Skip to content

Sabit Diskteki Hatalar Nasıl Onarılır

27 de Mayıs de 2021

Bir sabit disk sürücüsünün arızaya yaklaştığının ilk işareti, diskte mantıksal hatalarla karşılaşmanızdır. Bir sürücü mantıksal hatalara maruz kaldığında, sürücünün okunamayan kısımları olarak yeniden sınıflandırılır. bozuk sektörler. Bir diskte bozuk bir sektör olması, diskte fiziksel olarak yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez; sürücüyü yazılımla onarmanız gerekebilir. Bu makale özellikle Windows PC’ler için geçerlidir. Apple bilgisayarlarla ilgili yardım için, Mac’inizin Sürücülerini Disk Yardımcı Programının İlk Yardımıyla Onarma konusuna bakın.

CKHDSK Yardımcı Programıyla Bir Sürücü Nasıl Onarılır

HDD’nizi iyi durumda tutmanın en iyi yolu CHKDSK yardımcı programını kullanmaktır. Bu program diskinizi kontrol eder ve sabit sürücü hatalarını düzeltir. CHKDSK sabit sürücüyü tarar, mantıksal sektör hatalarını düzeltir, düzeltilemeyen bozuk sektörleri işaretler ve verileri sabit sürücüdeki güvenli, sağlıklı yerlere taşır. Bu kullanışlı bir araçtır, ancak bu yardımcı program otomatik olarak çalışmaz ve takılıp kalabilir. CHKDSK’nin nasıl çalıştırılacağına ilişkin adım adım süreç, Windows sürümünüze bağlı olarak farklılık gösterir. Yardımcı program öncelikle sabit disk sürücüleri olan PC’ler içindir, bu nedenle katı hal sürücüsü (SSD) olan bir bilgisayarınız varsa, CHKDSK gerçekten gerekli değildir. SSD’ler, hatalarla başa çıkmak için kendi yerleşik sistemleriyle birlikte gelir ve CHKDSK gerektirmez.

Windows 10 Disk Denetleme Yardımcı Programı Nasıl Kullanılır

Windows 10, sürücü hatalarını onarma sürecini basitleştiren bir disk denetimi yardımcı programıyla birlikte gelir. Başlamak:

  1. Bir Dosya Gezgini penceresi açın ve Bu bilgisayar sol taraftaki gezinme panelinden.

    bu bilgisayar

  2. Birincil sürücünüze sağ tıklayın (etiketlenmelidir C:) altında Cihazlar ve sürücüler, ardından seçin Özellikleri.

    özellikleri

  3. Seçin Araçlar sekme ve ardından seçin Kontrol.

    diski kontrol et

  4. Başka bir pencere açılacaktır. Windows’un herhangi bir hata bulmadığını söyleyebilir, ancak yine de sürücünüzü kontrol edebilirsiniz. Eğer durum buysa, seçin Sürücüyü tara ve tarama başlayacaktır.

Windows 10’da CHKDSK Nasıl Çalıştırılır

Windows’un en son sürümünde, eski CHKDSK aracı komut isteminden çalışır. CHKDSK’nin eski sürümlerinden farklı olarak, yardımcı programı çalıştırmak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmez. Windows 10’u kullanmaya başlamak için Yönetici olarak Komut İstemi. Disk denetimi yardımcı programını tek sürücülü bir bilgisayarda çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey giriş chkdsk. Bu komut yalnızca diskinizde hata olup olmadığını kontrol eder; aslında bulduğu sorunları çözmek için hiçbir şey yapmaz. Sorunları çözmek için, bir komut satırı yardımcı programına fazladan bir adım atmasını söyleyen isteğe bağlı parametreler olan komut anahtarları eklemelisiniz. CHKDSK için anahtarlar “/ f” (düzeltme) ve “/ r” (okunabilir bilgileri kurtarma) şeklindedir. O halde tam komut şudur:

C: chkdsk / f / r

Komut satırı yardımcı programları için kritik önem taşıdığından komuttaki boşluklara dikkat edin.