Skip to content

Retainer’da Grafik Tasarımcı Olarak Çalışmak Ne Anlama Gelir?

10 de Mayıs de 2021

Bazı serbest grafik tasarımcıları, en azından bazı müşterilerle hizmet sağlayıcı üzerinde çalışır. Görevli düzenlemesi, tasarımcı ve müşterinin belirli bir süreyi (bir ay veya bir yıl gibi) veya belirli sayıda saati (haftada 10 saat gibi) veya belirli bir süreyi kapsayan bir sözleşmeye girmesidir. proje, genellikle ön ödemeli bir set karşılığında gerçekleştirilecek.

Müşteri için Hizmette Tutucunun Faydaları

Bu tür bir düzenleme, hem tasarımcı hem de müşteri için birçok fayda sağlar. Aşağıdakiler müşteriler için avantajlardır:

 • Tasarımcı garantili miktarda iş sağlar ve müşteriye diğer müşterilerden öncelik verilir.
 • Müşteri, genellikle tasarımcının normal serbest ücretlerine kıyasla indirimli bir oran alabilir.
 • Müşteri, sözleşme süresince her hafta veya her ay belirli bir miktar ödeyerek faturalandırma açısından tam olarak ne bekleyeceğini bilir.
 • Müşteri, tasarımcıyla uzun vadeli bir ilişki kurar ve her yeni proje için sürekli olarak yeni tasarımcılarla veya ekiplerle görüşme yapma ve onları eğitme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bir Tutucunun Grafik Tasarımcı için Yararları

Grafik tasarımcılar için, bir destek sözleşmesi, serbest çalışma düzenlemesinden bazı riskleri alır:

 • Tasarımcı, avukatlık sözleşmesi süresince garantili, düzenli gelir elde eder.
 • Tasarımcı, müşterinin belirtilen miktarda işi tamamlaması için tam olarak ne kadar zaman ayıracağını bilir.
 • Tasarımcı, müşteriyle uzun vadeli bir ilişki kurarak müşterinin gelecekte onlarla çalışmaya devam etme olasılığını artırır.

Hizmetli Bazlı Projeler

Bir tasarımcı ve müşteri, hemen hemen her tür proje için bir destek sözleşmesi kullanabilir. Yaygın türler arasında aylık bir haber bülteni tasarlamak, bir web sitesini sürdürmek, devam eden veya dönemsel reklam kampanyalarını yönetmek veya yeni bir işletme için marka malzemeleri, bir web sitesi veya diğer pazarlama ve şirket içi belgeler geliştirmek gibi uzun vadeli bir proje üzerinde çalışmak yer alır.

Sözleşme

Tüm grafik tasarım projelerinde olduğu gibi, her iki tarafın da bir sözleşme kullanması mantıklıdır. Avans sözleşmesi aşağıdaki maddeleri içermelidir:

 • Çalışma ilişkisinin parametreleri
 • Avukatın miktarı (ücret), ne sıklıkla ödendiği (aylık, haftalık vb.)
 • Tasarımcının zamanının ve uzmanlığının tutulduğu saat, gün veya diğer zaman artışları dahil olmak üzere bu ücret için yapılacak iş
 • İster tek, uzun vadeli bir proje olsun, isterse tekrarlayan bir şekilde yapılan bir dizi küçük iş olsun, sağlanan hizmet türleri
 • Tasarımcının sorumlu olduğu görevler, örneğin yalnızca baskı işi (ve web ile ilgili projeler değil)
 • Tasarımcı, sözleşme kapsamında çalıştığı saatleri nasıl ve ne zaman bildirir?

Tasarımcının taahhüdü belirli sayıda saat içinse, müşterinin ödediğini aldığından emin olmak için zamanlarını takip etmeleri gerekir. Sözleşme, müşterinin kararlaştırılandan daha az veya daha fazla saate ihtiyaç duyması durumunda ne olacağı hakkında bir madde içermelidir. Örneğin, müşterinin ayda 20 saat ödediğini, ancak ayda yalnızca 15 saat kullandığını varsayalım. Saatler bir sonraki aya mı devredildi yoksa sadece müşteri için bir kayıp mı? Ya da tasarımcı hastalık veya müşterinin neden olmadığı diğer nedenlerden dolayı müsait değilse ne olur? O dönem için daha mı az ücret alıyorlar yoksa sonraki dönemde ek saatler mi sağlıyorlar? Ya da müşteri ek çalışma gerektiriyorsa ne olur? Saatlik bir oranda mı ödenecek, bir sonraki avans ödemesine eklenecek mi, yoksa gelecekteki işten çıkarılacak mı? Tüm tasarımcılar veya müşteriler hizmet sağlayıcı üzerinde çalışmak istemeyecektir, ancak bu, her iki taraf için de faydalar sağlayan geçerli bir iş anlaşmasıdır.