Skip to content

Reklam Düzeni ve Tasarım Stratejileri

21 de Nisan de 2021

Reklamlar ve satış broşürleri, masaüstünde yayınlanan yaygın belgelerdir. İster müşteriler için, ister kendi işletmeniz için reklamlar tasarlayın, bu reklamların etkinliğini sadece birkaç kez kanıtlanmış tasarım stratejisiyle artırabilirsiniz. Okuyucular reklamınıza baktıklarında ilk olarak ne görürler? Araştırmalar, okuyucuların tipik olarak şunlara baktığını gösteriyor:

 1. Görsel
 2. Başlık
 3. Başlık
 4. Kopyala
 5. İmza (Reklamverenin adı, iletişim bilgileri)

Reklamınızın okunmasını sağlamanın bir yolu, öğeleri bu sırada, yukarıdan aşağıya doğru düzenlemektir. Bununla birlikte, reklamınız da en güçlü unsuruyla başlamalıdır. Bazen görsel, başlığa göre ikincil olabilir. Bu durumda, önce başlığı koymaya karar verebilirsiniz. Bir başlık her zaman gerekli olmayabilir ve genellikle ikincil resimler veya bir kupon kutusu gibi ek unsurlar eklemek isteyebilirsiniz. Bir reklam tasarlamanın tek yolu bu olmasa da, birçok ürün veya hizmet türü için uygulanması kolay, başarılı bir formüldür. Burada, temel düzeni ve bu biçimin üç varyasyonu da göreceksiniz. Ogilvy en başarılı reklamlarından bazıları için bu düzen formülünü kullanan reklamcılık uzmanı David Ogilvy’den sonra.

Reklam Tasarımı için Yazılım

Görüntülü reklamlar, Adobe InDesign, QuarkXPress, Scribus veya Serif PagePlus dahil olmak üzere çoğu masaüstü yayıncılık yazılımında tasarlanabilir. Adobe Illustrator gibi vektör çizim programları, reklamlar gibi tek sayfa düzenleri için de popülerdir.

Temel Ogilvy Reklam Düzeni

Temel Ogilvy, 5 bileşenden oluşur.
Jacci Howard Ayı

Reklam uzmanı David Ogilvy, en başarılı reklamlarından bazıları için bir reklam düzeni formülü tasarladı. Ogilvy. Burada gösterilen çizim, klasik görsel, başlık, başlık, kopya, imza formatını takip eden temel tasarımdır. Bu temel reklam düzeninden diğer varyasyonlar türetilir. Bu reklam düzeninin temel biçimini özelleştirmek için kenar boşluklarını, yazı tiplerini, satır aralığını, ilk başlığın boyutunu, görselin boyutunu değiştirmeyi ve kopyayı sütunlara yerleştirmeyi deneyin.

 1. Görsel sayfanın üst kısmında. Bir fotoğraf kullanıyorsanız, maksimum etki için onu sayfanın kenarına veya reklam alanına taşıyın.
 2. Fotoğraflar için açıklayıcı bir yer başlık altında.
 3. Koy başlık Sonraki.
 4. Ana ile takip et reklam metni. Okuyucuyu kopyanın içine çekmeye yardımcı olması için bir giriş olarak bir asma başlığı düşünün.
 5. İletişim bilgilerinizi (imza) sağ alt köşede. Bu, genellikle bir okuyucunun bir reklamı okurken gözünün çekim yaptığı son yerdir.

Ogilvy Reklam Düzeninin Kupon Varyasyonu

Kupon varyasyonlu Ogilvy reklamı

Reklam metninin bir parçası olarak, bir kupon (veya ona benzeyen bir şey) ekleyin.
Jacci Howard Ayı

Kuponlar dikkat çeker ve reklamınıza verilen yanıtı artırabilir. Bir kuponun yalnızca görünümü (reklamınızın bir kısmının çevresinde bilinen kesikli çizginin kullanılması) bile aynı etkiye sahip olabilir. Burada gösterilen çizim, temel Ogilvy reklam düzeni tasarımıdır, ancak bir kuponu dış köşeye yerleştiren üç sütunlu bir formatta kopyası vardır. Kenar boşluklarını, yazı tiplerini, satır aralığını, ilk başlığın boyutunu, görselin boyutunu ve sütun düzenini değiştirerek bu reklam düzeninde ek değişiklikler yapın. Farklı kupon stilleri ile denemeler yapın.

 1. Görsel sayfanın üst kısmında.
 2. Başlık fotoğrafın altında.
 3. Başlık Sonraki.
 4. Ana yerireklam metni üç sütunlu bir ızgaranın ilk iki sütununda veya bazı varyasyonlarda. İletişim bilgilerinizi (imza) orta sütunun altında.
 5. Üçüncü sütuna bir kupon veya a sahte kupon. Kuponu reklamınızın dış köşesine yerleştirmek, kırpmayı kolaylaştırır

Ogilvy Reklam Düzeninin Başlık İlk Varyasyonu

Görsel Ogilvy Varyasyonu Üzerine Başlık

Başlığı görselin üstüne koymak (veya üzerine bindirmek), temel Ogilvy reklam düzeninin bir varyasyonudur.
Jacci Howard Ayı

Bazen başlık görselden daha fazla ağırlık taşır. Buradaki resim, temel Ogilvy reklam düzeni tasarımıdır, ancak başlık görselin üzerine taşınmıştır. Başlık, mesajın daha önemli öğesi olduğunda bu varyasyonu kullanın. Daha fazla varyasyon için, bu reklam düzeninde kenar boşluklarını, yazı tiplerini, satır aralığını, ilk başlığın boyutunu, görselin boyutunu ve sütun düzenini değiştirmeyi deneyin.

 1. Başlık ilk. Başlığınız daha büyük bir etkiye sahipse veya fotoğraftan daha önemliyse, önce okuyucuyu kapmak için yukarıya koyun. Başlığa kendi alanını verin veya ana sanat eserinizin üzerine yerleştirin.
 2. Görsel Sonraki.
 3. Başlık fotoğrafın altında. Her zaman gerekli olmasa da, hem görselinizi açıklamak hem de okuyucunun önüne başka bir reklam mesajı almak için bu noktayı gözden kaçırmayın.
 4. Ana yeri reklam metni bir veya iki sütun halinde. Veya üç sütunlu bir düzen kullanın ve üçüncü sütuna bir kupon koyun.
 5. İletişim bilgilerinizi (imza) sağ alt köşedeki ikinci sütunun altında.

Ogilvy Reklam Düzeninin Başlık Sağ veya Sol Varyasyonu

Dikey görseller, yan tarafta bir başlık olduğunda daha iyi çalışabilir.

Dikey görseller veya daha küçük görseller ile başlığı sola veya sağa yerleştirmek isteyebilirsiniz.
Jacci Howard Ayı

Burada gösterilen temel Ogilvy tasarımıdır, ancak başlık görselin yan tarafına taşınmıştır. Solda veya sağda olabilir (şablonlar sağ başlık ve iki sütunlu kopya içindir). Bu reklam düzeni biçimi, görsel ve başlığı eşitlemenin yanı sıra daha uzun başlıklar veya dikey resimler için daha fazla yer sağlar. Bu reklam düzeninin görünümünü daha da özelleştirmek için kenar boşluklarını, yazı tiplerini, satır aralığını, ilk başlığın boyutunu, görselin boyutunu değiştirin ve sütun düzenini değiştirin. Resmi kenar boşluğu için bir kenar boşluğu deneyebilirsiniz, ancak başlığı görüntünün üzerine arka plana uygun şekilde bir tarafa veya diğer tarafa yerleştirin (metin ve arka plan arasındaki kontrastı unutmayın!).

 1. Görsel önce sola veya sağa. Görsel, daha dikey bir düzenlemeye uygunsa veya görsel ile başlığın önemini eşitlemek istiyorsanız, bunu deneyin.
 2. Başlık sonraki, görselin sağına veya soluna. Başlığınızı bunun gibi birkaç satıra böldüğünüzde, muhtemelen çok uzun başlıklardan kaçınmak isteyeceksiniz.
 3. Başlık fotoğrafın altında.
 4. Ana yeri reklam metni iki sütun halinde. Giriş olarak bir gömme kullanmak isteyebilirsiniz.
 5. İletişim bilgilerinizi (imza) sağ alt köşedeki ikinci sütunun altında.