Skip to content

Sabit Disk Etkinlik Işığı Nedir?

10 de Mayıs de 2021

Bazen bir sabit sürücü etkinlik ışığı olarak da anılır. HDD LED’i, bir sabit sürücü ışığı, veya a sabit sürücü etkinlik göstergesi, sabit sürücü veya diğer dahili depolama birimi okunduğunda veya yazılırken yanan küçük bir LED ışıktır. Bilgisayarınızın sabit sürücüsüne ne zaman erişildiğini bilmek yararlıdır, böylece işletim sistemi sürücüdeki dosyalara erişmeye devam ederken pili çekmekten veya bilgisayarın fişini çekmekten kaçınabilirsiniz; bu, önemli dosyaların bozulmasına neden olabilir.

Flickr Editoryal / Getty Images

HDD LED’i Nerede Bulunur?

Masaüstünde, sabit sürücü etkinlik ışığı genellikle bilgisayar kasasının ön tarafına yerleştirilmiştir. Bir dizüstü bilgisayarda, HDD LED’i genellikle güç düğmesinin yanında bulunur; bu, bazen klavyenin yanında ve diğer zamanlarda bilgisayarın bir kenarında bulunur. Tablet ve diğer küçük form faktörlü bilgisayarlarda, sabit sürücü ışığı aygıtın bir kenarında, genellikle altındadır. Harici sabit sürücüler, flash sürücüler, ağa bağlı depolama ve diğer bilgisayar dışındaki depolama aygıtlarında da genellikle etkinlik göstergeleri bulunur. Bir istisna, genellikle çalışan akıllı telefonlardır. değil bir tane var. Sahip olduğunuz bilgisayarın veya cihazın türüne bağlı olarak, ışık herhangi bir renkte olabilir ancak genellikle beyaz altın veya sarıdır. Çok daha az yaygın olmasına rağmen, bazı cihazlarda bunun yerine gösterge kırmızı, yeşil veya mavi olabilir. Şekle gelince, ışığın kendisi küçük bir daire veya bir sabit sürücünün aydınlatılmış bir simgesi olabilir. Çoğu zaman LED, sabit diskin verileri depolayan bölümünü oluşturan silindirik plakaları temsil eden bir silindir şeklinde şekillenecektir. Bazı etkinlik ışıkları şu şekilde etiketlenir: HDD ama bu sandığınızdan daha az yaygındır. Ne yazık ki, bazen HDD LED’ini basitçe davranışına göre güç LED’inden ayırmanız gerekir (yani, sabit sürücü etkinlik göstergesi yanıp sönendir).

Bir Sabit Disk Etkinlik Işığının Durumunu Yorumlama

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, depolama cihazının ne zaman kullanıldığını belirtmek için bir sabit sürücü etkinlik ışığı vardır. Bir bilgisayar sorununu teşhis etmek için bir yöntem olması amaçlanmasa da, genellikle tam olarak bunu yapmak için kullanılabilir.

Sabit Disk Işığı Her Zaman Yanıyor

Sabit sürücü etkinlik ışığı sürekli olarak yanıyorsa, özellikle bilgisayar başka şekilde yanıt vermiyorsa, bu genellikle bilgisayarın veya aygıtın kilitlendiğini veya dondurulmuş. Çoğu zaman, buradaki tek eyleminiz manuel olarak yeniden başlatmaktır, bu genellikle güç kablosunu çekmek ve / veya pili çıkarmak anlamına gelir. Bilgisayarınıza hala erişiminiz varsa, uygun şekilde yeniden başlatmayı deneyin ve yedeklemeyi başlattıktan sonra sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Sabit Disk Işığı Yanıp Sönüyor

Standart bir gün boyunca, sabit sürücü etkinlik ışığının tüm gün boyunca art arda yanıp sönmesi tamamen normaldir. Bu tür bir davranış, sadece sürücüye yazılmakta ve buradan okunmakta olduğu anlamına gelir; bu, bir disk birleştirme programı çalışırken, antivirüs programları tararken, yedekleme yazılımı dosyaları yedeklerken olduğu gibi, herhangi bir sayıda şey meydana geldiğinde olur. dosyalar indiriliyor ve yazılım programları güncelleniyor. birçok diğer şeyler. Windows, belirli görevleri çalıştırmadan önce genellikle bilgisayarınızın boşta kalmasını bekler; bu, aktif olarak hiçbir şey yapmadığınız halde sabit sürücü etkinlik ışığının yanıp söndüğünü görebileceğiniz anlamına gelir. Bu normalde endişelenecek bir şey olmasa da, ara sıra bilginiz olmadan kötü niyetli bir şey olduğu anlamına gelir. Bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılım içerdiğini veya birisinin izniniz olmadan bilgisayarınızı uzaktan başarıyla kullandığını düşünüyorsanız ve bu nedenle sabit sürücü ışığı tekrar tekrar açılıp kapanıyor, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın ve bir güvenlik duvarı programı yükleyin.

Hangi Sabit Disk Etkinliğinin Gerçekleştiğini Nasıl Görebilirsiniz?

Sabit sürücü ışığının neden etkinleştirildiğiyle ilgileniyorsanız, bilgisayarınızda çalışan programları ve hizmetleri izlemenin en kolay yolu Görev Yöneticisidir. Görev Yöneticisine şu adresten ulaşılabilir: Ctrl + Üst Karakter + Esc klavye kısayolu. Oradan Süreçler sekmesinde, çalışan uygulamaları ve işlemleri CPU, disk, ağ ve bellek gibi en çok sistem kaynağını kullananlara göre sıralayabilirsiniz. “Disk” seçeneği, listelenen işlemlerin ve programların sabit sürücüye erişme hızını gösterir; burada, sabit sürücü etkinlik ışığının neden yandığını görmek için bakmanız gereken yer burasıdır. Bir programın bu devinde gezinmek için daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa Görev Yöneticisi: Eksiksiz Bir Bakış bölümüne bakın! Windows sürümünüz Görev Yöneticisi’nde bu seçeneğe sahip değilse, Yönetimsel Araçlar’daki Kaynak Monitörü seçeneğinin adında özel bir bölümü vardır. Disk Etkinliği Olan Süreçler (içinde Disk sekmesi) aynı bilgileri görmenizi sağlar.

Sabit Disk Etkinlik Işığı ile ilgili daha fazla bilgi

Çok yaygın olmasa da, bazı bilgisayar üreticileri bir sabit disk etkinlik ışığı içermez. Bilgisayarınızda durum böyleyse veya HDD’nin bilgisayarınızı aydınlattığını düşünüyorsanız yapar çalışmıyor (örneğin, her zaman kapalı), bazı akıllı yazılımlar sayesinde hala birkaç seçeneğiniz var. Ücretsiz Etkinlik Göstergesi programı, sistem tepsinizde çalışır ve ilgileniyorsanız, size bir sabit sürücü etkinlik ışığının eşdeğeri ile birlikte bazı gelişmiş günlük kaydı sağlar. Basitçe HDD LED olarak adlandırılan başka bir ücretsiz program, temelde sahip olduğunuz veya sahip olmayı dilediğiniz gerçek HDD LED’inin bir yazılım sürümüdür. Gelişmiş ihtiyaçlarınız yoksa, bu araç gerçek olanın yerine geçer.