Skip to content

REG Dosyaları Nasıl Oluşturulur, Düzenlenir ve Kullanılır

18 de Mayıs de 2021

.REG dosya uzantısına sahip bir dosya, Windows Kayıt Defteri tarafından kullanılan bir Kayıt dosyasıdır. Kovanlar, anahtarlar ve değerler içerebilirler. Bu dosyalar bir metin düzenleyicide sıfırdan oluşturulabilir veya Windows Kayıt Defteri tarafından bazı kısımlarını yedeklerken üretilebilir.

REG Dosyaları Ne İçin Kullanılır?

Windows kayıt defterini düzenlemenin iki ana yolu vardır:

  • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın ve ardından kayıt defteri değişikliklerini manuel olarak yapın.
  • Bir REG dosyası kullanın.

Bir REG dosyasını, Windows Kayıt Defterini değiştirmek için bir dizi talimat olarak düşünün. İçindeki her şey, kayıt defterinin mevcut durumunda yapılması gereken değişiklikleri açıklar. Başka bir deyişle ve genel olarak, yürütülen REG dosyası ile Windows Kayıt Defteri arasındaki herhangi bir fark, dahil olan tüm anahtarların ve değerlerin eklenmesi veya kaldırılmasıyla sonuçlanacaktır.

Örnek REG Dosyası

Örneğin, kayıt defterindeki belirli bir anahtara değer katan basit 3 satırlı bir REG dosyasının içeriği burada verilmiştir. Bu durumda amaç, klasik sahte Ölüm Mavi Ekranı için gerekli olan verileri eklemektir: Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi Sürüm 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServiceskbdhidParameters]
“CrashOnCtrlScroll” = dword: 00000001

class = “ql-syntax”> Bu CrashOnCtrlScroll değer, varsayılan olarak kayıt defterine dahil edilmez. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açıp kendiniz, manuel olarak oluşturabilir veya bu talimatları bir REG dosyasında oluşturabilir ve otomatik olarak eklemesini sağlayabilirsiniz. Bu dosyalara bakmanın başka bir yolu da onları kayıt defterini düzenlemek için araçlar olarak düşünmektir. Birden çok bilgisayarda aynı kayıt defteri değişikliklerini yaparken çok fazla zaman kazanabilirsiniz. Yapmak istediğiniz değişikliklerle bir REG dosyası oluşturun ve ardından bunları birden çok bilgisayara anında uygulayın.

REG Dosyaları Nasıl Görüntülenir, Değiştirilir ve Oluşturulur

Bunlar metin tabanlı dosyalardır. Yukarıdaki örneğe dönüp baktığımızda, onu oluşturan sayıları, yolu ve harfleri açıkça görebilirsiniz. Bu, bir metin düzenleyiciden başka bir şey kullanmadan birini açıp içindeki her şeyi okuyabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz anlamına gelir. Windows Not Defteri, Windows’ta bulunan metin düzenleyicidir. Bu programı bir REG dosyasıyla, dosyaya sağ tıklayarak veya dokunup basılı tutarak ve seçimini yaparak kullanabilirsiniz. Düzenle. İsterseniz, dosyayı okumanız veya düzenlemeniz gereken her zaman Windows Not Defteri’ni kullanabilirsiniz, ancak bu dosyalarla çok fazla çalışmayı planlıyorsanız, çalışması daha kolay olan başka ücretsiz metin düzenleyici araçları da vardır. REG dosyaları metin dosyalarından başka bir şey olmadığından, sıfırdan yepyeni bir tane oluşturmak için herhangi bir metin düzenleyici de kullanılabilir. Yukarıdaki örneğimizi tekrar kullanarak, dosyayı oluşturmak için tek yapmanız gereken metin düzenleyiciyi açmak ve ardından bu talimatları aynen yazdıkları gibi yazmaktır. Sonra, seçin Tüm dosyalar (*.*) olarak Farklı kaydet tipve .REG uzantısıyla akılda kalıcı bir şey olarak kaydedin. FakeBSOD.REG. Yanlışlıkla üzerinden geçmek çok kolaydır. Tür olarak kaydet kaydederken seçenek. Bunu yapmayı unutursanız ve bunun yerine bir TXT dosyası (veya herhangi bir dosya türü) diğer REG’ten daha fazla), kayıt defteri düzenlemesi için kullanamazsınız.

REG Dosyaları için Sözdizimi

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin bunları anlaması için tüm REG dosyalarının aşağıdaki sözdizimini takip etmesi gerekir: Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi Sürüm 5.00
[]
“Değer adı” =:

Ne REG dosyasının içeriği ne de Windows Kayıt Defteri’ndeki anahtarlar büyük / küçük harfe duyarlı olmasa da, bazı kayıt defteri değerleri, bunları yazarken veya düzenlerken bunu aklınızda bulundurun.

REG Dosyaları Nasıl İçe Aktarılır / Birleştirilir / Açılır

Bir REG dosyasını “açmak”, onu düzenlemek için açmak veya yürütmek için açmak anlamına gelebilir. Birini düzenlemek istiyorsanız, yukarıdaki bölüme bakın. Dosyayı yürütmek istiyorsanız (aslında yapmak dosya ne yapmak için yazılır), okumaya devam edin … Yürütme, dosyayı Windows Kayıt Defteri ile birleştirmek veya içeri aktarmak anlamına gelir. Dosyanın içeriğini, zaten var olan diğer kayıt defteri anahtarları ve değerleriyle tam anlamıyla birleştirirsiniz. İsteğiniz dosyayı bir veya daha fazla anahtarı veya değeri eklemek, silmek ve / veya değiştirmek için kullanmak olsun, birleştirme / içe aktarma bunu yapmanın tek yoludur. Özel yapım veya indirilmiş REG dosyanızı onunla birleştirmeden önce her zaman Windows Kayıt Defterini yedekleyin. Bu dosyayla önceki bir yedeği geri yüklüyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz, ancak diğer tüm durumlarda lütfen bu önemli adımı unutmayın. Windows Kayıt Defteri ile birleştirmek / içe aktarmak için, dosyaya çift tıklayın veya çift dokunun. Bu işlem, içerik ne olursa olsun aynıdır – geri yüklediğiniz önceden yapılmış bir yedekleme, yazdığınız bir kayıt defteri ayarlaması, bir sorun için indirilmiş bir “düzeltme”, vb. Bilgisayarınızın nasıl kurulduğuna bağlı olarak, bir Kullanıcı görebilirsiniz. Dosyayı içe aktarmak için kabul etmeniz gereken Hesap Kontrolü mesajı. Seçtiğiniz dosyanın kayıt defterine eklenmesinin güvenli olduğundan eminseniz, ardından Evet aşağıdaki istemde yapmak istediğiniz şeyin bu olduğunu onaylayın. REG dosyasının Windows Kayıt Defterinde yaptığı değişikliklere bağlı olarak, Mayıs bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Yukarıda sahip olduğumuz hızlı taslaktan daha ayrıntılı yardıma ihtiyacınız varsa, daha kapsamlı bir nasıl yapılır için Windows’ta Kayıt Defterini Geri Yükleme’ye bakın. Bu parça daha çok bir yedeklemeden geri yükleme işlemine odaklanmıştır, ancak gerçekte, bir REG dosyasını birleştirmekle aynı prosedürdür.