Skip to content

Razer Synapse’nin Fare veya Klavyeyi Algılamaması Nasıl Onarılır

4 de Nisan de 2021

Razer Synapse, Razer farenizi veya klavyenizi tanımadığında, çevre birimin düzgün çalışmadığını gösterebilir. Bunun ötesinde, cihazı özelleştiremez veya oyununuz için gereken profilleri yükleyemezsiniz. Razer Synapse’ın bir fare veya klavye algılamamasını nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bu talimatlar, Razer tarafından satılan tüm klavyeler ve fareler için geçerlidir. Ancak, klavye ve fare sorunları muhtemelen Razer masaüstü yazılımına bağlı değildir. Bunun yerine, sorun çevre birimleri ve PC arasındaki bağlantılardan kaynaklanıyor olabilir.

Razer Synapse’ın Farenizi Tanımamasının Nedenleri

Razer Synapse’ın çalışmamasının birkaç nedeni vardır. Bu bir cihaz yönetimi programı. Synapse, Windows, aygıt sürücüleri ve aygıt arasındaki herhangi bir uyumsuzluk sorunlara neden olur. Çoğunlukla bu, her şeyin güncel tutulduğundan emin olmaktan ibarettir, ancak kirli veya bozuk USB bağlantı noktaları gibi, tespit edilmesi daha zor olan başka sorunlar da olabilir.

Razer

Razer Synapse’in Farenizi veya Klavyenizi Algılamaması Nasıl Onarılır

Bu adımlar, Razer Synapse ile olası sorunları teşhis etmenize ve çözmenize yardımcı olabilir. Adımlar, en basitinden ve büyük olasılıkla en zoruna doğru sıralanır ve en az olasılıkla zamandan tasarruf etmenize ve mümkün olan en kısa sürede işe dönmenize yardımcı olur.

 1. Çevre birimini çıkarın ve yeniden bağlayın. Bazen bağlantıyla ilgili bir sorun vardır. Bağlantı noktası olabileceğini düşünüyorsanız, çevre birimini farklı bir bağlantı noktasına takın.

 2. Farklı bir bilgisayar kullanın. USB bağlantı noktasının sorun olmadığından emin olmak için farklı bir bilgisayarda test edin. Orada çalışmazsa, cihazınızda bozuk bir USB konektörü veya kablo gibi donanım sorunları olabilir. Bu, USB tabanlı bir dongle’a güvenmeniz koşuluyla kablosuz fareler için de geçerlidir.

 3. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bazen her şeyin yeniden çalışması için gereken tek şey basit bir yeniden başlatma işlemidir.

 4. Cihaz değişikliklerini tarayın. Bu, Aygıt Yöneticisini yeniler. Windows 10 başlangıçta bağlı çevre biriminizi tanımayabilir. Yenileme gerçekleştirmek, Windows 10’u yeni eklemeler için bilgisayarı ve tüm bağlantı noktalarını yeniden taramaya zorlar. Fareyi veya klavyeyi bulursa, Windows 10 gerekli sürücüleri otomatik olarak yükler.

 5. Aygıtları kaldırın ve yeniden yükleyin. Fare ve klavye algılama hatalarının başlıca nedeni, gereksiz ve muhtemelen çakışan sürücülerin sayısıdır. Ekstra para karşılığında sattığınız eski fareler ve klavyeler gibi ihtiyacınız olmayan İnsan Arabirim Aygıtı (HID) bileşenlerinin listelerini görebilirsiniz. Uzun bir HID bileşenleri listesine sahip olmak alışılmadık bir durum değildir, ancak yeni bir fare veya klavye algılamada sorun yaşıyorsanız, bu cihazları kaldırmak yardımcı olabilir.

  1. Sağ tıklayın Başlat düğmesine basın ve seçin Aygıt Yöneticisi.
  2. Genişlet Klavyeler ve tüm HID Klavye Aygıtını ve Razer etiketli girdileri kaldırın.
  3. Genişlet Fareler ve diğer işaretleme aygıtları ve tüm HID uyumlu fare ve Razer tabanlı girdileri kaldırın.
  4. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 6. Seri veri yolu denetleyicilerini güncelleyin. Bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarını çalıştıran sürücülerin bir güncellemeye ihtiyacı olabilir. Bu, OEM veya ana kart üreticinizden yeni sürücüleri indirip yüklemeden önce sorunları Windows 10 aracılığıyla gidermeye yönelik basit bir girişimdir.

 7. En son sürücüleri yükleyin. Bunu birkaç şekilde yapabilirsiniz:

  • Önceden yüklenmiş yazılımı kullanın: HP ve Dell gibi birçok OEM, önceden oluşturulmuş bilgisayarlarını eski sürücüler için tarayan ve sistemi ayarlayan yazılımlar yükler. Yeni sürücüleri aramak için uygulamayı açın ve istediğiniz zaman bilgisayarınızı tarayın.
  • OEM’lerden indirin: HP ve Dell gibi OEM’ler, masaüstü veya dizüstü bilgisayar yapılandırmanızda en iyi şekilde çalışması için donanım üreticileri tarafından sağlanan sürücülere ince ayar yapar. En iyi, istikrarlı performans için OEM’lerden sürücüleri indirin ve yükleyin. Ancak, OEM olmayan indirmelerin istisna olduğu ayrı GPU’nuz için en son sürücüleri indirmek gibi durumlar vardır.
  • Anakart sürücülerini indirin: Ev yapımı sistemler için sürücüleri doğrudan donanım üreticilerinden indirin. Bu durumda, ASRock, Asus, Biostar, EVGA, Gigabyte, MSI ve diğerlerinden en yeni anakart sürücülerini alın.
 8. Synapse’ı kaldırın ve yeniden yükleyin. Donanım seçenekleri ortadan kalktığında ve hala olumlu sonuç alınamadığında, Razer Synapse’ın kaldırılması bir sonraki adımdır. Ayrıca, hatalı bir yapılandırmayla yeni bir yüklemeyi bozabilecek, kalan Razer klasörlerinin olmadığından da emin olmanız gerekir.

  1. Açık Dosya Yöneticisi > Program Dosyaları (x86).
  2. Razer ile ilgili tüm klasörleri silin.
  3. Dosya Yöneticisi araç çubuğunda Görünüm, ardından Gizli Gizli dosya ve klasörleri göstermek için onay kutusu.
  4. Seçiniz İşletim Sistemi (C 🙂 kök dizine geri dönmek için adres çubuğunda.
  5. Program verisi klasör, ardından silin Razer Klasör.
 9. Synapse sürümünü kontrol edin. Windows 10, Razer farenizi veya klavyenizi tanır ancak bunlar Razer Synapse’de görünmezse, cihazlar bilgisayarınızda yüklü Synapse sürümüyle uyumlu olmayabilir. Razer Synapse 3 beta sürümündedir ve tüm Razer markalı cihazları desteklemez. Razer cihazınız desteklenmiyorsa eski Razer Synapse 2 masaüstü yazılımını indirin.

Razer’ın fare altlıkları ve kulaklıklar dahil desteklenen cihazlarının tam listesini web sitesinde görüntüleyin. Şu anda Razer Synapse 3’te desteklenen cihazların listesi Razer web sitesinde de mevcuttur.