Skip to content

Rehberli iPad Turu

14 de Mayıs de 2021

İPad olasılıklarla dolu — o kadar çok ki yeni kullanıcı için kafa karıştırıcı olabilir. Daha önce hiç tablet veya akıllı telefon kullanmadıysanız, kutudan çıkardıktan sonra birkaç sorunuz olabilir. Biri size önceden sahip olduğunuz bir iPad’i hediye etmiş veya yeni bir tane almış olsanız da, bazı sorularınız olacaktır. Bazılarına cevap vermek için, iPad ile birlikte gelenlere bir göz atalım.

İPad’in Kutusunu Çıkarma

Cihaza ek olarak kutu, donanımın bir şemasını ve ilk kullanım için nasıl kurulacağına dair hızlı bir açıklamayı içeren bir ek içerir. Kutu ayrıca bir kablo ve bir AC adaptörü içerir.

Bağlantı Kablosu

En yeni iPad’lerle gelen kablo, önceki modellerle gelen 30 pimli kablonun yerini alan Lightning konektörü olarak adlandırılıyor. Hangi kablo stiline sahip olursanız olun, iPad’i şarj etmek ve iPad’i dizüstü veya masaüstü PC gibi diğer cihazlara bağlamak için kullanırsınız. Her iki kablo türü de iPad’in altındaki yuvaya sığar.

AC Adaptör

Yalnızca iPad’e güç sağlamak için ayrı bir kablo eklemek yerine, Apple’ın AC adaptörü, elektrik prizinize bağlamak için bağlantı kablosunu kullanır. Şarj etmek için iPad’inizi duvara takmanıza gerek yok. İPad’i bir PC’ye takarak da şarj edebilirsiniz. Ancak, daha eski bilgisayarlar iPad’i düzgün şekilde şarj edemeyebilir. İPad’i PC’nize takmak şarj etmiyorsa veya bu şekilde şarj etmek yavaşsa, AC adaptörü gitmenin yoludur.

iPad Şeması: iPad’in Özelliklerini Öğrenin

Apple’ın tasarım felsefesi işleri basitleştirir, bu nedenle iPad’in dış kısmında yalnızca birkaç düğme ve özellik bulunur. Bu özelliklerin her biri, bir gezinme aracı ve iPad’inizi uyku moduna alıp uyandırabilme özelliği dahil olmak üzere iPad’inizi kullanırken hayati bir rol oynar.

İPad Ana Sayfa Düğmesi

Bir uygulamayı kapatmak ve Ana ekrana dönmek için iPad’in Ana Sayfa düğmesini kullanırsınız, bu da onu en çok kullanacağınız düğmelerden biri yapar. Ayrıca iPad’i kullanmak istediğinizde uyandırmak için de kullanırsınız. Her yeni iPad’in bir Ana Sayfa düğmesi yoktur. Sizinki yoksa, Güç iPad’i uyandırmak için düğmesine (birçok modelde Uyku / Uyanma olarak adlandırılır) ve ardından Ana ekrana erişmek için ekranın altından yukarı kaydırın. Ana Sayfa düğmesinin başka birkaç harika kullanımı vardır. Çift tıklandığında, programlar arasında geçiş yapmak ve arka planda çalışan programları kapatmak için kullanabileceğiniz Uygulama Değiştirici açılır. Ana Ekran düğmesine üç kez tıklamak ekranı yakınlaştırır veya görme bozukluğu olanlar için yararlı olan diğer erişilebilirlik özelliklerini açar. Spotlight Arama ekranına hızlı bir şekilde gitmek için Ana Sayfa düğmesini kullanabilirsiniz. Kişiler, filmler, müzikler, uygulamalar ve hatta web’de arama yapmak için hızlı bir bağlantı dahil olmak üzere iPad’inizin içeriğinde arama yapmak için ana ekrandayken Ana Sayfa düğmesine bir kez tıklayın.

İPad'de Spotlight Araması

Uyku / Uyanma veya Güç Düğmesi

Uyku / Uyandırma Düğmesi, iPad’i uyku moduna geçirir ve tekrar uyandırır. İPad’i askıya almak istiyorsanız harikadır, ancak iPad’i kullanmayı her bıraktığınızda bunu yapmak için endişelenmenize gerek yoktur. İPad hareketsiz kalırsa kendini uykuya sokar. Uyku / Uyanma düğmesi bazen Açma / Kapama düğmesi veya Güç düğmesi olarak anılırken, düğmeye tıklamak iPad’i kapatmaz. İPad’in gücünü kapatmak, bu düğmeyi birkaç saniye basılı tutmanızı ve ardından iPad’in ekranındaki bir onay kaydırıcısını kaydırarak niyetinizi onaylamanızı gerektirir. Ayrıca iPad’inizi nasıl yeniden başlattığınız da budur.

Ses Düğmeleri

Ses düğmeleri iPad’in sağ üst tarafındadır. Sessiz düğmesi, hoparlörlerden gelen tüm sesleri ortadan kaldırır. Bunu istemediğinizde ekranı döndüren bir açıda tutarsanız iPad’in yönünü kilitlemek için ayarlarda bu düğmenin işlevselliğini değiştirebilirsiniz. Sessiz anahtarını yönü kilitleyecek şekilde ayarlarsanız, Sesi Azaltma düğmesini basılı tutmak, sesi tamamen kapatır.

Yıldırım Konektörü ve 30 Pimli Konektör

Daha yeni iPad’ler bir Lightning konektörüyle gelirken, daha eski modellerde 30 pimli bir konektör bulunur. İkisi arasındaki temel fark, iPad’e takılan adaptörün boyutudur. Bu konektör, iPad’i PC’nize takmak için kullanılır. İPad’inizi şarj etmenin en iyi yolu olan bir prize takmak için iPad ile birlikte gelen AC adaptörünü de kullanabilirsiniz. Konektör ayrıca iPad’inizi TV’nize bağlayan Apple’ın Dijital AV Adaptörü gibi çeşitli aksesuarları iPad’e bağlar. İPad’inizi PC’nize bağlamanıza gerek yok. İPad’in kurulumu için bir bilgisayar gerekmez ve uygulamaları, müzikleri, filmleri ve kitapları bir PC’ye takmadan indirebilirsiniz. Apple’ın iCloud hizmetini kullanarak iPad’i internete bile yedekleyebilirsiniz.

Kulaklık girişi

Yeni iPad’lerin çoğunda kulaklık girişi yoktur; kablosuz kulaklıklar ve benzer cihazlar için Bluetooth aksesuarlarına bağlıdırlar. Bununla birlikte, 2017 ve daha önce piyasaya sürülen çoğu iPad’de bir mikrofon veya bir mikrofonlu kulaklık bağlayabilmeniz için sesi kabul eden ve veren 3,5 mm’lik bir giriş olan bir kulaklık jakı vardı. Bunun diğer kullanımları arasında, bir gitarı iPad’e bağlamak için iRig kullanmak gibi müzik oluşturmak da var.

Kamera

İPad’de iki kamera bulunur: fotoğraf ve video çekmek için arkaya bakan bir kamera ve özçekimler ve video konferans için öne bakan bir kamera. FaceTime uygulaması, iPad’i (sürüm 2 ve üzeri) veya iPhone’u olan arkadaşlarınız veya ailenizle video konferans oluşturabilir.

İPad Arayüzünün Açıklanması

İPad’in arayüzünün iki ana bölümü vardır: Simgeleri ve klasörleri tutan ana ekran ve uygulamalara ve klasörlere hızlı erişim sağlayan dock. İkisi arasındaki temel fark, ana ekranın soldan sağa kaydırılarak değiştirilebilmesidir; bu, bazı durumlarda Spotlight Arama ekranını veya sağdan sola, bu da uygulama simgelerinin ek sayfalarını ortaya çıkarır. Ekranın altında bulunan yuva her zaman aynı kalır.

İPad dock'ta en son açılan uygulamalar

İPad’de gezinmeyi ve simgeleri ekranın etrafında hareket ettirerek ve klasörler oluşturarak düzenlemeyi öğrendikten sonra, en çok kullandığınız programları yerleştirerek yuvayı düzenleyebilirsiniz. Dock, üzerinde bir klasör ayarlamanıza da izin vererek daha fazla uygulamaya hızlı erişim sağlar. Ana ekran ile yuva arasında, sahip olduğunuz her uygulama ekranı için bir tane olmak üzere küçük bir nokta dizisi bulunur. Bu okuma, arayüzde nerede olduğunuzu gösterir. Ana ekranın üzerinde, ekranın üst kısmında durum çubuğu bulunur. Durum çubuğundaki konumlar iPad’inizin sürümüne göre değişiklik gösterse de, Wi-Fi veya 4G bağlantınızın gücünü, tarih ve saati gösteren bir gösterge ve pilinizin ne kadar uzun olduğunu gösteren bir pil göstergesi göreceksiniz. iPad’inizi şarj etmek için prize takmanız gerekene kadar süresi vardır.

İPad App Store

Belki de iPad’deki en önemli uygulama, iPad için yeni oyunları ve yardımcı programları indirdiğiniz App Store’dur. Belirli uygulamaları aramak için App Store’u kullanın. Uygulama mağazası simgesini açın ve ardından arama alanına uygulama adını yazın. “Tarifler” veya “yarış oyunları” gibi indirmekle ilgilendiğiniz uygulama türü için kategorilere göre de arama yapabilirsiniz. App Store’da, yeni ve ilginç uygulamaları ve en popüler uygulamalarla en iyi listeleri sergileyen bir Bugün sekmesi vardır ve bunların tümü uygulamalara göz atmayı kolaylaştırır. App Store ayrıca, daha önce satın aldığınız uygulamaları, başka bir iPad veya iPhone veya iPod Touch’ta satın almış olsanız bile indirmenize olanak tanır. Aynı Apple Kimliği ile giriş yaptığınız sürece, önceden satın alınan uygulamaları indirebilirsiniz. App Store ayrıca uygulamalara güncellemeleri indirdiğiniz yerdir. Güncellenmesi gereken uygulamalarınız olduğunda bir bildirim göreceksiniz. Bu bildirim, güncellenmesi gereken uygulamaların sayısını gösteren ortasında bir sayı bulunan kırmızı bir daire olarak görünür.

İPad Web Tarayıcısı Nasıl Bulunur

İPad’iniz için en önemli içerik kaynağı bir mağazada bulunmuyor; web tarayıcısında. İPad, web sayfalarını görüntülemenize, birden çok sayfayı aynı anda açık tutmak için yeni sekmeler oluşturmanıza, en sevdiğiniz yerleri yer imi olarak kaydetmenize ve bir web tarayıcısından bekleyebileceğiniz hemen hemen her şeyi kaydetmenize olanak tanıyan Safari tarayıcısını kullanır. Safari tarayıcısındaki menü bilinçli olarak basit tutulmuştur. Soldan sağa doğru düğmeler ve kontroller şunlardır:

  • Son görüntülenen web sayfasına gitmek için Geri düğmesi.
  • Mevcut web sayfasına dönmek için İleri düğmesi.
  • Favori web sitelerinizi kaydetmek ve onlara hızlı bir şekilde geri dönmek için bir Yer İşareti düğmesi.
  • Arama / adres çubuğu. Google’ı kullanarak web’de arama yapmak için bunu kullanabilir veya bir web sitesine gitmek için tam bir web adresi (URL) girebilirsiniz.
  • Bir arkadaşınıza bağlantı göndermek, bir sayfa yazdırmak veya iPad’inizin ana ekranında web sayfasına bir kısayol oluşturmak için Paylaş düğmesi.
  • Artı (+) düğmesi, aynı anda birden çok web sitesini açabilmeniz için yeni bir sekme açar.
  • Son düğme, üst üste iki kare gibi görünür. Bu düğme, açtığınız sekmeleri görmenizi sağlar. Üstteki Özel bağlantıya dokunarak veya Artı düğmesiyle yeni sekmeler açarak da Özel Dolaşma modunu açabilirsiniz.

İPad’de Müzik Nasıl Çalınır

Müzik uygulaması, bilgisayarınızdan veya dizüstü bilgisayarınızdan müzik akışı gerçekleştirmek için ev paylaşımını kullanıyor olsanız bile müzik koleksiyonunuzu dinleyeceğiniz yerdir. Şarkılar, farklı bir uygulamaya gittiğinizde bile çalmaya devam eder, böylece iPad’in web tarayıcısını kullanırken veya en sevdiğiniz oyunu oynarken müzik dinleyebilirsiniz. Dinlemeyi bitirdiğinizde Müzik uygulamasına geri dönün ve Çal / Duraklat düğmesine dokunarak çalmayı durdurun. İPad’de “gizli” müzik kontrolleri de vardır. Yeni iPad’lerin sağ üst kenarından aşağı veya daha eski iPad’lerde iPad ekranının alt kenarından yukarı doğru kaydırırsanız, müziğinizi ve diğer özellikleri kontrol etmek için düğmeler içeren bir kontrol paneli ortaya çıkarırsınız. Bu panel, Müzik uygulamasını açmadan müziği duraklatmanın veya bir şarkıyı atlamanın harika bir yoludur. Bu kontroller ayrıca Pandora gibi uygulamalarla da çalışır. Bluetooth’u açma veya iPad ekran parlaklığını ayarlama gibi görevleri de gerçekleştirebilirsiniz.

İPad'de Kontrol Paneli

Müzik uygulaması, iTunes Match ile de çalışır ve müzik koleksiyonunuzu internetten dinlemenize olanak tanır.

İPad’de Film ve Video Nasıl İzlenir?

İPad, tatilde veya iş seyahatinde şehir dışındayken film ve TV şovları izlemenin harika bir yoludur. Ve bu filmi evinizde televizyonu olmayan rahat bir köşeye götürmek kadar iyidir.

İPad’de film izlemenin en kolay yolu, Netflix, Hulu veya Amazon Video gibi bir akış hizmeti kullanmaktır. Bu uygulamalar iPad’de harika çalışıyor ve bir dizi film veya TV şovu yayınlamanıza izin veriyor. Netflix ve Hulu yaygın olarak bilinirken, Crackle gerçek mücevher olabilir. İyi bir film seçkisine sahip ücretsiz bir hizmettir. Kablo aboneliğiniz varsa, iPad’inizi TV olarak kullanabilirsiniz. AT&T U-verse, DirectTV ve Verizon FIOS dahil birçok kablo ağında kablo aboneleri için uygulamalar bulunur. Bu uygulamalardaki her kanalı alamasanız da, daha fazla görüntüleme seçeneğine kapı açar. HBO ve Showtime gibi premium kanalların çoğunun da uygulamaları vardır, bu nedenle peşinde olduğunuz filmler ise, bunlar harika seçeneklerdir. Büyük ağların hepsinin mevcut ve eski şovları sergileyen kendi uygulamaları vardır. Yukarıda bahsedilen uygulamalardan bazıları aracılığıyla veya TV sinyallerini almak için bir anten kullanan EyeTV aracılığıyla iPad’de canlı televizyon izlemenin birkaç yolu vardır. İPad’inizi TV’nize özel bir kabloyla veya Apple TV kutusu aracılığıyla Wi-Fi aracılığıyla bağlayarak HDTV’nizde filmleri ve TV şovlarını oynatabilirsiniz.