Skip to content

Rapi.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

31 de Mayıs de 2021

Rapi.dll hataları, rapi DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. rapi.dll dosyası, her ikisi de bir bilgisayar ve bir mobil cihaz arasında dosyaları eşitlemek için kullanılan Microsoft’un Windows Mobile Device Center yazılımı ve ActiveSync programı tarafından kullanılır. Bir rapi.dll hata mesajı normalde yalnızca bu programlardan birinin eksik olduğu bir bilgisayarda görülürken, bazı durumlarda rapi.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir. rapi.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Rapid.dll Hataları

rapi.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. İşte rapi.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları.

 • Rapi.dll Bulunamadı
 • rapi.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir
 • Bulunamadı [PATH]rapi.dll
 • rapi.dll dosyası eksik
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: rapi.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar

rapi.dll hatasının içeriği, sorunu çözmede yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. Rapi.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya kurarken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Rapi.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

rapi.dll’yi bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Rapi.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından edinmeniz en iyisidir. rapi.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. rapi.dll’yi Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir rapi.dll dosyasının olası en kolay nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Rapi.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, rapi.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Rapi.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz silmiş olduğunuzdan ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Windows Vista’da DLL hatası alıyorsanız, rapi.dll dosyasının gerçek kaynağı olan Windows Mobile Aygıt Merkezi’ni yükleyin. İndirme sayfasında hangi bağlantıyı seçeceğinizden emin değilseniz, Windows 64 bit veya 32 bit’iniz Olduğunu Nasıl Anlarsınız bölümüne bakın. Bu DDL hata mesajını gördüğünüzde Windows XP kullanıyorsanız Microsoft ActiveSync’i yükleyin. Bu, rapi.dll dosyasını Windows XP bilgisayarlarına yerleştiren programdır, bu nedenle eksik bir rapi.dll hata mesajını düzeltmek için gerekli olan tek yükleme olmalıdır. Bu sayfadaki üç indirme seçeneğinden tek ihtiyacınız olanı setup.msi. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse rapi.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek bu DLL hatasına olası bir çözümdür.

 3. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı rapi.dll hataları, bir virüs ya da bilgisayarınıza bulaşan ve DLL dosyasına zarar veren başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz rapi.dll hatası, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olabilir.

 4. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. rapi.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, bir Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 5. rapi.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc/scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlandığından, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı onu geri yükleyebilir.

 6. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. Rapi.dll dosyası, bu güncellemelerden birine eklenebilir.

 7. rapi.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Rapi.dll DLL hatası belirli bir programı kullandığınızda ortaya çıkarsa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır.

 8. Rapi.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3D video oyunu oynarken “rapi.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. rapi.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir—bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 9. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra rapi.dll hataları başlarsa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 10. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi kolaydır ve başarısız olduklarında rapi.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizin herhangi birinde başarısız olursa, belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

 11. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki tekil rapi.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

 12. Kayıt defterindeki rapi.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz rapi.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz. Bir sonraki yıkıcı adımdan önce bir “son çare” girişimi olarak burada bir seçenek olarak dahil edildiler.

 13. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri rapi.dll hatasını düzeltmezse, sonraki adımınız bu olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak rapi.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 14. Herhangi bir rapi.dll hatası devam ederse, bir donanım sorunu için sorun giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendi başınıza çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi ve onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.