Skip to content

Sac Beslemeli Baskı Makinesi Nasıl Çalışır?

4 de Haziran de 2021

Birkaç tür baskı işlemi olmasına rağmen, ofset litografi – ofset baskı – çoğu kağıt üzerine mürekkep baskı projesinin üretilme şeklidir. Ofset baskı yapan matbaalar, web presleri veya tabaka beslemeli preslerdir. Yaprak beslemeli presler, web presleri tarafından kullanılan sürekli kağıt ruloları yerine tek tek kağıt yapraklarına yazdırır. Sac beslemeli presler farklı boyutlarda gelir. Küçük yaprak beslemeli presler, 4 inç x 5 inç kadar küçük kağıda yazdırır ve en büyük baskı 26 inç x 40 inç’e kadar olan kağıtlara yazdırır. Yaprak beslemeli presler, kaplamalı ve kaplamasız kağıt ve karton üzerine baskı yapar. Baskı makinesi, aynı anda yalnızca bir renkli mürekkep basabilen bir üniteden oluşabilir, ancak büyük tabaka beslemeli preslerde, her biri baskının tek geçişinde kağıda farklı renkte mürekkep basan altı veya daha fazla baskı birimi olabilir.

Ofset litografinin görüntüyü kağıda nasıl getirdiğine basitleştirilmiş bir bakış.
Jacci Howard Ayı

Web Preslere Karşı Tabaka Beslemeli

Tabaka beslemeli presler, web preslerinden daha ekonomik çalışır. Daha küçüktürler ve yalnızca bir veya iki operatör gerektirirler. Kurulmaları ve çalıştırılmaları daha kolay olduğundan, kartvizitler, broşürler, menüler, antetli kağıtlar, el ilanları ve kitapçıklar gibi nispeten küçük baskı projeleri için iyi seçimlerdir. Düz kağıt tabakaları, her birimin kağıda ilave bir renkli mürekkep uyguladığı baskı birimlerinden düz bir çizgide geçer. Yaprak beslemeli presler için kağıt seçenekleri, web presler için kağıt seçeneklerinden çok daha büyüktür. Web baskı makineleri oda boyutundadır ve baskı makinesine giden devasa kağıt rulolarını taşımak ve yerleştirmek için birkaç baskı operatörü ve özel ekipman gerektirir. Bu yüksek hızlı baskı makineleri, binlerce veya daha fazla baskıdan oluşan uzun baskı işlemleri için en iyisidir. Günlük gazeteler, kitaplar ve doğrudan posta katalogları genellikle web baskılarında yayınlanır. Web baskı makineleri aynı anda kağıdın her iki yüzüne de baskı yapar ve çoğu, bitmiş ürünü baskıdan çıkarken harmanlayan, katlayan ve kırpan sonlandırma ekipmanı ile donatılmıştır. Kart destesine veya büyük bir ruloya sarılamayacak kadar ağır olan herhangi bir kağıda yazdıramazlar.

Ofset Baskı Nedir?

Ofset baskı, tek tek kağıt sayfalarına yazdırılan görüntüyü içeren hafif metalden yapılmış bir baskı plakası kullanır. Plakaya mürekkep ve su uygulandığında, mürekkebi yalnızca görüntü tutar. Bu görüntü metal plakadan lastik bir örtüye ve oradan da kağıda aktarılır. Her mürekkebin rengi kendi metal plakasını gerektirir.

Ofset Baskı için Standart Kesilmiş Kağıt Boyutları

Tabaka beslemeli baskı makineleri kullanan ticari baskı şirketleri, genellikle kağıt fabrikaları tarafından üretilen standart kesilmiş kağıt boyutlarını çalıştırır. Standart ofset kağıt boyutları ve özel kağıt boyutları şunları içerir:

  • 17×22 inç
  • 19×25 inç
  • 23×35 inç
  • 25×38 inç
  • 22,5×28,5 inç (etiket)
  • 25,5×30,5 inç (dizin)
  • 20×26 inç (kapak)

“Ana” sayfalar, letter boyutunda, legal ve tabloid olarak adlandırdığımız daha tanıdık boyutlara kolayca bölünür. Ticari yazıcılar, her baskı tasarımına en uygun kağıdı kullanır. Genellikle tek bir kağıda katları yazdırırlar ve yazdırıldıktan sonra bunları son boyuta keserler. Örneğin, 8,5×11 inç boyutundaki şirket antetli kağıdı, kağıt israfı olmadan 17×22’ye dört sayfa yazdırır. Yalnızca küçük tabaka beslemeli baskı makineleri çalıştıran küçük ofset baskı şirketleri, genellikle 8,5×11 inç, 8,5×14 inç ve 11×17 inçlik küçük kesim boyutlarını satın alır ve bu boyutları baskı makinelerinde çalıştırır.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Ayı, Jacci Howard. “Bir Sac Beslemeli Pres Nasıl Çalışır?” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/sheet-fed-press-1074620.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 14 Mayıs). Sac Beslemeli Baskı Makinesi Nasıl Çalışır? https://www.thinktco.com/sheet-fed-press-1074620 adresinden alındı.
Ayı, Jacci Howard. “Bir Sac Beslemeli Pres Nasıl Çalışır?” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/sheet-fed-press-1074620 (4 Haziran 2021’de erişildi).