Skip to content

RuneScape nedir?

7 de Mayıs de 2021

Oluşturulan 250 milyondan fazla hesap, birden fazla spin-off oyunu, bir dizi kitap ve çok özel bir hayran kitlesi ile RuneScape, dünyanın en büyük MMORPG’si ve tartışmasız tüm zamanların en popüler çevrimiçi oyunlarından biridir. Masaüstünüzde veya mobil cihazınızda RuneScape’i nasıl oynayacağınızı öğrenin. Bu makaledeki bilgiler, RuneScape 3 olarak da bilinen geçerli standart RuneScape sürümü için geçerlidir.

RuneScape Nasıl Oynanır?

RuneScape, oyuncuların birbirleriyle etkileşime girebilecekleri Gielinor adlı bir fantezi dünyasında geçen bir işaretle ve tıkla oyunudur. Her şey isteğe bağlı olduğundan, oyuncuların yaptığı şey tamamen onlara bağlıdır. Her oyuncu kendi kaderine karar verir ve ister bir beceri yetiştirmek, canavarlarla savaşmak, bir göreve katılmak, bir mini oyun oynamak veya başkalarıyla sosyalleşmek isterlerse, istedikleri gibi yapmayı seçebilirler.

Michael Fulton / RuneScape / Jagex Ltd.

RuneScape Savaş Modları

RuneScape’in iki savaş mekaniği vardır: Legacy veya Regular (genellikle EoC veya Evolution of Combat olarak adlandırılır).

Normal Mod (EoC)

Normal (EoC) dövüş stili, oyunculara sahip oldukları çeşitli silahlara, eşyalara ve zırhlara bağlı olarak kullanabilecekleri çok sayıda yetenek sunar. EoC’de oynayan diğer faktörler arasında oyuncunun dövüş stili (Yakın Dövüş, Menzil veya Büyü), belirli bir beceride elde ettikleri seviye, oyuncunun tamamladığı görevler ve daha fazlası bulunur. EoC modu, Blizzard’ın MMORPG World of Warcraft oyunu gibi diğer oyunlarla karşılaştırılmıştır. EoC modunda, oyuncu çeşitli yeteneklerini ne kadar çok kullanırsa, Adrenalin çubuğu yeniden görünecektir. Bununla birlikte, belirli yetenekler yalnızca Adrenalin ölçer belirli bir noktadayken kullanılabilir ve kullanıldıktan sonra sayacı önemli miktarda tüketir. Aynı yeteneği veya benzerlerini yeniden kullanmak için oyuncunun Adrenalin ölçüm cihazını yeniden doldurması ve bazen bir soğuma süresi beklemesi gerekir.

Eski Mod

Eski mod, temel oyunun orijinal olarak tasarlandığı orijinal savaş sistemidir. EoC’de yetenek, Adrenalin veya savaş ayarlarından herhangi biri yoktur. Eşyaları ve Özel Saldırıları kullanabilmenize rağmen karakteriniz otomatik olarak saldırır. Bu yetenekler belirli bir öğeye bağlıdır ve her iki savaş modunda da kullanılabilir. Bir örnek Saradomin Godsword ve Şifa Kılıcı yeteneğidir. Yetenek kılıçla birlikte kullanıldığında, Saradomin Godsword, oyuncunun sağlık puanlarını ve dua puanlarını iyileştirirken önemli ölçüde daha yüksek miktarda hasar verir.

Becerilerinizi Geliştirin

Oyuncular eğitim yoluyla RuneScape’te beceriler öğrenirler. Farklı beceriler farklı eğitim türleri gerektirir, ancak hepsi aynı temel formülü izler: bir şeyler yapın, deneyim kazanın, seviyeler kazanın, yetenekler kazanın. Örneğin, Ağaç Kesme eğitimini seçerseniz, ağaçları keserken deneyim kazanacaksınız. Seviye atladıkça, daha büyük ve daha büyük ağaçları kesebileceksiniz. Daha büyük ağaçlar, daha hızlı seviyelendirme sağlayarak daha fazla deneyim sağlar ve bu da yeni ağaçların kesilmesini sağlar. Bir beceride 99. seviyeye (veya Dungeoneering durumunda 120’ye) ulaşana kadar döngü bitmez.

Beceri Türleri ve Kategorileri

Şu anda RuneScape’te oyunculara sunulan beş tür beceri vardır. Her beceri türü, ilgili türlerinde aynı temel eğitim ilkelerini takip eder.

  • Savaş Becerileri: Kategoriler Saldırı, Savunma, Kuvvet, Yapısal, Dua, Büyü, Menzilli ve Çağırma içerir.
  • Zanaatkar Becerileri: Kategoriler Üretim, Aşçılık, İnşaat, Runecrafting, Okçuluk, Bitki Bilimi, Demircilik ve Ateşçiliktir. Zanaatkar becerileri, eğitmek için diğer becerilerdeki kaynakları kullanır. Bunun bir örneği, Odun Kesme’den elde edilen günlükleri yakarken deneyim kazanmak için kullanacağınız Ateşleme olabilir.
  • Toplama Becerileri: Kategoriler Kehanet, Madencilik, Ağaç Kesme, Avcı, Çiftçilik ve Balıkçılık içerir. Tüm bu beceriler nispeten aynı şekilde eğitilir. Oyuncu belirli bir alana gider ve kaynak öğeleri için çalışır. Bir kaynak öğesi elde edildiğinde, deneyim ve öğe kazanacaklar.
  • Destek Becerileri: Kategoriler Hırsızlık, Zindan Etme, Avcı ve Çevikliği içerir. Hırsızlık, para kazanmaya izin verir. Çeviklik, oyuncunun kısayolları kullanmasına ve daha uzun süre çalışmasına izin verir. Slayer, canavarlarla savaşmak için daha fazla çeşitliliğe izin verir. Dungeoneering, oyuncuların becerilerini geliştirmelerine, silahların kilidini açmalarına ve diğer faydalara izin verir.
  • Elit Beceriler: RuneScape: Invention’da yalnızca bir Elite Skill vardır. Buluş, Smithing, Crafting ve Divination’ın eğitim için 80. seviyede olmasını gerektirir. Bu beceri, oyuncuların öğeleri parçalarına ayırmasına ve deneyim kazanmak ve yeni öğeler oluşturmak için malzeme kazanmasına olanak tanır.

RuneScape’te Arayış

Çoğu oyunun görevi yalnızca bir hedefe sahipken, diğerleri, kontrollü karakterin görevin ana odağı veya kahramanı olduğu keyifli bir hikaye sunar. Görevler genellikle büyük bir deneyim artışı ve ödül olarak bir öğe ile sonuçlanır.

Sosyalleşme

Discord ve diğer VoIP hizmetlerinde düzinelerce RuneScape topluluğu bulunmaktadır. YouTube’un RuneScape toplulukları yıllardır gelişiyor. DeviantART ve Tumblr’ın RuneScape sanat toplulukları da oyun kadar uzun süredir buralarda.

RuneScape’in Diğer Sürümleri ve Yan Yazılımları

Birçok oyuncu, özel bir sunucu kullanmadan RuneScape’i görkemli günlerinde deneyimleyebilmek istedi, bu yüzden Jagex Old School RuneScape olarak bilinen şeyi yarattı. Old School RuneScape, zaman makinesini açar ve oyuncuların oyunun 2007 versiyonunun keyfini çıkarmasına izin verir. Jagex, oyuna neyin girip neyin çıkacağını oyuncuların dikte etmesine izin vererek sürekli olarak ona daha fazla içerik ekledi. RuneScape Classic, RuneScape’in en az oynanan sürümüdür. Oyunun bu sürümü, en eski aşamalarından birinde bulunan RuneScape’dir. 2D grafikler kullanıldığında, oyun zar zor tanınabilir. Bazı oyuncular oyunun bu versiyonundan hala keyif alsa da, neredeyse hiç kimse ona erişmiyor. RuneScape, yıllar boyunca başka birçok yan ürüne de sahip olmuştur. Gielinor Orduları, Chronicle: RuneScape Efsaneleri, RuneScape: Boşta Maceralar sadece birkaçı.