Skip to content

Sabit Diski 2009’da ve Daha Sonra iMac’lerde Yükseltme

1 de Haziran de 2021

Bir iMac’te depolamayı yükseltmek, imkansız olmasa da her zaman zor olan bir Kendin Yap projesidir. 2009’un son sürümü iMac’lerin ve sonraki tüm iMac modellerinin ortaya çıkmasıyla, iMac’in sabit sürücüsünü nasıl yükseltebileceğinizi sınırlayan yeni bir bükülme var. iMac’lerde her zaman dahili bileşenleri için bir sıcaklık sensörü bulunur. İşletim sistemi, donanımın sıcaklığını izler ve iMac’in iç işleyişini soğuk tutmak için en uygun hava akışını sağlamak için dahili fanları ayarlar.

2009 ve Öncesi

2009’un sonlarına kadar iMac modellerine kadar, sabit sürücünün kapağına monte edilmiş bir sıcaklık probu vardı. Yükseltme yaptığınızda, yapmanız gereken tek şey sıcaklık sensörünü yeni depolama ünitesinin çantasına yeniden takmaktı ve gitmeye hazırsınız. Ancak süreç, 2009 21,5 inç ve 27 inç iMac’lerle değişti. Sıcaklık sensörü artık doğrudan sabit sürücüdeki bir dizi pime bağlanan ve sıcaklığı dahili bir probdan okuyan bir kablodur. Donanımı değiştirmeye gelene kadar daha iyi bir sistemdir.

Apple’ın izniyle

Sıcaklık Sensörleri İle İlgili Problem

Sorun, sıcaklık sensörü için hangi pimlerin kullanılacağı konusunda bir standart olmamasıdır. Aslında, Apple’ın 2009’un sonlarında iMac’ler için kullandığı her sürücü markası farklı, özel bir kablo kullanıyor. Son kullanıcı için bu, iMac’in depolamasını kendiniz yükseltmeye karar verirseniz, genellikle onu yalnızca aynı üreticinin donanımıyla değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Farklı bir üreticiye ait bir sürücü kullanıyorsanız, sıcaklık sensörünün çalışmama olasılığı yüksektir. Telafi etmek için, iMac’iniz dahili fanlarını maksimum RPM’ye ayarlayarak sinir bozucu bir ses çıkarır. Neyse ki, bir geçici çözüm var. Evrensel bir sıcaklık sensörü içeren bir iMac’teki bir sabit sürücüyü yükseltmek için bir DIY kiti alabilirsiniz. Bu birim, herhangi bir sabit sürücü veya SSD markasıyla çalışarak, iMac’inizdeki kaçak fanlar hakkında endişelenmenize gerek kalmadan ihtiyaçlarınızı karşılayan birini seçmenize olanak tanır.

İMac’inizin Sürücüsünü Yükseltme

Bir iMac’in depolama sistemini yükseltme işlemi, iMac’in dahili bileşenlerine erişmeyi içerir. İçeri girmek, erişim sağlamak için bilgisayarın ekranını çıkarmayı içerir. Apple, yıllar içinde ekranı iMac’in kasasına takma şeklini değiştirdi ve sonuçta iki farklı çıkarma yöntemi ortaya çıktı.

2009’dan 2011’e kadar iMac’ler

’09 -’11 iMac’lerde ekranın cam paneli, ekranı kasaya yapıştıran gömülü mıknatıslar içerir. Bu basit tutturma yöntemi, manyetik contayı kırmak için iki vantuz kullanarak camı kolayca çıkarmanıza olanak tanır. Mıknatısların bağlantısını kestikten sonra, ekranı takılı tutan tek şey birkaç kablodur. Sabit sürücü de dahil olmak üzere bilgisayarın iç işleyişini ortaya çıkarmak için bunları ayırın.

2012 ve Daha Sonra iMac’ler

2012’de Apple, daha ince bir profil üretmek için iMac modellerinin tasarımını değiştirdi. Bu tasarım güncellemesinin bir kısmı, iMac ekranının kasaya nasıl takıldığını değiştirdi. Cama gömülü mıknatıslar gitti; bunun yerine cam artık kasaya yapıştırılmıştır. Bu montaj yöntemi, ekran ve cam panel artık birbirine kaynaştığı için daha ince bir profil ve daha yüksek bir görüntü kalitesi sağlar ve bu da daha yüksek kontrast oranına sahip daha canlı bir görüntü sağlar. Olumsuz tarafı, ekranı çıkarmak için şimdi yapıştırılmış contayı kırmanız gerektiğidir. Ayrıca, iMac’i yükseltmeyi tamamladığınızda camı ünitenin geri kalanına yeniden yapıştırmanız gerekir.

Sürücü Değiştirme için Yararlı Kılavuzlar

2009 veya sonraki bir iMac’te sürücünün değiştirilmesini düşünmeden önce, iFixit’teki özel iMac modeliniz için sökme kılavuzlarını ve iMac’lerinizi değiştirmeye yönelik adım adım kılavuzları görmek için Other World Computing (OWC) ‘deki yükleme videolarını görüntüleyin. sabit sürücü.

SSD Değiştirme

Sabit sürücünüz, iMac’inizde bir kez gerçekleştirebileceğiniz tek kendin yap projesi değildir. Sabit sürücüyü 2,5 inç SSD ile değiştirebilirsiniz (3,5 inç ila 2,5 inç sürücü adaptörü gereklidir). 2012 ve sonraki modellerde, PCIe flash depolama modülünü de değiştirebilirsiniz, ancak bu, güç kaynağının, sabit sürücünün, mantık kartının ve hoparlörlerin çıkarılması dahil olmak üzere neredeyse tüm dahili bileşenlerin tamamen sökülmesini gerektirir. PCIe flash depolama yükseltmesini tamamladığınızda, iMac’inizi neredeyse sıfırdan yeniden oluşturmuş olurdunuz. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu son yükseltme yeni başlayanlar için değil, ancak aşırı Mac DIY’den hoşlananlar için, sizin için bir proje olabilir. Bu projeyle uğraşmaya karar vermeden önce yukarıda bahsedilen iFixit ve OWC kılavuzlarını gözden geçirdiğinizden emin olun.