak çalıştırılabilir ve bazı insanlar kararlılığı kanıtlamak için günlerce veya haftalarca hatasız çalışmasını talep eder. Bununla birlikte, çoğu durumda Memtest64’te bir günlük stres testini geçerseniz, hız aşırtmanız stabildir.

RAM Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rasgele Erişim Belleği veya RAM, herhangi bir bilgisayarın temel bileşenidir. Bilgisayarınızın uzun süreli belleği gibi depolamayı (sabit sürücü gibi) düşünürseniz, RAM bilgisayarınızın kısa süreli belleğidir ve şu anda bilgisayarınızda ne yaptığınızla ilgili tüm bilgilerin depolandığı yerdir. Sabit sürücüler gibi, RAM de farklı boyutlarda gelir ve CPU’lar veya GPU’lar gibi, RAM de farklı hızlarda gelir ve bu hızları korumak için farklı miktarlarda güç gerektirir. Bir CPU veya GPU gibi, RAM de hız aşırtılabilir; bu, RAM’inizi daha yüksek performans için daha hızlı frekanslarda veya güç tüketimini azaltmak için daha düşük frekanslarda yavaşlatmayı seçebileceğiniz anlamına gelir.