Skip to content

Safari’de Yavaş Sayfa Yüklemelerinde Sorun Giderme

22 de Mayıs de 2021

Safari, hemen hemen tüm diğer tarayıcılarla birlikte, artık, bir web sayfasına gömülü tüm bağlantılara bakarak ve her bir bağlantıyı gerçekle çözmek için DNS sunucunuzu sorgulayarak web’de gezinmeyi daha hızlı bir deneyim haline getirmek için tasarlanmış bir özellik olan DNS ön getirme özelliğini içerir. IP adresi. DNS önceden getirme iyi çalıştığında, bir web sitesinde bir bağlantı seçtiğinizde, tarayıcınız IP adresini zaten biliyordur ve istenen sayfayı yüklemeye hazırdır. Bu, sayfadan sayfaya geçerken çok hızlı yanıt süreleri anlamına gelir. Peki bu nasıl kötü bir şey olabilir? Görünüşe göre, DNS önceden getirmenin yalnızca belirli koşullar altında olsa da bazı ilginç dezavantajları olabilir. Çoğu tarayıcının artık DNS ön yüklemesi olsa da, Mac için önde gelen tarayıcı olduğu için Safari’ye odaklanacağız. Safari bir web sitesini yüklediğinde, bazen sayfa işlenir ve içeriğini incelemeniz için hazır görünür. Ancak sayfayı yukarı veya aşağı kaydırmaya veya fare işaretçisini hareket ettirmeye çalıştığınızda, dönen bir imleç görürsünüz. Tarayıcı yenileme simgesinin de dönmekte olduğunu fark edebilirsiniz. Tüm bunlar, sayfa başarıyla oluşturulmuşken, tarayıcının ihtiyaçlarınıza yanıt vermesini engelleyen bir şey olduğunu gösterir. Bir dizi olası suçlu var. Sayfada hatalar olabilir, site sunucusu yavaş olabilir veya sayfanın üçüncü taraf reklam hizmeti gibi site dışı bir bölümü çalışmıyor olabilir. Bu tür sorunlar genellikle geçicidir ve muhtemelen birkaç dakikadan birkaç güne kadar kısa bir sürede ortadan kalkacaktır. DNS önceden getirme sorunları biraz farklı çalışır. Safari tarayıcı oturumunda ilk kez ziyaret ettiğinizde genellikle aynı web sitesini etkilerler. Siteyi sabahın erken saatlerinde ziyaret edebilir ve yanıt vermenin son derece yavaş olduğunu fark edebilirsiniz. Bir saat sonra geri dön ve her şey yoluna girecek. Ertesi gün aynı kalıp kendini tekrar eder. İlk ziyaretiniz yavaş, gerçekten yavaş; o gün sonraki ziyaretler gayet iyi.

DNS Önceden Getirmede Neler Oluyor?

Yukarıdaki örneğimizde, sabah ilk iş olarak web sitesine gittiğinizde, Safari sayfada gördüğü her bağlantı için DNS sorguları gönderme fırsatını kullanır. Yüklediğiniz sayfaya bağlı olarak, birkaç sorgu olabilir veya binlerce olabilir, özellikle çok sayıda kullanıcı yorumu olan bir web sitesiyse veya bir tür forumu ziyaret ediyorsanız. Sorun, Safari’nin tonlarca DNS sorgusu göndermesi değil, bazı eski ev ağı yönlendiricilerinin istek yükünü kaldıramaması veya ISS’nizin DNS sisteminin istekler veya her ikisinin kombinasyonu için yetersiz olması. DNS önceden getirme performans sorunlarını gidermek ve çözmek için iki kolay yöntem vardır. Sizi her iki yöntemden de geçireceğiz.

DNS Servis Sağlayıcınızı Değiştirin

İlk yöntem, DNS servis sağlayıcınızı değiştirmektir. Çoğu kişi, ISS’nin kullanmasını söylediği DNS ayarlarını kullanır, ancak genel olarak, istediğiniz herhangi bir DNS servis sağlayıcısını kullanabilirsiniz. Deneyimlerimize göre, yerel ISS’mizin DNS hizmeti oldukça kötü. Hizmet sağlayıcıları değiştirmek bizim açımızdan iyi bir hareketti; senin için de iyi bir hareket olabilir. Mevcut DNS sağlayıcınızı çevrimiçi bir kılavuzdaki talimatları kullanarak test edebilirsiniz. DNS hizmetinizi kontrol ettikten sonra farklı bir hizmete geçmeye karar verirseniz, asıl soru şu: hangisi? İki popüler ve ücretsiz DNS servis sağlayıcısı olan OpenDNS veya Google Public DNS’i deneyebilirsiniz, ancak biraz ince ayar yapmaktan çekinmezseniz, hangisinin sizin için en iyisi olduğunu görmek için çeşitli DNS servis sağlayıcılarını test etmek için bir kılavuz kullanabilirsiniz. Kullanmak için bir DNS sağlayıcısı seçtikten sonra, Mac’inizin DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz. Başka bir DNS sağlayıcısına geçtiğinizde, Safari’den çıkın. Safari’yi yeniden başlatın ve ardından tekrar eden sorunlara neden olan web sitesini deneyin. Site şimdi düzgün yükleniyorsa ve Safari yanıt vermeye devam ederse, artık hazırsınız demektir; sorun DNS sağlayıcısındaydı. İki kez emin olmak için, Mac’inizi kapatıp yeniden başlattıktan sonra aynı web sitesini tekrar yüklemeyi deneyin. Her şey hala çalışıyorsa, bitirdiniz. Değilse, sorun muhtemelen başka bir yerdedir. Önceki DNS ayarlarınıza geri dönebilir veya yenilerini yerinde bırakabilirsiniz, özellikle yukarıda önerdiğimiz DNS sağlayıcılarından birine geçtiyseniz; ikisi de çok iyi çalışıyor.

Safari’nin DNS Önceden Getirmesini Devre Dışı Bırak

Hala sorun yaşıyorsanız, o web sitesini bir daha asla ziyaret ederek veya DNS önceden getirmeyi devre dışı bırakarak bunları çözebilirsiniz. Safari’de DNS önceden getirme bir tercih ayarı olsaydı iyi olurdu. Site bazında önceden getirmeyi devre dışı bırakırsanız daha da güzel olurdu. Ancak bu seçeneklerden hiçbiri şu anda mevcut olmadığından, özelliği devre dışı bırakmak için farklı bir yaklaşım kullanmamız gerekecek.

 1. Başlatma Terminali, şu konumda / Uygulamalar / Yardımcı Programlar.

 2. Açılan Terminal penceresinde aşağıdaki komutu girin veya kopyalayın / yapıştırın: varsayılanlar com.apple.safari WebKitDNSPrefetchingEnabled -boolean false yazın

  tür = “kod”>

 3. Basın Giriş veya Dönüş.

 4. Daha sonra çıkabilirsiniz terminal.

Çık ve yeniden başlat Safarive ardından size sorunlara neden olan web sitesini yeniden ziyaret edin. Şimdi iyi çalışmalı. Sorun muhtemelen evinizin ağındaki daha eski bir yönlendiriciydi. Yönlendiriciyi bir gün değiştirirseniz veya yönlendirici üreticisi sorunu çözen bir ürün yazılımı yükseltmesi önerirse, DNS önceden getirmeyi tekrar açmak isteyeceksiniz. Nasıl yapacağınız burada.

 1. Başlatmak terminal.

 2. Terminal penceresinde aşağıdaki komutu girin: varsayılanlar com.apple.safari WebKitDNSPrefetchingEnabled yazın

  tür = “kod”>

 3. Basın Giriş veya Dönüş.

 4. Daha sonra çıkabilirsiniz terminal.

Bu kadar; tamamen hazır olmalısın. Uzun vadede, DNS önceden getirme etkinken genellikle daha iyi durumda olursunuz. Ancak sorunları olan bir web sitesini sık sık ziyaret ediyorsanız, DNS önceden getirmeyi kapatmak günlük ziyareti daha keyifli hale getirebilir.