Skip to content

Roku TV’niz Kapanmaya Devam Ettiğinde Nasıl Onarılır

20 de Nisan de 2022

Roku TV’ler birkaç farklı güç sorunu yaşayabilir:

 • Kullanım sırasında TV rastgele kapanabilir.
 • TV, kullanmadığınız zamanlarda rastgele açılabilir.
 • TV, siz fişi çekene kadar sürekli olarak kapanıp açıldığı bir önyükleme döngüsünde takılabilir.

Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç düzeltme vardır.

Roku TV’m Neden Sürekli Kapanıyor?

Bunun neden olabileceğine dair Roku veya TV üreticilerinin kendilerinden resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak gayri resmi olarak, bir tür sürücü güncellemesine bağlı görünüyor.

Roku TV’min Kapanmasını Nasıl Durdurabilirim?

Roku topluluğundan sorun giderme ipuçları yapılmıştır, ancak bazıları TV’yi tamamen sıfırlamanızı gerektirebilir. Tüm hesaplarınızda tekrar oturum açmanız ve her şeyi daha önce yaptığınız gibi ayarlamanız gerekeceğinden, bu sinir bozucu olabilir. Bu nedenle, sorunu çözdükten sonra her şeyi yeniden yapılandırmanıza gerek kalmadan sizi kurtarabileceğinden, önce en kolay yöntemleri denemek isteyeceksiniz.

 1. Sistem Güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. TV’nizi yeterince uzun süre açık tutabiliyorsanız, bunu şuraya giderek yapabilirsiniz: Ayarlar > sistem > Sistem güncellemesi ve seçmek Güncellemeleri kontrol ediniz.

 2. Menüden HDMI-CEC’yi kapatın. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > sistem > Diğer Cihazları Kontrol Et (CEC) ve tüm kutuların işaretini kaldırdığınızdan emin olun. TV’nizi yeniden başlatın.

 3. TV’nizin fişini çekin ve birkaç dakika fişten çekmesine izin verin. Kısa bir süre sonra tekrar takmayı deneyin. Bu, tüm sistemin yeniden başlatılmasına neden olabilir ve bu da TV’nin karşılaşabileceği sorunları çözebilir.

 4. Tüm harici bağlı cihazları TV’nizden çıkarmayı deneyin; tüm HDMI bağlantılarını, ses çubuklarına giden ses bağlantılarını vb. kaldırın. Bunlar bazen TV’de sorunlara neden olabilir ve bunları kaldırmak sorunları çözebilir. Bu işe yararsa, soruna hangisinin neden olduğunu belirlemek için her bir aygıtı tek tek takmayı deneyebilirsiniz.

 5. Ayarlarında TV’yi açma veya kapatma seçeneğinin olup olmadığını görmek için önceden veya şu anda bağlı olan cihazları kontrol edin. Xbox gibi oyun konsolları, konsolu kullanmayı bitirdiğinizde TV’yi kapatmanıza izin verir, bu nedenle sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için bu özelliği devre dışı bırakmayı düşünün.

 6. TV’niz kendi kendine açılmaya devam ederse ve Roku mobil uygulamasını kullanıyorsanız TV’nizi kapatmadan önce uygulamanın tamamen kapalı olduğundan emin olun. Bazen TV, siz hala TV’yi kullanırken uygulamayı kaydeder ve tekrar açabilir.

 7. TV’yi tamamen sıfırlayın. Bu iki yoldan biriyle yapılabilir. Ayarlar > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları’na giderek ve ardından Fabrika Ayarlarına Sıfırla’yı seçerek ayarlar aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Bu, TV’nin sisteminden her şeyi tamamen kaldıracak ve kutudan çıkardığınız zamanki haline sıfırlayacaktır. Burada kullanabileceğiniz ikinci yöntem, TV’nin yan veya arkasındaki Sıfırla düğmesini basılı tutmaktır. İşlemi tamamlamak için en az 15 saniye basılı tutmanız gerekir. İşlem tamamlandıktan sonra TV yeniden başlatılacaktır.

 8. TV’nizi tamamen sıfırlamak işe yaramazsa, bir sonraki adımı, yani TV’yi müşteri modu yerine mağaza moduna almayı deneyebilirsiniz. Bu, normalde yaptığınız uygulamaları indirmenize ve kullanmanıza izin verir, ancak kullanım sırasında TV’nizin rastgele kapanmasıyla ilgili sorunları çözebilir. Olmazsa, her zaman sıfırlayıp tüketici TV’si olarak ayarlayabilirsiniz.

TV’nizi sıfırlamak sorunu çözmezse, garantinin neleri kapsadığını öğrenmek için TV’nin üreticisine danışın ve mümkünse garanti kapsamında değiştirmesini sağlayın. Garanti süresi dolmuşsa veya üretici garantiyi değiştirmek istemiyorsa, diğer değiştirme seçeneklerine bakmanız gerekebilir.

SSS

 • Hisense Roku TV’m neden sürekli kapanıyor?

  Roku uzaktan kumandanızın sorun gidermeye ihtiyacı olabilir; pilleri çıkarın ve bunun yerine TV’nizdeki güç düğmesini kullanın. Mümkünse, ekran parlaklığını da azaltmak isteyebilirsiniz. Ayarlar > TV görüntü ayarları > TV parlaklığı ve bir uyku zamanlayıcısını etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol edin. Ayarlar > sistem > Zaman. Hiçbir şey işe yaramazsa, TV’nizin güç kaynağı arızalı olabilir ve Hisense desteğinden yardım gerektirebilir.

 • Roku’m neden sürekli açılıp kapanıyor?

  Roku oynatıcınızı TV’nizdeki bir USB bağlantı noktasına taktıysanız, Roku’nuzda düşük güç sinyali olup olmadığını kontrol edin. TV ekranınızda yanıp sönen kırmızı bir ışık veya düşük güç uyarısı görürseniz farklı bir bağlantı noktasına geçin. Veya bunun yerine cihazı bir duvar prizine takmak için güç adaptörünü kullanın.