Skip to content

Sabit Diski Nasıl Değiştiririm?

6 de Mayıs de 2021

Bilgisayarınızdaki sabit sürücüyü şu iki nedenden biriyle değiştirmeniz gerekir: ya mevcut sürücünüz bir donanım arızasıyla karşılaştı ve değiştirilmesi gerekiyor ya da daha yüksek hız veya kapasite için birincil sabit sürücünüzü yükseltmek istiyorsunuz. Bir sabit sürücüyü değiştirmek, herkesin küçük bir yardımla tamamlayabileceği oldukça kolay bir iştir. Diğer bir deyişle, endişelenmeyin – bunu yapabilirsiniz! Yalnızca yaşadığınız bir depolama kapasitesi sorunuysa, sabit sürücünüzü gerçekten değiştirmeniz gerekmeyebilir. Daha fazla bilgi için bu sayfanın en altındaki bölüme bakın.

Bir Sabit Diski Nasıl Değiştiririm?

Meriç Patrinos @Lifewire
Bir sabit sürücüyü değiştirmek için, saklamak istediğiniz tüm verileri yedeklemeniz, eski sabit sürücüyü kaldırmanız, yeni sabit sürücüyü takmanız ve ardından yedeklenen verileri geri yüklemeniz gerekir. İşte gerekli üç adımdan biraz daha fazlası:

  1. Saklamak istediğiniz verileri yedeklemek, bu süreçteki en önemli adımdır! Sabit disk değerli bir şey değildir – yıllar boyunca oluşturduğunuz ve topladığınız paha biçilmez dosyalardır. Yedekleme, istediğiniz dosyaları büyük bir flash sürücüye veya kullanmadığınız başka bir depolamaya kopyalamak kadar basit bir şey olabilir. Daha da iyisi, halihazırda düzenli olarak yedekleme yapmıyorsanız, bunu bir bulut yedekleme hizmetiyle başlamak için bir fırsat olarak kullanın, böylece bir daha asla bir dosyayı kaybetme şansını bile yaşamazsınız.

  2. Mevcut sabit sürücüyü kaldırmak kolaydır. Bilgisayarınızın kapalı olduğundan emin olun ve ardından sabit sürücünün bağlantısını kesin ve fiziksel olarak çıkarın. Buradaki ayrıntılar, sahip olduğunuz bilgisayarın türüne bağlıdır, ancak genel olarak bu, verileri ve güç kablolarını çıkarmak veya sabit sürücüyü takılı olduğu bölmeden kaydırmak anlamına gelir.

  3. Yeni sabit sürücüyü takmak, attığınız adımları tersine çevirmek kadar basittir. kaldır değiştirdiğiniz! Sürücüyü eskisinin olduğu yerde sabitleyin ve ardından aynı güç ve veri kablolarını yeniden bağlayın.

  4. Bilgisayarınız tekrar açıldıktan sonra, dosyaları depolamaya hazır olması için sabit sürücüyü biçimlendirme zamanı. Bu tamamlandığında, yedeklediğiniz verileri yeni sürücüye kopyalayın ve hazırsınız!

Bir Bakış Açısına mı İhtiyacınız Var?

Aşağıda, sabit sürücü değiştirme sürecinde size yol gösterecek resimli kılavuzların bağlantıları bulunmaktadır. Bir sabit sürücüyü değiştirmek için gereken belirli adımlar, değiştirdiğiniz sabit sürücünün türüne göre değişir:

  • SATA Sabit Disk Nasıl Değiştirilir
  • PATA Sabit Disk Nasıl Değiştirilir
  • Bir Dizüstü Bilgisayar veya Tablet Sabit Diski Nasıl Değiştirilir

Bir PATA sabit sürücü (önceden IDE sabit sürücü olarak biliniyordu), 40 veya 80 pinli kablolara sahip eski tarz sabit sürücüdür. Bir SATA sabit sürücü, 7 pinli ince kablolara sahip yeni stil sabit sürücüdür. İşletim sisteminin kurulu olduğu birincil sabit sürücünüzü değiştiriyor musunuz? Öyleyse, eski sürücünüzün tüm içeriğini yenisine kopyalamaya karşı temiz bir Windows yüklemesiyle yeni sabit sürücünüze yeni başlamanızı önemle tavsiye ederiz.

Temiz Bir Windows Kurulumu Genellikle En İyisidir

Yeni bir Windows kurulumu, orijinal sabit sürücünüzde mevcut olabilecek herhangi bir veri bozulması sorununu veya yazılımla ilgili diğer sorunları önleyecektir. Evet, işletim sisteminizi ve verilerinizi bir sürücüden diğerine “taşıyabilen” veya “taşıyabilen” araçlar ve programlar vardır, ancak temiz yükleme ve manuel veri geri yükleme yöntemi genellikle daha güvenli bir seçenektir. Yeni bir sabit diske geçiş sürecini, tüm verilerinizi silmek ve geri yüklemek istemediğiniz için Windows 10 gibi yeni bir işletim sistemiyle yeni bir başlangıç ​​yapmak için harika bir fırsat olarak bile düşünebilirsiniz. .

Sabit Diskinizi Değiştirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabit sürücünüz arızalıysa veya zaten arızalandıysa veya cihazınızda daha fazla alana ihtiyacınız varsa birincil sabit sürücü, ardından değiştirmek mantıklı. Bununla birlikte, sadece boş alan tükenmekte olan sabit diskler için, yenisine yükseltmek aşırı olabilir.

Çöpü çıkar

Kullanılabilir depolama alanı azalıyor olan sabit diskler, üzerine koymak istediğiniz her şeye yer açmak için genellikle temizlenebilir. Windows, disk alanının yetersiz olduğunu bildirirse, en büyük dosyaların tam olarak nerede bulunduğunu görmek için boş bir disk alanı analiz aracı kullanın ve mantıklı olan her şeyi silin veya taşıyın.

Sürücü ekle

Eğer basitçe arıyorsan Ekle bilgisayarınızın sabit sürücü kapasitesi veya birincil sürücünüzde ihtiyacınız olmayan büyük dosyaları depolamak için bir yere ihtiyacınız varsa, bir masaüstünüz olduğunu ve bunun için fiziksel olarak yer olduğunu varsayarak harici bir sabit sürücü kullanmayı veya ikinci bir sabit sürücü kurmayı düşünün. .