Skip to content

Sabit Lensli Kamera

26 de Mayıs de 2021

Dönem sabit lensli kamera farklı anlamları olabilir. Bazı sabit lensli kameralar, dijital tek lensli refleks (DSLR) kameralarla aynı görünür, ancak önemli bir fark vardır: Sabit lensli bir kamera, değiştirilebilir lensler kullanamaz. Bu makaledeki bilgiler genel olarak farklı kamera türleri için geçerlidir. Bir satın alma işlemi yapmadan önce ayrı ürün özelliklerini inceleyin.

Canon

Sabit Lensli Kamera Nedir?

Sabit lensli kameraların boyutları, büyük görüntü sensörlü eski modellerden küçük bas-çek cihazlarına kadar çeşitlilik gösterir. Cep telefonu kameraları teknik olarak sabit lensli kameralardır, ancak terim çoğunlukla DSLR’ler gibi görünen daha büyük kameraları tanımlamak için kullanılır. Sabit lensli kameralar tipik olarak büyük yakınlaştırma lenslerine sahiptir ve genellikle yeni başlayan modellerden daha pahalıdır. Bazı sabit lensli kameralar, dönüştürme lensleri kullanarak yakınlaştırma ve geniş açı yeteneklerini biraz artırabilir, ancak bu nadirdir.

Temel Sabit Lensli Kameralar

En temel sabit lensli kameralar tipik olarak bir çeşit optik yakınlaştırma ayarı sunar. Ucuz modeller genellikle incedir ve kapatıldığında lens kamera gövdesinin içinde geri çekilerek kamerayı cebinizde taşımanıza olanak tanır. Örneğin, Canon PowerShot SX620 HS kamera, 18X optik yakınlaştırma lensi sunan temel bir sabit lens modelidir.

Premium Sabit Lensli Kameralar

Gelişmiş sabit lensli kameralar daha küçük bir yakınlaştırma lensi ile gelebilir, ancak geniş bir açık açıklığa sahiptirler. Bu, fotoğrafçıya arka planı bulanıklaştırma yeteneği de dahil olmak üzere daha fazla esneklik sağlar. Bu tür gelişmiş sabit lensli kameralar ayrıca büyük bir görüntü sensörüne sahiptir. Fujifilm XF1 gibi bu tür kameralar genellikle pahalıdır.

Sabit Lensli Köprü Kameraları

Köprü kameraları, yeni başlayan bir kameradan DSLR’ye geçmek isteyen orta düzey bir fotoğrafçı için bir köprü görevi görür. Bu geniş yakınlaştırmalı sabit lensli kamera, bir DSLR dahil olmak üzere diğer tüm kamera türleriyle eşleşmesi zor olan ayarlara ulaşabilir. Canon SX70 HS kamera, 65X optik yakınlaştırma ayarı sunan böyle bir modeldir.