Skip to content

Sahte IRS Mektupları: Onları Nasıl Tanımlayabilir ve Kendinizi Koruyabilirsiniz

24 de Mayıs de 2021

Bazı Dahili Gelir Hizmeti (IRS) dolandırıcılıklarını tespit etmek gerçekten kolaydır, çünkü telefon görüşmelerine ve ön ödemeli kredi kartları gibi garip ödeme yöntemlerine güvenirler. Bu nedenle, özellikle sinsi dolandırıcılar, vergi mükelleflerini sahte faturalar ödemeye ikna etmek için postaya yapışır ve sahte IRS mektupları gönderir. Sahte bir IRS mektubu ile gerçek bir mektup arasındaki farkı söylemek gerçekten zor olabilir, bu nedenle her yaz IRS yazışma sezonu geldiğinde özellikle dikkatli olmalısınız.

Sahte IRS Mektupları Nedir?

Bir vergi mükellefi geri ödenmiş vergi borcu olduğunda veya çözülmesi gereken başka sorunlar olduğunda, IRS genellikle bir mektup göndererek teması başlatır. Dolandırıcılar, sizi borçlu olmadığınız parayı ödemeye kandırmak için gerçek gibi görünen sahte IRS mektupları göndereceklerdir. Sahte IRS mektupları, dolandırıcı yeterince yetenekliyse oldukça gerçekçi görünebilir, ancak arayabileceğiniz birkaç önemli şey vardır. Mektup ödeme gerektiriyorsa, istenen ödeme yöntemini kontrol edin. IRS, yalnızca ABD Hazinesine yapılan bir çek şeklinde ödeme talep edecektir. Bir IRS mektubu veya faturası sizden IRS’ye bir çek yazmanızı isterse, o zaman sahtedir. Ön ödemeli kredi kartı veya hediye kartı şeklinde ödeme göndermenizi isterse, açıkça sahtedir. Resmi bir IRS numarası dışında herhangi bir telefon numarasını aramanızı isterse, sahtedir.

AndreyPopov / iStock / Getty

Sahte IRS Mektubu Dolandırıcılığı Nasıl Çalışır?

Bu dolandırıcılık bir mektupla başlar. Mektup posta kutunuzda görünebilir veya onaylı bir mektupla ilgili bir bildirim alabilir ve yasal bir IRS mektubu gibi postaneden almanız gerekebilir. Sahte IRS mektupları genellikle gerçek gibi görünür ve tipik olarak IRS armasını, sahte bir vaka numarasını ve meşru görünmesi için tasarlanmış diğer ayrıntıları içerir. Mektup, vergileri geri ödediğinizi, vergilerinizde hata yaptığınızı iddia edebilir veya IRS’ye borçlu olmanız için başka bir neden sunabilir. Olası bir davaya atıfta bulunabilir, varlıkların ele geçirilmesi veya hapis gibi tehditler içerebilir ve genellikle hem borçlu olduğunuz bir dolar tutarını hem de hemen ödeme talebini içerir. Bazı durumlarda mektup, seçeneklerinizi tartışmak için bir telefon numarasını aramanızı isteyebilir. Bu numarayı ararsanız dolandırıcı, hediye kartları veya banka havalesi yoluyla ödeme talep edebilir veya sosyal güvenlik numaranız veya kredi kartı numaranız gibi hassas kişisel ve finansal bilgileri sağlamanızı isteyebilir. Her halükarda, sahte IRS mektup dolandırıcılığı, bir şeyleri düşünmeden önce harekete geçmeniz için sizi korkutmaya veya korkutmaya dayanır.

IRS Posta Yoluyla Mektup Gönderir mi?

IRS, mektupları ABD Posta Hizmetleri aracılığıyla gönderir. Aslında, vergileri gerçekten ödüyorsanız, IRS’nin temasa geçmesinin birincil yolu budur. Ancak, gerçek IRS harfleri ile sahte IRS harfleri arasında çok önemli bazı farklar vardır. IRS bir başlangıç ​​mektubu gönderdiğinde, asla hemen ödeme talep etmez. IRS’den aldığınız ilk mektup, genellikle IRS’nin vergilerinizle ilgili bir sorun olduğuna inandığı gerçeğini size bildirecektir. Mektupta ayrıntılar yer alacak ve IRS’nin yanlış olduğunu düşünüyorsanız size itiraz etme fırsatı verilecektir. Bazı sahte IRS mektuplarının Vergi Uygulama Bürosundan geldiği iddia ediliyor. Böyle bir kurum yok. Vergi Uygulama Bürosundan bir mektup alırsanız, bu sahtedir. IRS’den hemen ödeme talep eden bir mektup alırsanız ve konuyu ilk kez duyuyorsanız, mektup muhtemelen sahtedir. IRS yalnızca ABD Hazinesine yapılan çekleri kabul ettiğinden, ödeme yöntemini de kontrol edebilirsiniz. Diğer ödeme yöntemleri için sizi IRS.gov/payments web sitesine yönlendireceklerdir. Meşru ödeme seçenekleri arasında banka hesabı transferi, banka veya kredi kartı, banka havalesi, çek veya banka havalesi ve hatta perakende ortakları aracılığıyla nakit para bulunur, ancak ABD Hazinesinden başka bir kuruluşa hiçbir zaman ön ödemeli banka kartları, hediye kartları veya çekler yapılmaz. .

Sahte IRS Mektubu Dolandırıcılar Kurbanları Nasıl Bulur?

IRS mektup dolandırıcıları, telefon ve adres dizinleri gibi halka açık veritabanları aracılığıyla potansiyel kurbanları bulur. Bu genellikle hedefli bir aldatmaca değildir, bu nedenle dolandırıcılar çok sayıda ad ve adres elde eder ve olabildiğince çok sayıda sahte IRS mektubu gönderir.

Bu Dolandırıcılığa Karışmaktan Nasıl Kaçınabilirim?

İlk başta sahte bir IRS mektubu almaktan kaçınmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur, ancak IRS’den bir mektup alırsanız birkaç önemli önlem alarak kurban olmaktan kurtulabilirsiniz. IRS yazışma sezonu, ajansın en çok fatura ve bildirimi gönderme eğiliminde olduğu yaz mevsimidir, ancak dolandırıcılar bunu bilir. Yaz aylarında sahte bir IRS mektubu almak mümkündür ve yılın herhangi bir zamanında gerçek bir IRS mektubu almak da mümkündür, bu nedenle orijinalliği değerlendirmek için yılın zamanını kullanamazsınız. Aranacak ilk şey, gerçek IRS mektuplarının sahip olduğu resmi bir mühürdür. Gerçek IRS mektupları ayrıca, bunları sistemde izlemek ve gerçekliğini doğrulamak için kullanabileceğiniz bildirim veya harf numaralarını da içerir. Bir mektupta bu işaretler yoksa sahte olabilir. Sahte bir mektubun en büyük göstergesi, hemen ödediğiniz taleptir. IRS’ye veya ABD Hazinesinden başka herhangi bir şeye bir göz atmanızı isterse, bu da çok büyük bir göstergedir. Unutulmaması gereken önemli şey, mektup gerçekse, ek yaptırım eylemlerinden ve cezalardan kaçınmak için kesinlikle IRS ile iletişime geçmeniz gerektiğidir. Bunu yapmak için, 1-800-829-1040 resmi IRS telefon numarasını aramalı ve onlara mektubunuzdaki bildirimi, mektubu veya vaka numarasını vermelisiniz. Mektup gerçekse, borçlu olduğunuzu söyledikleri miktarı sorgulama fırsatınız olacak, ancak konuyla ilgilenmeniz gerekecek. Mektup sahteyse, sahte bildirimden, mektuptan veya vaka numarasından anlayabilirler. IRS ile iletişime geçmek korkutucu olabilir, ancak kaybedecek hiçbir şeyiniz ve kazanacak çok şeyiniz yok. IRS parasını gerçekten borçluysanız veya uğraşmanız gereken bir tür hata varsa, bunu görmezden gelmek sorunu daha da kötüleştirecektir. Mektup sahteyse, dolandırıcıya kurban gitmekten kaçınacaksınız.

Ben zaten bir kurbanım. Ne yapmalıyım?

Kendinizi bu dolandırıcılığın kurbanı bulmak kolaydır, çünkü dolandırıcılar meşru görünmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Onların hilelerine kapılıp bir ödeme gönderdiyseniz veya hatta hassas kişisel bilgiler verdiyseniz, dolandırıcılığı ilgili makamlara bildirmeniz gerekir. IRS, sahte IRS mektupları gibi dolandırıcılıkları Vergi İdaresi Genel Hazine Müfettişine bildirmenizi ister. Web sitelerini kullanarak rapor verebilir veya 1-800-366-4484 numaralı telefonu arayabilirsiniz. “IRS Kimliğe Bürünme Dolandırıcılığı” konu satırını kullanarak phishing@irs.gov adresine bir e-posta da gönderebilirsiniz. Dolandırıcıya kredi kartı numaraları veya sosyal güvenlik numaranız gibi bilgiler verdiyseniz, dolandırıcının kimliğinizi çalmasını önlemek için adımlar atmanız gerekir.

Sahte IRS Mektubu Dolandırıcılığı için Hedef Alınmaktan Nasıl Kaçınabilirim?

Bu, önlem alarak veya dikkatli olarak kaçınabileceğiniz bir aldatmaca değildir, çünkü gerçekten hedefli bir aldatmaca değildir. Sahte IRS mektubu dolandırıcıları geniş bir ağ oluşturdular ve olabildiğince çok kurban yakalamayı umuyorlar, böylece siz de herkes kadar hedef alınma olasılığınız var. Bu dolandırıcılığın hedefi olmaktan kaçınamayacağınız için, gerçekten yapabileceğiniz tek şey, aldığınız IRS mektuplarına eleştirel bir gözle bakmaktır. Tek bir mektup aldıktan sonra asla körü körüne ödeme yapmayın ve bu numara IRS web sitesinin resmi iletişim bölümünde listelenmemişse, IRS mektubu tarafından sağlanan bir numarayı asla aramayın.