Skip to content

RW2 Dosyası Nedir?

22 de Haziran de 2021

.RW2 dosya uzantısına sahip bir dosya, LUMIX AG-GH4 veya LUMIX DMC-GX85 gibi bir Panasonic dijital kamera tarafından oluşturulmuş bir Panasonic RAW Görüntü dosyasıdır. Bir RAW görüntü dosyası, yakaladığı şeyi mükemmel bir şekilde yeniden üretir. Yani dosya Panasonic kamera ile çekildiğinden beri herhangi bir işlem yapılmadı. Bu dosyalar, fotoğrafın rengini, pozunu vb. ayarlayan görüntü düzenleyiciler için idealdir. RW2 dosyaları, dijital kameralar tarafından oluşturulan diğer RAW görüntü dosyası biçimlerine benzerdir, çünkü hepsi bu biçimlerde önceden işlenmiş bir biçimde bulunur. Bazı örnekler arasında Sony’nin ARW ve SRF’si, Canon’un CR2 ve CRW’si, Nikon’un NEF’i, Olympus’un ORF’si ve Pentax’ın PEF’i sayılabilir.

RW2 Dosyaları Nasıl Açılır

RW2 dosyalarını XnView, IrfanView, FastStone Image Viewer ve RawTherapee ile ücretsiz açın. RW2 dosyalarını açabilen diğer programlar – ancak bunlar değil kullanımı ücretsiz—Adobe Photoshop Elements, ACD Systems Canvas X, Corel PaintShop ve FastRawViewer’ı içerir.

LUMIX RAW Codec, Windows’a RW2 dosya desteği ekler. Ancak, yalnızca Windows 7 ve Windows Vista ile çalıştığı söyleniyor. RW2 dosyasını yukarıda listelenmeyen başka bir programda açmanız gerekiyorsa, bunu bir RW2 resim görüntüleyici programı için ödeme yapmak zorunda kalmadan yapmanın en kolay yolu aşağıdaki dosya dönüştürücü araçlarından birini kullanmaktır. RW2 dosyasını, programınızın veya cihazınızın büyük olasılıkla desteklediği farklı bir dosya biçimine kaydetmenize izin verir.

Bir RW2 Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Adobe DNG Converter ile RW2 dosyanızı DNG’ye dönüştürün. DNG, RW2’den daha yaygın olarak kullanılan bir görüntü formatıdır, bu nedenle, RW2 formatında tuttuğunuzdan daha fazla programda açılma ihtimali vardır. Adobe DNG Converter, diğer birçok RAW görüntü dosyası biçimiyle de çalışır. ILoveImg.com, herhangi bir işletim sisteminde çalışan ücretsiz bir çevrimiçi RW2 dosya dönüştürücüsüdür; bu, görüntüyü yalnızca bu web sitesine yükleyerek ve ardından JPG’yi bilgisayarınıza indirerek Windows veya macOS’ta RW2’yi JPG’ye dönüştürebileceğiniz anlamına gelir. Dropbox ve Google Drive’dan RW2 dosyalarını bile yükleyebilir. RW2 dosyanız JPG biçiminde olduktan sonra, onu PNG veya başka bir görüntü dosyası biçimi yapmak için başka bir ücretsiz görüntü dönüştürücü programında çalıştırın.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

Panasonic RAW Görüntü dosyası da dahil olmak üzere herhangi bir formattaki bir dosyayı açamamanızın yaygın bir nedeni, dosya uzantısını yanlış okumanız veya başka bir programın dosya uzantısını iddia etmesidir.