Skip to content

Safari’nin Geliştirme Menüsü Nasıl Etkinleştirilir

15 de Mayıs de 2021

Safari, tümü varsayılan olarak menü çubuğunda görünmeyen bir Geliştirme menüsünde bir araya getirilmiş, web geliştiricileri için tasarlanmış çok sayıda özel özellik sunar. Geliştirme menüsü, Kullanıcı Aracısını değiştirme, Web Denetçisi ve Hata Konsolunu gösterme, JavaScript’i devre dışı bırakma ve Safari önbelleklerini devre dışı bırakma seçeneklerini içerir. Geliştirici olmasanız bile, bu özelliklerden bazılarını faydalı bulabilirsiniz. Geliştirme menüsünü kullanmak yeterince kolaydır, menüdeki her bir öğe o anda yüklü olan ve en öndeki Safari sayfası veya sekmesi ve ardından daha sonra yüklenen web sayfaları ile ilgilidir. Bunun istisnası, Safari üzerinde genel etkisi olan Boş Önbellekler gibi bir komuttur. Bu makaledeki bilgiler 8’den 12’ye kadar Safari sürümleri için geçerlidir, ancak çoğu Geliştirme menüsünün önceki sürümlerinde de görünmektedir.

Safari’de Geliştirme Menüsünü Görüntüle

Geliştir menüsünü kullanmadan önce, gizli menüyü görünür hale getirmelisiniz. Bu, Safari 4’ten önce şu anda Geliştirme menüsünde bulunan tüm komutları içeren Hata Ayıklama menüsünü göstermekten çok daha kolay bir iştir. Ancak, eski Hata Ayıklama menüsünün artık geçerli olmadığını düşünmeyin; hala mevcuttur ve birçok yararlı araç içerir.

 1. Başlatmak Safari -den Rıhtım veya Mac Uygulama klasörü.

 2. Safari’nin tercihlerini tıklayarak açın. Safari menü çubuğunda ve Tercihler açılır menüde.

  Tercihler seçili olarak Safari menü çubuğu açılır menüsü

 3. Tıkla ileri tercihler ekranında sekmesi.

  Gelişmiş sekmesi seçili Safari tercihleri ​​ekranı

 4. Yanına bir onay işareti koyun Geliştirme menüsünü menü çubuğunda göster.

  Gelişmiş Safari tercihleri ​​Geliştir menü seçeneğini gösterir

Geliştirici menüsünü devre dışı bırakmak istemeniz durumunda, Safari > Tercihler > ileri ekran.

Geliştirme Menüsünü Kullanma

Geliştirme menüsü, Safari menü çubuğunda Yer İşaretleri ve Pencere menü öğeleri arasında görünür. Geliştirme menüsü özellikle web geliştiricileri için kullanışlıdır, ancak sıradan kullanıcılar da faydalı bulabilir.

Safari'deki Geliştirme menüsü

En yararlı bulmanız muhtemel olan Geliştir menü öğelerinden bazıları şunlardır:

 • Sayfayı Şununla Aç:: Mac’inize yüklediğiniz herhangi bir tarayıcıda mevcut web sayfasını açmanıza izin verir. Safari ile düzgün çalışmayan bir web sitesini ziyaret ederseniz, başka bir tarayıcıda aynı web sayfasına hızlı bir şekilde geçmek için bu komutu kullanın.
 • Kullanıcı Aracısı: Kullanıcı aracısı, tarayıcının web sayfasını barındıran web sunucusuna gönderdiği bir metin dizesidir. Safari’nin desteklenmediğini ilan eden bir web sayfasını daha önce ziyaret ettiyseniz, site bu şekilde hangi tarayıcıyı kullandığınızı biliyordu. Çoğu durumda desteklenmeyenler saçmadır ve bu menü öğesini kullanarak, kullanıcı aracısını farklı bir tarayıcıdan taklit edecek şekilde değiştirebilirsiniz. Sadece kullanıcı aracısını değiştirerek aniden çalışmayan bir web sayfasının kaç kez çalıştığına şaşırabilirsiniz.
 • Boş Önbellekler: Safari, en son erişilen sitelerin önbelleğini tutar. Bu önbellekte saklanan veriler, sayfaya döndüğünüzde bir web sitesini hızlı bir şekilde oluşturmak için kullanılabilen bir sayfanın tüm öğelerini içerir. Bazen önbellek eski veya bozuk olabilir ve bu da bir web sayfasının yanlış görüntülenmesine neden olabilir. Önbelleği boşaltmak bu sorunları çözebilir ve hatta Safari’yi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Ek Geliştirme Menüsü Öğeleri

Kalan menü öğelerinin çoğu muhtemelen web geliştiricileri için daha kullanışlıdır, ancak web sitelerinin nasıl inşa edildiğiyle ilgileniyorsanız, aşağıdaki öğeler ilginizi çekebilir:

 • Web Denetçisini Göster: Bu, geçerli sayfanın altındaki Web Denetçisini açar. Web Denetçisi ile, sayfayı oluştururken kullanılan öğeleri inceleyebilirsiniz.
 • Sayfa Kaynağını Göster: Bu, mevcut sayfanın HTML kodunu görüntüler.
 • Sayfa Kaynaklarını Göster: Bu, Web Inspector’daki Resource Inspector kenar çubuğunu açar. Geçerli sayfada hangi resimlerin, komut dosyalarının, stil sayfalarının ve diğer öğelerin kullanıldığını görmenin kolay bir yolunu sağlar.
 • Zaman Çizgisi Kaydını Başlat: Bir web sayfasının nasıl yüklendiğini ve çalıştığını görmek istiyorsanız, Zaman Çizgisi Kaydını Başlat seçeneği. Bu, ağ etkinliğini ve her site öğesinin nasıl yüklendiğini ve kullanıldığını gösteren bir grafik oluşturur. İlginç bir görüntü sağlar, ancak öğesini seçerek özelliği kapatmayı unutmayın. Zaman Çizgisi Kaydını Durdur. Aksi takdirde, bir web geliştiricisi değilseniz, Mac’inizin kaynaklarını üretken olmayan görevlerde kullanırsınız.
 • Duyarlı Tasarım Moduna Girin: Web geliştiricileri için başka bir araç, web sayfanızın farklı ekran çözünürlüklerinde veya iPad veya iPhone gibi farklı cihazlarda nasıl görüneceğini önizlemenizi sağlayan yerleşik simülatördür. İlgilendiğiniz sayfayı yüklemeniz ve Duyarlı Tasarım Moduna Girin Sayfayı önizlemek için. Çeşitli cihazlar kullanarak sayfa oluşturmayı deneyebilir veya kullanmak için bir ekran çözünürlüğü seçebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, Geliştirme menüsüne dönün ve Duyarlı Tasarım Modundan Çık.
 • Deneysel Özellikler: Kendinizi cesur hissediyorsanız, Safari tarayıcısının gelecekteki sürümlerinde yerini bulabilecek birkaç özelliği deneyebilirsiniz.

Geliştirme menüsü görünür haldeyken, çeşitli menü öğelerini denemek için biraz zaman ayırın. Muhtemelen sık kullanacağınız birkaç favori ile karşılaşacaksınız.