Skip to content

Safari’de En İyi Siteler Özelliği Nasıl Yönetilir

21 de Mayıs de 2021

Safari’deki En İyi Siteler özelliği, en sık ziyaret ettiğiniz web sitelerinin küçük resimlerini gösterir. Bir URL yazmak ya da Yer İmleri menüsünden ya da Yer İşaretleri çubuğundan bir yer imi seçmek yerine, bir web sitesine gitmek için bir küçük resim seçin. En İyi Siteler tanıtıldığından bu yana, birkaç değişiklik ve güncelleme geçirdi, bu da bazı özelliklerin bunlara erişmek için biraz farklı yöntemler gerektirmesine neden oldu. Bu makaledeki bilgiler, aksi belirtilmediği sürece Safari 7’den Safari 14’e kadar geçerlidir.

En Popüler Sitelere Erişin ve Düzenleyin

En İyi Siteler özelliği, web sitelerini ne sıklıkla ziyaret ettiğinizi otomatik olarak takip eder ve en çok ziyaret ettiklerinizi görüntüler. Yine de sonuçlara takılıp kalmadınız. En İyi Sitelerinizi eklemek, silmek ve yönetmek kolaydır.

 1. En İyi Sitelere erişmek için seçin Yer imleri > En İyi Siteleri Göster menü çubuğundan. (Safari 7 ile Safari 12 arasında, Yer İşaretleri çubuğunun sol tarafındaki ızgara simgesini seçin.)

  Eğer görmezsen En İyi Siteleri Göster, seçin Safari > Tercihler > Genel. Bitişik, yanında Yeni pencereler ile açılır, seçin En iyi siteler.

 2. En İyi Sitelerinizi düzenlemek için, bir sayfayı silmenize veya küçük resmin sayfada hareket etmesini önleyen geçerli konumuna sabitlemenize olanak tanıyan simgeleri görüntülemek için imleci En İyi Siteler küçük resimlerinin üzerine getirin.

  Safari'nin düzenleme simgelerinin vurgulanmış olduğu En İyi Siteler ekranının bir ekran görüntüsü

 3. Bir küçük resmi tıklayıp En İyi Siteler sayfasında yeni bir konuma sürükleyerek küçük resimleri yeniden düzenleyin. Seçin X Sayfayı En Popüler Sitelerden silmek için simge.

  Küçük resimlerin yeniden düzenlenmesini tıklayıp sürükleyerek gösteren Safari En İyi Siteler

Küçük Resim Boyutunu Değiştirin

En Popüler Sitelerde küçük resimlerin boyutu için üç seçenek ve değişiklik yapmanın iki yolu vardır. Apple, Safari 7’den başlayarak küçük resim boyutunu ve sayfa başına site sayısını Safari tercihlerine taşıdı.

 1. Seçiniz Tercihler -den Safari Menü.

  Safari menüsünün altındaki Tercihler seçeneği

 2. Seç Genel sekmesi.

  Safari tercihlerinin Genel sekmesinin vurgulandığı ekran görüntüsü

 3. Seçin En İyi Siteler şovları açılır menü ve seçin 6, 12veya 24 Siteler.

  Safari'nin Genel tercihlerinin ekran görüntüsü "En İyi Siteler şovları" seçenek vurgulanmış

En İyi Sitelere Sayfa Ekleme

En İyi Sitelere bir sayfa eklemek için, web sayfasını açın ve URL’sini açık En İyi Siteler ekranına veya geçerli ekranın sol üst köşesindeki En İyi Siteler simgesine sürükleyin. Bir web sayfasından, e-posta mesajından veya başka bir belgeden bir bağlantıyı En İyi Siteler simgesine sürükleyerek de En İyi Sitelere bir sayfa ekleyebilirsiniz.

En İyi Sitelerden Bir Sayfayı Silme

Bir sayfayı En İyi Sitelerden kalıcı olarak silmek için imleci silmek istediğiniz sayfanın üzerine getirin ve X sayfanın küçük resminin sol üst köşesinde görünen.

En İyi Sitelerde Bir Sayfayı Sabitle

Başka bir sayfanın yerini alamaması için En İyi Sitelerdeki bir sayfayı sabitlemek için fareyle küçük resmin üzerine gelin ve sol üst köşede görünen raptiye simgesini tıklayın. Simge, sabitlendiğini belirtmek için siyah beyazdan mavi beyaza renk değiştirir. Bir sayfanın sabitlemesini kaldırmak için raptiyeyi tekrar seçin. Sabitlemesi kaldırıldığında simge mavi-beyazdan siyah-beyaza değişir.

En İyi Sitelerinizi Yeniden Yükleyin

İnternet bağlantınızı kısa süreliğine bile kaybetmek, En İyi Siteler özelliğinde küçük bir aksaklığa neden olabilir. Ancak, En İyi Siteler sayfasını yeniden yükleyerek düzeltmek kolaydır. Safari’de En İyi Siteler sayfasını açın ve klavye kısayolunu kullanın Komut+R Sayfayı yeniden yüklemek için.

Diğer En İyi Site Seçenekleri

Ayrıca, yeni sekmelerin En İyi Siteler sayfanızı açması için de ayarlayabilirsiniz. En İyi Sitelerde tüm yeni Safari pencerelerini açmak istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. Seçin Safari menü, ardından seçin Tercihler.

 2. Safari Tercihler penceresinde, Genel sekmesi.

 3. İtibaren Yeni pencereler ile açılır açılır menü, seçin En iyi siteler.

  Safari'nin Genel tercihlerinin ekran görüntüsü "Birlikte Açılan Yeni Sekmeler" vurgulanan ayar

 4. En İyi Sitelerde yeni sekmelerin açılmasını istiyorsanız, Yeni sekmeler açılır açılır menüyü seçin, ardından En iyi siteler.