Skip to content

RSS Beslemesi Nedir? (Ve Nereden Alınır)

6 de Nisan de 2021

RSS, Really Simple Syndication’ın kısaltmasıdır ve en sevdiğiniz haber bültenleri, bloglar, web siteleri ve sosyal medya kanallarıyla güncel kalmanıza yardımcı olabilecek basit, standartlaştırılmış bir içerik dağıtım yöntemidir. Yeni gönderiler bulmak için siteleri ziyaret etmek veya yeni gönderilerin bildirimlerini almak için sitelere abone olmak yerine, bir web sitesinde RSS beslemesini bulun ve bir RSS okuyucusundaki yeni gönderileri okuyun.

RSS Nasıl Çalışır?

Kaley McKean / Cankurtaran
RSS, web sitesi yazarlarının web sitelerinde yeni içerik bildirimlerini yayınlamaları için bir yoldur. Bu içerik, haber bültenlerini, blog gönderilerini, hava durumu raporlarını ve podcast’leri içerebilir. Bu bildirimleri yayınlamak için, web sitesi yazarı, sitedeki her gönderinin başlığını, açıklamasını ve bağlantısını içeren RSS beslemesi için XML dosya uzantısına sahip bir metin dosyası oluşturur. Ardından, web sitesi yazarı, sitedeki web sayfalarına bir RSS beslemesi eklemek için bu XML dosyasını kullanır. XML dosyası, bu RSS beslemesi aracılığıyla yeni içeriği, herhangi bir RSS okuyucusunda görüntülenen standart bir biçimde otomatik olarak birleştirir. Web sitesi ziyaretçileri bu RSS beslemesine abone olduklarında, yeni web sitesi içeriğini bir RSS okuyucusunda okurlar. Bu RSS okuyucuları, birden çok XML dosyasından içerik toplar, bilgileri düzenler ve içeriği tek bir uygulamada görüntüler. RSS beslemesi ve RSS okuyucu ile yapabileceğiniz çok şey var. Buradakiler sadece birkaç örnek:

 • Yayınlanan yorumların listesini okumak için her sayfayı ziyaret etmeden web sayfalarındaki ve forumlardaki tartışmaları takip edin.
 • En sevdiğiniz blog yazarlarının yediği lezzetli yiyecekler hakkında güncel bilgilere sahip olun ve yemek tariflerini arkadaşlarınızla paylaşın.
 • Çeşitli kaynaklardan yerel, ulusal ve uluslararası haberlerle güncel kalın.

RSS Beslemesi Nedir?

Bir RSS beslemesi, bilgi kaynaklarını tek bir yerde birleştirir ve bir site yeni içerik eklediğinde güncellemeler sağlar. Sosyal medyada tek gördüğünüz, insanların paylaştığı en sevilen şeylerdir. Bir RSS beslemesiyle, bir web sitesinin yayınladığı her şeyi görürsünüz. Bir web sitesinde RSS beslemesi bulmak için sitenin ana sayfasına veya ana sayfasına bakın. Bazı siteler RSS beslemelerini, RSS veya XML kısaltmalarını içerebilecek turuncu bir düğme olarak görüntüler.

RSS beslemesi için bir RSS simgesi gösteren RSSWeather.com web sayfası

Tüm RSS simgeleri birbirine benzemez. RSS simgeleri farklı boyutlarda ve renklerde gelir. Bu simgelerin tümü RSS veya XML kısaltmalarını içermez. Bazı siteler, RSS beslemesini belirtmek için Bu Bağlantıyı veya başka türde bir bağlantıyı kullanır.

Bir RSS beslemesine bir RSS bağlantısı gösteren NPR.org podcast'indeki Planet Money web sayfası

Bazı siteler RSS beslemelerinin listelerini sunar. Bu listeler, kapsamlı bir web sitesi için farklı konular içerebilir veya benzer bir konuyu kapsayan birçok web sitesinden beslemeleri listeleyebilir.

Nasa.gov RSS Beslemeleri, sitedeki RSS beslemelerinin listesini gösteren web sayfası

Kulağa ilginç gelen bir RSS beslemesi bulduğunuzda, bir web sitesinin beslemesini kontrol eden XML dosyasını görüntülemek için RSS simgesini veya bağlantısını tıklayın. Bu RSS bağlantısını, bir RSS okuyucudaki beslemeye abone olmak için kullanacaksınız.

NASA.gov web sitesinde bir RSS beslemesi için XML dosyası

Web sitesi WordPress ile güçlendirilmişse, şunu ekleyin: / feed / web sitesi URL’sinin sonuna (örneğin, www.example.com/feed/) RSS beslemesini görüntülemek için.

Google Chrome’da RSS Bağlantısı Nasıl Bulunur?

RSS simgesini veya bağlantısını görmüyorsanız, web sayfasının sayfa kaynağını inceleyin. Sayfa kaynağını Chrome’da nasıl görüntüleyeceğiniz ve bir RSS bağlantısı nasıl alacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Bir web tarayıcısı açın ve bir web sayfasına gidin.

 2. Web sayfasına sağ tıklayın ve Seç Sayfa kaynağını görüntüle.

  Bir RSS beslemesi bulmak için sayfa kaynağının nasıl görüntüleneceğini gösteren NPR.org ana sayfası

 3. Seçiniz Ayarlar > Bul.

  Bir web sayfasında nasıl metin bulunacağını gösteren NPR.org ana sayfasının kaynak kodu

 4. Tür RSS ve bas Giriş.

  Google Chrome'daki Bul iletişim kutusu

 5. RSS örnekleri sayfa kaynağında vurgulanmıştır.

  NPR.org ana sayfasının kaynak kodunda vurgulanan RSS örnekleri

 6. RSS besleme URL’sini sağ tıklayın ve seçin Bağlantı adresini kopyala.

  Bağlantı adresini bir web sayfasının kaynak kodunda bulunan RSS beslemesine kopyalayın

 7. Bir RSS okuyucudaki RSS beslemesine abone olmak için bu URL’yi kullanın.

RSS Okuyucu Nedir?

E-posta gelen kutunuz gibi bir RSS okuyucuyu düşünün. Bir web sitesinin RSS beslemesine abone olduğunuzda, RSS okuyucu o web sitesindeki içeriği görüntüler. İçeriği görüntülemek veya web sitesine gitmek için RSS okuyucuyu kullanın. Her yeni içerik parçasını okurken, RSS okuyucusu bu içeriği okundu olarak işaretler. Çeşitli RSS okuyucuları vardır. Bir web tarayıcısında blog ve haber gönderilerini okumayı tercih ediyorsanız, ücretsiz bir çevrimiçi RSS okuyucu seçin. RSS akışlarınızı bir uygulamada okumayı tercih ederseniz, farklı ücretsiz Windows RSS beslemesi okuyucularını ve haber toplayıcıları keşfedin. Popüler bir RSS okuyucusu Feedly’dir. Feedly, Android, iOS, Windows, Chrome ve diğer web tarayıcıları dahil olmak üzere çeşitli platformlarda kullanılabilen bulut tabanlı bir RSS okuyucusudur. Ayrıca üçüncü taraf uygulamalarla da çalışır. Feedly’ye başlamak kolaydır. Masaüstünde Feedly’de bir RSS beslemesine abone olmak için:

 1. Bir RSS beslemesinin URL’sini kopyalayın.

 2. URL’yi Feedly’ye yapıştırın Arama yazın ve kaynaklar listesinden RSS beslemesini seçin.

  Feedly.com'da Feedly'ye bir RSS beslemesi ekleyin

 3. Seçiniz Takip et.

  Takip Et'i seçerek Feedly'deki bir RSS beslemesine abone olun

 4. Seçiniz Yeni besleme.

  Feedly'de RSS akışlarını düzenlemek için bir klasör oluşturun

 5. Besleme için açıklayıcı bir ad girin.

  Feedly'de beslemeleri düzenlemek için bir klasöre açıklayıcı bir ad verin

 6. Seçiniz Oluşturmak.

 7. Sol bölmede, RSS beslemesini seçin.

  Feedly'de görüntülemek için bir RSS beslemesi seçin

 8. Okumak istediğiniz içeriği seçin.

  RSS beslemelerini okuyun, beslemeleri daha sonra okumak için kaydedin ve içeriği Feedly'de okundu olarak işaretleyin

 9. İçeriği daha sonra okumak üzere kaydetmek için imleci yer imi simgesinin (Daha Sonra Oku) veya yıldızın (Panoya Kaydet) üzerine getirin.

RSS Standardının Tarihçesi

Mart 1999’da Netscape, RSS’nin ilk sürümü olan RDF Site Özetini oluşturdu. Web yayıncıları tarafından web sitesi içeriklerini My.Netscape.com ve diğer erken RSS portallarında görüntülemek için kullanıldı. Birkaç ay sonra, Netscape teknolojiyi basitleştirdi ve onu Zengin Site Özeti olarak yeniden adlandırdı. AOL, Netscape’i devraldıktan ve şirketi yeniden yapılandırdıktan kısa bir süre sonra Netscape, RSS geliştirmeye katılmayı bıraktı. 2002’de RSS’nin yeni bir sürümü yayınlandı ve teknoloji Really Simple Syndication olarak yeniden adlandırıldı. Bu yeni sürüm ve 2004 yılında Mozilla Firefox web tarayıcısı için RSS simgesinin oluşturulmasıyla, RSS beslemeleri web ziyaretçileri için daha erişilebilir hale geldi.