Skip to content

Rapor: 4K UHD TV’ler Enerji Faturanızı Artırıyor

27 de Mayıs de 2021

TV üreticileri, daha az enerji tüketen ürünler üretme baskısı altındadır. Bununla birlikte, yeni nesil 4K / UHD TV’lerin gelişi, bunu en zor hale getiriyor. Son araştırmalara göre, 4K TV’ler 720 veya 1080 HD TV’lerden ortalama yüzde 30 daha fazla güç kullanıyor. Bu şaşırtıcı rakamı, ABD’deki evlere girecekleri tahmin edilen 4K TV sayısına karşı hesaba katın ve konutlarda enerji kullanımında bir milyar doları aşan birleşik bir artışa bakıyor olabilirsiniz.

baloon111 / Getty Images

Araştırma

Göz alıcı raporun arkasındaki grup, Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi (NRDC), bu rakamları hiç göz ardı etmedi. Bir dizi üretici ve fiyat noktasında en çok satan 4K TV boyutu olduğu için 55 inç boyut noktasına odaklanan 21 TV’nin güç tüketimini ölçmenin yanı sıra UHD TV enerjisinin herkese açık veritabanlarından veri alıyor. kullanın. Kaç evde 4K TV’ye sahip olduğuna dair tahminler, TV satış rakamlarının analizine dayanmaktadır. Rapor, ABD’de yaklaşık 300 milyon televizyonun dolaşımda olduğu gerçeğini bir başlangıç ​​noktası olarak aldı. Ülke çapında 36 inç ve daha büyük TV’lerden UHD TV’lere geçiş olursa ne olacağını hesaplamak için bu rakamı 4K TV enerji tüketimi bulgularıyla birleştirdi ve ülke genelinde ekstra 8 milyar kilovat-saat enerji tüketimine ulaştı. Bu, tüm San Francisco’nun yıllık olarak tükettiğinden üç kat daha fazla enerjiye eşittir.

Kirlilikte Maliyet

NRDC, ekstra 8 milyar kilovat-saatin beş milyon metrik tondan fazla ekstra karbon kirliliği yaratabileceğini hesapladı. NRDC’nin rakamlarının anahtarı da, 4K UHD çözünürlüklerine geçişin daha fazla büyük ekran TV satışına yol açmasıdır. Bugün satılan tüm TV’lerin üçte biri görünüşe göre en az 50 inç boyutunda ve daha büyük TV’lerin daha fazla enerji tükettiği basit bir gerçek. Aslında, NRDC’nin testlerine göre, bazı büyük ekran TV’ler tipik bir buzdolabından daha fazla elektrik harcıyor gibi görünüyor. 4K’nın neden olduğu güç tüketimindeki artış yeterince rahatsız edici değilmiş gibi, NRDC ayrıca yüksek dinamik aralıklı (HDR) TV teknolojisinin gelişiyle işlerin daha da kötüye gidebileceğine işaret ediyor.

HDR Etkisi

HDR teknolojisi, bir ekranın parlaklık aralığını genişleterek kontrastı etkili bir şekilde genişletir ve renklerin daha derin ve zengin görünmesini sağlar. Bu, içerdiği ekstra parlaklık nedeniyle TV’nizden daha fazla güç kullanılmasını gerektirir. NRDC’nin ölçümleri, bir filmi HDR’de izlemenin, aynı filmi normal bir dinamik aralıkta izlemekten yaklaşık yüzde 50 daha fazla güç tükettiğini gösteriyor. Bu noktada, güç tüketimini azaltma konusunda TV üreticilerinin son yıllarda atılımlar yaptığını vurgulamak zorunda hissediyoruz; 4K / UHD ve HDR olgunlaştıkça sürekli iyileştirmeler beklemek mantıklıdır.

Atabileceğiniz Adımlar

Enerji tüketimini azaltmak için yeni bir 4K TV satın alırken veya kullanırken yapabileceğiniz şeyler zaten var. Örneğin, parlaklığı ortam ışık seviyelerine göre ayarlayan otomatik bir parlaklık modu kullanabilirsiniz. Energy Star etiketi olan TV’leri arayın ve bazı TV’lerin sunduğu hızlı başlatma modlarından kaçının. TV görüntü kalitesinin hayranları olarak, AV dünyasının daha çevreci olmak için ne kadar çok çalıştığı düşünüldüğünde biraz sert görünen enerji baskılarından AV deneyimimizin ne kadar etkileneceği konusunda endişelerimiz var. Ama aynı zamanda, hepimiz daha düşük elektrik faturaları ve daha sağlıklı bir gezegen istiyoruz, değil mi?