Skip to content

RCS, Apple Olmadan SMS’in Yerini Alabilir mi?

24 de Mart de 2023

Temel Çıkarımlar

  • RCS, SMS’in modern bir alternatifidir.
  • Tüm büyük ABD havayolları gelecek yıla kadar RCS’yi destekleyecektir.
  • Apple, RCS’yi desteklemez ve asla desteklemeyebilir.

Gelecek yıl, RCS (zengin iletişim hizmetleri), Android çalıştırdıkları sürece ABD’deki tüm telefonlarda nihayet SMS’in (kısa mesaj hizmeti) yerini alacak. Verizon, önümüzdeki yıl T-Mobile ve AT&T’ye katılarak RCS mesajlaşma platformuna geçecek. Her üç operatör de varsayılan sohbet uygulaması olarak RCS’yi destekleyen Android Mesajlarını kullanacak. Ancak, Apple’ın zaten bir SMS alternatifi var: iMessage. Peki, RCS tam olarak nedir, neden SMS’den daha iyidir ve Apple bunu benimseyecek mi? İş iletişimi platformu ClickSend’in genel müdürü Matthew Larner, “RCS, tüm operatörlerin ve ahizelerin desteklemesi koşuluyla uygun bir modern sohbet sistemi olacaktır. %80’den fazla pazar penetrasyonu olmadan, onun yükseldiğini göremiyorum,” dedi. E-posta yoluyla Lifewire.

RCS’ye karşı SMS

RCS veya Zengin İletişim Hizmetleri, varsayılan, evrensel olarak uyumlu bir mesajlaşma protokolü olarak SMS’in yerini alacak şekilde tasarlanmıştır. Samsung telefonlarında zaten yerleşik olarak bulunur ve herhangi bir Android telefon, Google’ın Android Mesajlar uygulaması aracılığıyla RCS’yi kullanabilir. RCS’nin SMS’e göre çeşitli avantajları vardır. Okundu/teslimat alındıları, yazma göstergeleri verir ve resim ve video gibi zengin içerikler gönderebilir ve hatta sesli sohbeti destekleyebilir. RCS ayrıca internet üzerinden Wi-Fi veya hücresel veri yoluyla gönderilir. Bu bir avantaj veya dezavantaj olabilir—SMS telefon şebekesi üzerinden gönderilir, dolayısıyla kapsama alanı çok daha iyidir. İş iletişimi, onu ortaya çıkaran şey olacak; Android kullanıcıları, işletmelerle RCS aracılığıyla etkileşimli olarak iletişim kurabiliyorsa, Apple kullanıcıları dışarıda kalacak. Dört büyük ABD operatörü başlangıçta kendi uygulamalarını oluşturma sözü verdi, ancak sonunda Google’ın Mesajlar uygulamasını benimsediler. SMS ile ilgili en iyi şey, e-posta gibi evrensel olarak desteklenmesidir. Herkese SMS gönderebilirsiniz. Hangi operatörü veya telefon markasını kullandıkları önemli değil. Bunu, yalnızca Apple’a özel olan iMessage veya kaydolma gerektiren ve birlikte çalışamayan WhatsApp, Signal ve Telegram ile karşılaştırın. Ancak günümüzde uygulanan şekliyle RCS’nin önemli bir dezavantajı var: SMS gibi, şifrelenmemiş. Uçtan uca şifreleme geliyor, ancak evrensel değil. Bu, müdahaleye açık olduğu anlamına gelir. Yine de SMS güvensizdir, bu nedenle RCS daha kötü değildir.

elma ve RCS

Artık Verizon devreye girdiğine göre, RCS ABD’deki hemen hemen tüm Android telefonlarla çalışacak. Geriye sadece Apple kalıyor. Uzaktan izleme şirketi Spyic’in kurucusu Katherine Brown, Lifewire’a “Apple iMessage, tüm mesajlarınızın kendi sunucularında dolaşmasını sağlarken, RCS ile mesajlar Google’ın sunucuları, operatörün sunucuları veya üçüncü taraf şirketler aracılığıyla taşınacaktır” dedi. e-posta “Bunu akılda tutarak, Apple, RCS’nin zorluklarıyla hiçbir şey yapmak istemiyor.”

Biri dışarıda alacakaranlıkta akıllı telefondan mesajlaşıyor.

Apple’ın iMessage’ında da önemli ölçüde kilitlenme var. Etkili bir şekilde yalnızca Apple’a özel bir sosyal ağdır ve iOS ve macOS ile her zamankinden daha derin bir şekilde bütünleşmiştir. Ayrıca SMS’i de destekler, ancak bu mesajlar, iMessage kişileriniz gibi mavi değil, yeşil baloncuklarla gelir. Ve bazı insanlar hala SMS mesajları göndermek için para ödüyorlar, dolayısıyla bunları kullanmanın bir maliyeti var. Üçüncü taraf bir uygulamanın iPhone’a RCS desteği eklemesi mümkündür, ancak bunun anlamı nedir? Yalnızca yabancılarla iletişim kurmak ve spam almak için yararlı olacaktır; kullanıcının tüm kişileri ya zaten iMessage’da ya da WhatsApp gibi başka bir hizmette olacaktır. iPhone’a tam RCS desteği eklemek için, Apple’ın onu tıpkı SMS gibi iMessage uygulamasına yerleştirmesi gerekecek ve bu, temelde ezeli rakibi Google tarafından kontrol edilen bir hizmeti desteklemek anlamına gelecek. Apple’ın buna zorlanması gerekecekti. Larner, “İş iletişimi, onu ortaya çıkaran şey olacak – Android kullanıcıları işletmelerle RCS aracılığıyla etkileşimli bir şekilde iletişim kurabiliyorsa, Apple kullanıcıları dışarıda kalacak” diyor. “ABD’deki tüm akıllı telefonların yaklaşık %45’inin iPhone’lardan oluştuğu düşünülürse, bu büyük bir sorun.” Apple, RCS’nin zorluklarıyla hiçbir şey yapmak istemiyor. Şimdiye kadar ABD hakkında konuştuk, oysa iMessage dünya çapında. Orada da RCS’nin benimsenmesi artıyor, ancak Apple’ın elini zorlamak için her yerde varsayılan olması gerekiyor.

SMS Değişimine Bile İhtiyacımız Var mı?

Diğer soru ise, SMS’in yerine geçmemiz gerekiyor mu? Şifrelenmemiş, güvensiz ve simjacking, SMS’i iki faktörlü (2FA) oturum açma kimlik doğrulama kodları göndermenin korkunç bir yolu haline getiriyor. Ama ne olmuş yani? Signal ve iMessage gibi pek çok güvenli alternatifimiz var ve bu 2FA kodları zaten SMS üzerinden geçmemeli. SMS e-posta gibidir. Evrensel olarak desteklenir, basit ve temelde güvensizdir. Öldürmesi de bir o kadar zor olabilir. Taşıyıcılar gerçekten de SMS desteğini kapatabilir, ancak bu yalnızca dünyadaki taşıyıcıların çoğu RCS’ye geçtiğinde işe yarar. Aksi takdirde, yurtdışından bir mesaj aldığınızda ne olur? Veya seyahat ettiğinizde ve veri bağlantınız olmadığında nasıl mesaj gönderebilirsiniz? Bu karmaşık bir durum, ancak görünüşe göre SMS bir süre daha ortalıkta olabilir.