Skip to content

Revel’in Lincoln MKX’teki İlk Araç Ses Sistemi

18 de Haziran de 2021

Revel, en saygın üst düzey hoparlör markalarından biridir. Marka, JBL, Infinity, Mark Levinson, Lexicon’un ana şirketi olan Harman International’ın ve ürünleri fabrikada kurulmuş araç stereo sistemlerinde kullanılan bir dizi profesyonel ses markasının bir parçasıdır. Gelelim sistemin nasıl kurulduğuna.

Revel Nasıl Çalışır?

MKX’teki Revel sistemi iki versiyonda mevcuttur: 13 hoparlörlü versiyon ve 19 hoparlörlü (20 kanallı olmasına rağmen) versiyon.

can teli
Sistemin çekirdeği, aşağıdaki resimde görebileceğiniz 80 mm orta kademe ve 25 mm tweeter içeren bir dizidir. (Orta kademe sürücüyü ızgaradan zar zor görebiliyorsunuz.) İki sürücü arasındaki geçişi yumuşatmak için tweeter üzerinde bir dalga kılavuzu ile Performa3 hoparlörlerle aynı şekilde tasarlanmıştır. İki sürücü, daha çok tek bir ses kaynağı gibi çalışacak şekilde birbirine yakın konumlandırılmıştır. Geçiş noktaları ve eğimleri bile ev hoparlörlerinde kullanılanlara benzer. (Arabada geçişler kapasitörler ve indüktörler gibi pasif bileşenlerle değil, dijital sinyal işlemede yapılır.) Dört yolcu kapısının her birinde 170 mm’lik bir orta kademe woofer bulunur ve her yolcu kapısında bir tweeter bulunur. Arkaya monte edilmiş bir subwoofer bas sağlar.

Revel yan hoparlörler

can teli
Revel’in en iyi hoparlörlerinde kullanılan Ultima işaretini taşıyan 19 hoparlörlü sistem şunları içerir:

  • Her yolcu kapısında tam bir orta kademe/tweeter dizisi.
  • Arkada iki orta kademe/tweeter dizisi.
  • Ekstra bir amplifikatör kanalından yararlanabilen çift bobinli bir subwoofer.

Toplamda, 19 hoparlörlü sistem 20 amplifikatör kanalına sahiptir. Amplifikatör, tweeter’lar için geleneksel AB Sınıfı amfiler ve diğer sürücüler için yüksek verimli D Sınıfı amfiler ile hibrit bir tasarımdır. Bu, verimlilik, kompaktlık ve ses kalitesinin en iyi karışımını sunmayı amaçlamaktadır. Arabanın sol arka köşesine, subwoofer’ın karşısına monte edilir.

Ses

Ev sistemimizin ses kalitesinin ne kadarının araba sistemlerine taşındığını duymaktan mutlu olduk. Sürücüler arasındaki geçişleri duyamadık. Ev hoparlörlerinde olduğu gibi, renklenmeler küçüktür. Sistem, kulağa biraz sıkıcı gelebilen çoğu araç ses sisteminin aksine, son derece tarafsız ve çekici geliyor.

eğlence ekranı

can teli
Aynı derecede önemli olan, diğer araba sistemlerine benzemeyen sistemin ses evrelemesidir. Gösterge paneli boyunca uzanan geniş bir ses genişliği var. Sanki bir ev sistemine benzer şekilde, her iki taraftan yaklaşık bir ayak yerleştirilmiş, gösterge panelinin üzerinde sanal hoparlörler varmış gibi geliyor. Yan panel orta aralık/tweeter dizilerini yerelleştirmek zordur. Muazzam, ultra dinamik bası tam patlamaya çeviren bir EDM melodisini dinlerken herhangi bir bozulma duymadık, ses incelmedi veya woofer rahatsız edici bir şekilde patlama yapmadı. Sesi neredeyse aynıydı, sadece çok daha yüksek. Bunun nedeni gelişmiş sınırlayıcı devrelerdir. Hoparlörler, 35 voltluk güç kaynağı raylarını 4 ohm’luk yüklere çalıştırır. Gösterge paneli boyunca geniş bir ses dalgası yayılıyor ve sanki gösterge panelinin üzerinde sanal hoparlörler varmış gibi geliyor. Ford Motor Company (Lincoln’ün kurumsal ana şirketi) için Global Eğlence Sistemleri Müdürü Alan Norton, “Tipik olarak, işitsel kullanıcıların bir arabayı ayarlamak için yaklaşık bir haftaları var” dedi. “Bununla, Harman arabayı birkaç ay boyunca elinde tuttu.” Şirket, akort işlemi sırasında mühendisler ve eğitimli dinleyicilerin Revel sistemini duyabilmesi için bitişik bir odaya bir Revel hoparlör sistemi kurdu. Ardından yan tarafa yürüyebilir ve arabadaki Revel sistemini duyabilirler. Araba sisteminin ev hoparlörlerine çok benzemesi şaşırtıcı olmamalı.

Teknolojiler

Yani stereo modunda. Revel/Lincoln sistemleri, Harman’ın QuantumLogic Surround veya QLS teknolojisine sahip ilk sistemlerdir. QLS, gelen sinyali analiz eder, enstrümanları dijital olarak ayırır ve ardından enstrümanları surround dizideki hoparlörlere yönlendirir.

Harman'ın Novi tesisi

can teli
Dolby Pro Logic II ve Lexicon Logic7 (QLS’nin yerini alacak) gibi geleneksel matris surround kod çözücüler, yalnızca sol ve sağ kanallar arasındaki seviye ve faz farklılıklarını analiz eder. Bu kod çözücüler, frekans içeriğine pek aldırmaksızın sesleri surround kanallara yönlendirir. Çoğu matris kod çözücünün ürettiği yönlendirme ve faz hatalarına karşı aşırı duyarlıyız. QLS’de onlardan bir ipucu bile duymadığımıza şaşırdık. Gerçek 5.1 veya 7.1 ses gibi geliyordu. Ford’dan Norton, “QLS hakkında sevdiğim şey, hiçbir şey eklememesi” dedi. “Tüm sinyalleri tekrar bir araya getirebilir ve başladığınız stereo sinyalinin aynısını elde edebilirsiniz.” Revel/Lincoln sistemleri ayrıca Harman’ın QuantumLogic Surround veya QLS teknolojisine sahip ilk sistemlerdir. İki QLS modu dahildir:

  • Hedef Kitle, oldukça incelikli bir ortam surround efekti sağlar.
  • Sahnedeki yönlendirmeler arka kanallara daha agresif geliyor.

Düz stereo modu da var. Fabrika ayarı varsayılan olarak İzleyici modudur, ancak Sahne Alanı modunun etkileyici, sarmalayıcı etkisinin keyfini çıkarabilirsiniz. Sistemle ilgili harika bir şey, modları değiştirdiğinizde sessize alma veya tıklama olmamasıdır. Sadece bir moddan diğerine belli belirsiz bir şekilde kaybolur. Her iki Revel sisteminde de Harman’ın Clari-Fi sistemi tam zamanlı çalışıyor. Clari-Fi, MP3 ve diğer codec bileşenleri kullanılarak sıkıştırılmış ses dosyalarına yüksek frekanslı içeriği geri yüklemek için tasarlanmıştır. Müzik ne kadar sıkıştırılırsa, Clari-Fi’nin etkisi o kadar büyük olur. Düşük bit hızlı uydu radyo sinyallerinde Clari-Fi çok şey yapar. CD çalarken hiçbir şey yapmaz. Harman’ın Novi tesisinde kısa bir Clari-Fi demosu aldık ve reklamı yapıldığı gibi oldukça işe yarıyor gibi görünüyor. Revel sistemi, farklı bir tür araç ses sistemi gibi geliyor. Bir dinleyin ve kabul edip etmediğinizi görün.