Skip to content

Retweetliyor musunuz veya Re-Tweetliyor musunuz?

4 de Haziran de 2021

Bir retweet ile bir retweet arasındaki temel fark, bir kısa çizgiden daha fazlasıdır. Twitter’ın bir sözlüğü olsaydı, onların da tamamen farklı tanımları olurdu. İşte iki terim arasındaki fark.

Retweet Nedir?

Retweet, Twitter’ın ayrılmaz bir işlevidir. Bir zamanlar Twitter kullanıcıları tarafından kullanılan jargondu ve artık sosyal medya platformunun arayüzünde kalıcı bir eylem. Retweetlemek, başka birinin tweetlediğini yeniden paylaşmaktır. Twitter, işlevselliği arayüzüne eklemeden önce, kullanıcılar mesajlarına “RT” harflerini ekleyerek manuel olarak retweet yapıyorlardı. Birinin retweet yapmasının nedeni, paylaşmaya değer olduğunu düşündüğü bir şeyi takipçileriyle paylaşmaktır. Bir makale veya iyi bir alıntı olabilir. Retweet her zaman ilk tweet’i atan kişinin @kullanıcı adını içerir, böylece kredi kaybı olmaz. Mesaj genellikle olması gerektiği gibi 280 karaktere sığacak şekilde kesildiğinde, retweeter RT’lerini “değiştirilmiş tweet” anlamına gelen bir MT ile değiştirebilir. Elle yazılmış retweetlere birkaç örnek:

  • Bu makaleyi sevdim! RT @username http://www.shorturl.com Retweetleme ile yeniden tweetleme arasındaki farkı anlamanın on yolu burada.
  • Kesinlikle doğru! RT “Her ayrıntıyı mükemmel yapın ve ayrıntı sayısını mükemmelle sınırlayın.” — @jack.

Yeniden Tweetleme Nedir?

“Yeniden tweet atmak”, kendi mesajınızı geri dönüştürmektir. İlişkili bir Twitter düğmesi veya bunu yapmanın özel bir yolu yoktur. Bu, jargonun hangi versiyonunun kısa çizgi gerektirdiğini tanımlamanın bir yoludur. Örneğin, birçok işletme bloglarında haftada birkaç makale yayınlar. Bu makaleleri tanıtan tweetleri önceden planlayabilirsiniz. Bu, bir günden fazla beslemelerde görünmesini sağlayarak gönderinin ömrünü uzatır. İlk tweet çıktığında herkes bakmıyor. Birkaç dakika içinde, bu ilk geçiş, düzinelerce veya diğer tweet’lerin altında gömülü olan geçmiş olur.