Skip to content

Sabit Disk Nasıl Biçimlendirilir

7 de Nisan de 2021

Bir sabit sürücüyü biçimlendirmek, sürücüdeki herhangi bir bilgiyi silmek ve işletim sisteminizin verileri okuyabilmesi için bir dosya sistemi kurmak anlamına gelir. itibarenve veri yaz -e, sürüş. Windows’ta kullanmayı planlıyorsanız, bir sabit sürücüyü biçimlendirmeniz gerekir. Kulağa ne kadar karmaşık gelse de, bunu herhangi bir Windows sürümünde yapmak gerçekten zor değil. Tüm işletim sistemleri bu özelliği sunar ve Windows bunu kolaylaştırır. Biçimlendirmek istediğiniz sabit sürücü hiç kullanılmadıysa veya silinmişse, önce bölümlenmelidir. Talimatlar için Windows’ta Bir Sabit Disk Nasıl Bölümlenir makalemize bakın. Bölümlendikten sonra, sürücüyü biçimlendirme konusunda yardım için bu sayfaya geri dönün.

Zaman gerekli: Windows’ta bir sabit sürücüyü biçimlendirmek için geçen süre neredeyse tamamen sürücünün boyutuna bağlıdır, ancak bilgisayarınızın genel hızı da önemli bir rol oynar.

Windows’ta Sabit Disk Nasıl Biçimlendirilir

Bir sabit sürücüyü Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista veya Windows XP’de biçimlendirmek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

 1. Windows’un tüm sürümlerinde bulunan sabit sürücü yöneticisi olan Disk Yönetimi’ni açın.

  Windows arama alanında diskmgmt.msc

  Disk Yönetimi’ni açmak, Windows sürümünüze bağlı olarak birkaç yolla yapılabilir, ancak en kolay yöntem yazmaktır. diskmgmt.msc içinde Koşmak iletişim kutusu veya Başlat menüsü. Disk Yönetimini açmanın başka bir yolu da Denetim Masasıdır.

 2. Birkaç saniye sürebilecek Disk Yönetimi açıldıktan sonra, en üstteki listeden biçimlendirmek istediğiniz sürücüyü arayın. Disk Yönetimi’nde çok fazla bilgi vardır, bu nedenle her şeyi göremezseniz, pencereyi büyütün.

  Disk Yönetimi listesinde Yedekleme Sürücüsü (F :)

  Sürücü adının yanı sıra sürücüdeki depolama miktarına bakın. Örneğin, diyorsa Müzik sürücü adı için ve 2 GB sabit sürücü alanına sahipse, muhtemelen müzikle dolu küçük bir flash sürücü seçtiniz. Doğru cihazı biçimlendireceğinizden emin olmanızı sağlayacaksa, biçimlendirmek istediğiniz şeyin bu olduğundan emin olmak için sürücüyü açabilirsiniz. Üstte listelenen sürücüyü görmüyorsanız veya Diski Başlatın Windows görünür, bu muhtemelen sabit sürücünün yeni olduğu ve henüz bölümlenmediği anlamına gelir. Bölümleme, zorunlu yapıldı önce bir sabit sürücü biçimlendirilmiştir. Talimatlar için Bir Sabit Sürücü Nasıl Bölümlenir makalemize bakın ve ardından biçimlendirme işlemine devam etmek için bu adıma geri dönün.

 3. Biçimlendirmek istediğiniz sürücüyü bulduğunuza göre, sağ tıklayın ve Biçim disk formatlama sihirbazını açmak için.

  Disk Yönetimi listesindeki alt menüyü biçimlendirin

  Şimdi, bunun doğru sürücü olduğundan gerçekten, gerçekten, gerçekten emin olmanız gerektiğini size hatırlatmak için en iyi zaman. Kesinlikle yanlış sabit sürücüyü biçimlendirmek istemezsiniz.

  • Mevcut Sürücü: Kullanmakta olduğunuz ve üzerinde veri bulunan bir sürücüyü biçimlendiriyorsanız, Explorer’da Disk Yönetimi’nde seçtiğiniz sürücü harfinin Explorer’da gördüğünüz harfle aynı olup olmadığını iki kez kontrol edin. üzerinde silmek istediğiniz bilgiler. Biçimlendirildikten sonra, diskteki mevcut veriler muhtemelen çoğu insan için kurtarılamaz.
  • Yeni Sürücü: Yeni bir sürücüyü biçimlendiriyorsanız, bunun doğru olduğunu söylemenin harika bir yolu, Dosya sistemi Disk Yönetimi’nin üst kısmındaki sütun. Mevcut sürücüleriniz NTFS veya FAT32 dosya sistemlerini gösterecek ancak bunun yerine yeni, formatlanmamış bir sürücü RAW gösterecektir.

  C sürücünüzü veya Windows’un yüklü olduğu sürücüyü Windows içinden biçimlendiremezsiniz. Aslında Biçim seçeneği, Windows bulunan sürücü için bile etkinleştirilmemiştir. C sürücüsünü biçimlendirmeyle ilgili talimatlar için C Nasıl Biçimlendirilir bölümüne bakın.

 4. Sonraki birkaç adımda ele alacağımız birkaç biçimlendirme ayrıntısından ilki, esasen sabit sürücüye verilen bir ad olan birim etiketidir. İçinde Ses etiketi metin kutusu, sürücüye vermek istediğiniz adı girin.

  Biçim F: Disk Yönetiminde sürücü iletişim kutusu

  Sürücünün önceki bir adı varsa ve bu sizin için mantıklıysa, kesinlikle saklayın. Sürücü harfleri, Windows bölümleme işlemi sırasında atanır, ancak biçim tamamlandıktan sonra kolayca değiştirilebilir. Bunu yapmak istiyorsanız, biçimlendirme işlemi tamamlandıktan sonra Sürücü Harflerinin Nasıl Değiştirileceğine bakın.

 5. Sırada dosya sistemi seçimi var. İçinde Dosya sistemi metin kutusu, seç NTFS.

  Disk Yönetimi'nde NTFS açılır menüsü

  NTFS, mevcut en yeni dosya sistemidir ve neredeyse her zaman en iyi seçimdir. Sürücüde kullanmayı planladığınız bir programın talimatları tarafından size özellikle söylendiği takdirde, yalnızca FAT32’yi seçin (aslında FAT16 – sürücü 2 GB veya daha küçük değilse kullanılamaz). Bu değil Yaygın.

 6. İçinde Ayırma birimi boyutu metin kutusu, seç Varsayılan. Sabit sürücünün boyutuna göre en iyi tahsis boyutu seçilecektir.

  F Biçimindeki varsayılan açılır menü: iletişim kutusu

  Windows’ta bir sabit sürücüyü biçimlendirirken özel bir ayırma birimi boyutu ayarlamak hiç de yaygın değildir.

 7. Sıradaki Hızlı bir format gerçekleştirin onay kutusu. Windows, “hızlı biçimlendirme” yapmanızı öneren bu kutuyu varsayılan olarak işaretleyecektir, ancak işareti kaldırmak bu kutu, böylece “standart bir format” gerçekleştirilir.

  Disk Yönetimi

  İçinde standart boyutsabit sürücünün sektör adı verilen her bir “parçası”, hatalara karşı kontrol edilir ve üzerine sıfır ile yazılır – bu bazen acı verici bir şekilde yavaş bir süreçtir. Bu prosedür, sabit diskin fiziksel olarak beklendiği gibi çalışmasını, her sektörün veri depolamak için güvenilir bir yer olmasını ve mevcut verilerin kurtarılamaz olmasını sağlar. İçinde hızlı biçimlendirme, bu kötü sektör araması ve temel veri temizleme tamamen atlanır ve Windows, sabit sürücünün hatasız olduğunu varsayar. Hızlı format çok hızlıdır. Elbette, istediğinizi yapabilirsiniz – her iki yöntem de sürücüyü biçimlendirir. Bununla birlikte, özellikle eski ve yepyeni sürücüler için, önemli verilerimizin daha sonra bizim için testi yapmasına izin vermek yerine, acele etmemizi ve hata kontrolünü hemen yapmayı tercih ederiz. Bu sürücüyü satmayı veya elden çıkarmayı planlıyorsanız, tam formatın veri temizleme yönü de güzeldir.

 8. Son biçim seçeneği, Dosya ve klasör sıkıştırmayı etkinleştirin bu ayarı kontrol edilmemiş varsayılan olarak, buna bağlı kalmanızı öneririz.

  Disk yönetiminde F Biçimi: iletişim kutusundaki "Dosya ve klasör sıkıştırmayı etkinleştir onay kutusu işaretli değil

  Dosya ve klasör sıkıştırma özelliği, anında sıkıştırılacak ve açılacak dosya veya klasörleri seçmenize olanak tanır ve potansiyel olarak sabit disk alanından önemli ölçüde tasarruf sağlar. Buradaki dezavantaj, performansın eşit derecede etkilenebilmesidir, bu da günlük Windows’unuzun sıkıştırma etkinleştirilmeden çok daha yavaş kullanmasına neden olur. Dosya ve klasör sıkıştırmasının günümüzün çok büyük ve çok ucuz sabit diskler dünyasında çok az kullanımı vardır. Nadir durumlarda, büyük bir sabit diske sahip modern bir bilgisayar, yapabileceği tüm işlem gücünü korumaktan ve sabit disk alanından tasarruf etmekten daha iyidir.

 9. Son birkaç adımda yaptığınız ayarları gözden geçirin ve ardından TAMAM MI.

  F Formatında Tamam düğmesi: Disk Yönetimi için iletişim kutusu

  Hatırlatmak gerekirse, görmeniz gerekenler:

  • Ses etiketi: [label of your choosing]
  • Dosya sistemi: NTFS
  • Ayırma birimi boyutu: Varsayılan
  • Hızlı bir format gerçekleştirin: işaretlenmemiş
  • Dosya ve klasör sıkıştırmayı etkinleştirin: işaretlenmemiş

  Bunların neden en iyi seçenekler olduğunu merak ediyorsanız, önceki adımlarınız ne olursa olsun tekrar bakın.

 10. Windows genellikle zarar verici bir şey yapmadan önce sizi uyarmak konusunda oldukça iyidir ve bir sabit sürücü formatı da bir istisna değildir. Tıklayın TAMAM MI sürücünün biçimlendirilmesiyle ilgili uyarı mesajına.

  Biçimlendirme uyarısı iletişim kutusunda Tamam düğmesi

  Uyarının dediği gibi, tıklarsanız bu sürücüdeki tüm bilgiler silinecektir. TAMAM MI. Biçimlendirme sürecini yarıda iptal edemez ve verilerinizin yarısını geri almayı bekleyemezsiniz. Bu başlar başlamaz geri dönüş yok. Bunun korkutucu olması için bir neden yok, ancak bir formatın sonunu anlamanızı istiyoruz.

 11. Sabit sürücü formatı başladı! İlerlemeyi izleyerek kontrol edebilirsiniz. Biçimlendirme: xx% altında gösterge Durum Disk Yönetimi’nin üst kısmındaki veya alt kısımdaki sabit sürücünüzün grafik gösterimindeki sütun.

  Biçimlendirme: Disk Yönetiminde% 72

  Eğer bir hızlı biçimlendirme, sabit sürücünüzün biçimlendirilmesi yalnızca birkaç saniye sürer. Eğer seçtiyseniz standart boyut, önerdiğimiz gibi, sürücünün biçimlendirilmesi için geçen süre neredeyse tamamen sürücünün boyutuna bağlı olacaktır. Küçük bir diskin biçimlendirilmesi az bir zaman alır ve çok büyük bir sürücünün biçimlendirilmesi çok uzun sürer. Sabit sürücünüzün hızı ve genel bilgisayarınızın hızı bir rol oynar, ancak boyutu en büyük değişkendir. Bir sonraki adımda, formatın planlandığı gibi tamamlanıp tamamlanmadığına bakacağız.

 12. Windows’ta Disk Yönetimi büyük bir “Formatınız Tamamlandı!” mesaj, yani biçim yüzdesi göstergesi ulaştığında 100%, birkaç saniye bekleyin ve ardından tekrar kontrol edin Durum olarak listelendiğinden emin olun Sağlıklı diğer sürücüleriniz gibi.

  Disk Yönetiminde Sağlıklı (Birincil) Yeni Sürücü

  Biçim tamamlandığında, birim etiketinin sizin ayarladığınız şekilde değiştiğini fark edebilirsiniz (Yeni Sürücü bizim durumumuzda) ve % Bedava % 100 olarak listelenmiştir. Küçük bir ek yük söz konusudur, bu nedenle sürücünüz tamamen boş değilse endişelenmeyin.

 13. Bu kadar! Sabit sürücünüz biçimlendirildi ve Windows’ta kullanıma hazır. Yeni sürücüyü istediğiniz gibi kullanabilirsiniz – dosyaları yedekleyin, müzik ve videoları depolayın, vb.

  Windows 10 Dosya Gezgini'nde Yeni Sürücü (F :)

 14. Bu sürücüye atanan sürücü harfini değiştirmek istiyorsanız, şimdi bunu yapmanın en iyi zamanı. Yardım için Sürücü Mektubu Nasıl Değiştirilir konusuna bakın.

Biçimlendirme Verileri Siler – Ama Her Zaman Silmez

Windows’ta bir sürücüyü biçimlendirdiğinizde, veriler gerçekten silinecek. Windows sürümünüze ve biçim türüne bağlı olarak, verilerin hala orada olması, Windows ve diğer işletim sistemlerinden gizlenmesi, ancak belirli durumlarda hala erişilebilir olması mümkündür. Bir sabit sürücüdeki tüm bilgileri gerçekten kaldırma ve Silme, Parçalama, Silme, Silme: Fark Nedir? bazı yararlı açıklamalar için. Yeniden biçimlendirdiğiniz sabit sürücünün bir daha kullanılması gerekmeyecekse, biçimi atlayabilirsiniz. ve silin ve bunun yerine fiziksel veya manyetik olarak yok edin. Bu diğer yöntemlerle ilgili daha fazla bilgi için Bir Sabit Sürücüyü Tamamen Silme konusuna bakın.

Windows’ta Sabit Sürücüleri Biçimlendirme Hakkında Daha Fazla Bilgi

Windows’u sıfırdan yeniden yükleyebilmek için sabit sürücünüzü biçimlendirmek istiyorsanız, sabit sürücünüz otomatik olarak bu sürecin bir parçası olarak biçimlendirilmiştir. Daha fazla bilgi için Windows’u Yükleme Nasıl Temizlenir konusuna bakın. Bölümleme işlemi sırasında Windows’un atadığı sürücü harfinden memnun değil misiniz? Bunu istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz! Nasıl yapılacağını öğrenmek için Windows’ta Sürücü Harflerinin Nasıl Değiştirileceğine bakın. Bir sabit sürücüyü Komut İstemi aracılığıyla da biçimlendirebilirsiniz. biçim komut. Bunun nasıl yapılacağıyla ilgili ayrıntılar için Biçim Komutu: Örnekler, Anahtarlar ve Daha Fazlası’na bakın.