Skip to content

Resimleri PC’nizde veya Mac’inizde Görüntüleme

8 de Mayıs de 2021

Web’deki görüntüleri masaüstünüzde veya bir tarayıcıda görüntülemenin birden çok yolu vardır. Tüm Windows ve Mac bilgisayarlarda yerleşik resim görüntüleyiciler bulunur, ancak resim dosyalarını varsayılandan farklı bir programda açmak mümkündür. Bu makaledeki talimatlar genel olarak tüm bilgisayarlar ve web tarayıcıları için geçerlidir.

Web’den İndirdiğiniz Resimleri Nasıl Görüntüleyebilirsiniz?

Her dosya türü bilgisayarınızdaki belirli bir programla ilişkilidir, bu nedenle bir resim dosyasına çift tıklamak, onu bilgisayarınızın varsayılan resim görüntüleyicisinde açar.

Bir dosya türü desteklenmiyorsa, onu açacağınız bir program seçmeniz istenecektir. Mac için Microsoft Fotoğraflar ve Önizleme, GIF ve JPEG resimler dahil tüm resim biçimlerini destekler, bu nedenle dosyayı açamazlarsa, başka bir tür programa ihtiyacınız vardır. Örneğin, .PSD dosyalarını yalnızca Photoshop gibi fotoğraf düzenleme yazılımlarında açabilirsiniz.

Dosya türü resim görüntüleyiciniz tarafından desteklenmiyorsa, onu açmak için başka bir program seçmelisiniz.

Web’den indirebileceğiniz birçok alternatif ücretsiz ve paylaşılan yazılım resim görüntüleyici vardır. Bazıları, temel görüntü düzenleme ve dosya formatlarını dönüştürme için ek özellikler sunar. Resim görüntüleyiciyi kurduğunuzda, dosya ilişkilendirmelerini en yaygın resim dosyalarını açacak şekilde otomatik olarak ayarlamalıdır. Belirli bir görüntü dosyası türünün farklı bir programda açılmasını istiyorsanız, dosya ilişkilendirmelerini değiştirmek mümkündür.

Web Tarayıcınızda Resimleri Nasıl Açarsınız?

Bir web sitesindeki bir resme daha yakından bakmak isterseniz, resme sağ tıklayın ve Yeni sekmede aç.

"Resmi Yeni Sekmede Aç" seçeneğinin vurgulandığı bir web tarayıcısı seçenek menüsünün ekran görüntüsü

Bilgisayarınızdaki bir görüntü dosyasını açmak için tarayıcı pencerenize de sürükleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki bir görüntü dosyasını açmak için tarayıcı pencerenize sürükleyebilirsiniz.

Web üzerindeki resimlerin telif hakları olabilir. Size ait olmayan resimleri kullanmadan önce her zaman bir sitenin sahibine danışın.

Farklı Bir Programla Bir Görüntü Nasıl Açılır

Windows veya Mac için varsayılan resim görüntüleyiciyi kullanmak istemiyorsanız, sağ tık görüntü dosyasını seçin ve seçin Bununla aç. Listelenen alternatif programlardan birini seçin veya Başka bir uygulama seçin.

Birlikte Aç komutunun vurgulandığı bir seçenek menüsünün ekran görüntüsü

Görüntüyü açmak için farklı bir program seçtiğinizde, yandaki kutuyu seçin. Her zaman bu uygulamayı kullan gelecekte seçilen programla aynı türdeki dosyaları açmak için.

Resimleri açmak için "Her Zaman Kullan" seçeneği

Resimleri Fotoğraf Düzenleme Yazılımıyla Açın

Bir resim görüntüleyici kullanmak, yalnızca bir resme bakmak istediğinizde genellikle daha hızlıdır, ancak resimlerde değişiklik yapmayı planlıyorsanız, bir resim düzenleyiciye ihtiyacınız olacaktır. Renk düzeltmeyi, kırpmayı ve metin eklemeyi destekleyen Gimp ve Paint.NET gibi ücretsiz resim düzenleyicileri vardır.