Skip to content

Sadece bir Araç İçi GPS’iniz Var. Şimdi ne olacak?

1 de Haziran de 2021

Bir araç içi GPS, bilinmeyen arazide gezinirken çok değerli olabilir. Ancak bir GPS navigasyon sistemi kullanarak ilk yolculuğunuza çıkmadan önce, onu nasıl kullanacağınızı öğrenmek için biraz zaman harcamalısınız.

Kutuda ne var

GPS cihazınız muhtemelen bir vantuz ve bir “gösterge paneli diski” içeren bir ön cam montaj braketi ile birlikte gelir. Disk, düz, pürüzsüz bir yüzeye sabitlenmesini sağlayan yapışkan bir desteğe sahiptir. Braketi ön cama monte etmemeyi tercih ederseniz, bu ayrıca vantuzu da kabul edecektir. Bazı braketlerde ayar somunları, bazılarında ise GPS cihazının konumunu ayarlamak için basit sürtünme bağlantıları bulunur. GPS’in braketten nasıl takılıp çıkarılacağını öğrenin. GPS’iniz, arabanızın güç bağlantı noktasına takılan bir güç kablosuyla birlikte gelir. Kişisel bilgisayarınıza bağlanmak için bir USB kablosu da içerebilir. Trafik izleme ve kaçınma özelliklerine sahip daha pahalı modeller, FM trafik sinyallerini alan bir trafik alıcısıyla birlikte gelebilir. Pek çok model ayrıca tam uzunlukta kılavuzun yanı sıra GPS’inizi bir kişisel bilgisayarla arabirim haline getirmek için yazılımı içeren bir CD ile birlikte gelir. Bağlı GPS cihazları bazen ek çevrimiçi hizmetler ve güncellemeler içerir.

Şifre/PIN Koruması

GPS’inizi ilk açtığınızda, yerel saat diliminizi ayarlamanız istenecektir. Parola korumasını etkinleştirmeniz veya devre dışı bırakmanız da istenebilir. Parola koruması, GPS’inizin çalınması durumunda öncelikle kişisel bilgilerinizi korumak için uygulanmaktadır. GPS’inizi her başlattığınızda bir şifre veya PIN girmek elverişsizdir. Bazı GPS üniteleri, ev veya iş adresi gibi önceden seçilmiş “güvenli” bir konuma yerleştirildiğinde başlangıçta parola veya PIN gerektirmez.

Temel Özellikleri Keşfedin

GPS cihazınızın menü sistemini önceden öğrenirseniz kafa karışıklığından kurtulursunuz. Keşfederken hızlı başlangıç ​​kılavuzunuzu elinizin altında bulundurun. Ev adresinizi “ev” düğmeniz düzgün çalışacak şekilde ayarlayın. (Ev düğmesi, bulunduğunuz yerden sizi evinize yönlendirir.) Hedefleri nasıl gireceğinizi ve hoparlör sesini nasıl artırıp azaltacağınızı öğrenin. Ayrıca gündüz ve gece modları arasında nasıl geçiş yapacağınızı da bilmelisiniz; birçok model bunu bir ışık sensörüne dayalı olarak otomatik olarak yapar.

Telefonunuzu Eşleştirin

GPS’inizde Bluetooth kablosuz bağlantı ve eller serbest telefon özellikleri varsa, şimdi telefonunuzu eşleştirmenin ve GPS cihazınızın arama özelliklerine aşina olmanın tam zamanı.

Emniyet

GPS sisteminizi güvenli ve doğru şekilde kullanmak için temel yönergeleri izleyin. Örneğin, sürüş sırasında cihazı asla çalıştırmamalısınız.

Hırsızlığı Önleme

GPS’inizi ve ön cam emme tertibatını ön camınızdan çıkarın ve halka açık bir yere her park ettiğinizde onu gözden uzak tutun. GPS üniteleri hırsızlar için ortak hedeflerdir ve yüksek teknolojili, görünür yapıları onları parçala ve kap tarzı hırsızlık için ideal kılar.

Yanınıza Alın

Bilmediğiniz bir yerde yürüyorsanız veya toplu taşıma kullanıyorsanız, GPS’i yanınıza almayı düşünün. Yolunuzu bulmanıza yardımcı olmaya devam edecek. Yeni nesil GPS cihazlarının güzelliğinin bir kısmı taşınabilir olmalarıdır. Ayrıca, stadyum, eğlence parkı veya alışveriş merkezi gibi büyük bir park yerine park ettiyseniz, aracınızın konumunu bir geçiş noktası olarak ayarlayın ve bir daha asla arabanızın izini kaybetmezsiniz.