Skip to content

Sahte Süt Diyetlerimizi Nasıl Etkileyebilir?

10 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Laboratuvarda yetiştirilen “temiz” et teknik bir zorluktur ve şu anda “gerçek” etten çok daha pahalıdır.
  • Süt, ezme ve yumurta gibi yapılandırılmamış hayvansal ürünlerin kopyalanması çok daha kolaydır.
  • Birinci sınıf biftek hedef değil. Temiz et muhtemelen önce işlenmiş gıdalarda görünecektir.
Catherine Falls Ticari / Getty Images
İki tür “sahte” et vardır: laboratuvarda yetiştirilen gerçek et proteini ve ete olabildiğince çok benzemek, hissetmek ve tatmak için ustaca hazırlanmış bitki bazlı ürünler. Ancak laboratuvarda yetiştirilen et sadece hamburger ve tavuk kanadı değildir. Aynı zamanda süt, peynir ve yumurta ile ilgili. Sahte et şu anda çok sıcak. Çevresel olarak inek, domuz ve tavuk yetiştirmekten çok daha temizdir. Ayrıca daha ucuza mal olacak. Ve kendi kendinize “laboratuvarda yetiştirilen bir bifteği asla yemem” diye düşünürseniz, asıl noktayı kaçırıyorsunuz demektir. Laboratuvar eti muhtemelen arka bahçenizdeki ızgaraya gitmeden önce hamburger ekmeğini ve diğer gizemli et ürünlerini dolduracaktır. Tüm gıda endüstrisinin sonunu getirebilir ve bundan mutlu olacaksınız. Ancak henüz ana akım için hazır değil. “Temiz ette karşılaşılan zorlukların çoğu, üretimi artırmanın zorluğu ve yüksek maliyetlere ve hücre saflığının kaybına yol açan uzun üretim süresine (3 hafta +) bağlıdır,” Berlin merkezli biyoproses ve kültürlü et uzmanı Jordi Morales Dalmau Lifewire’a anlık mesajla anlattı. “Bu, yumurta, peynir veya püre gibi yapılandırılmamış ürünlerle yeni şirketler için büyük bir fırsat yaratıyor.”

Doku ve Yapı

Laboratuvar eti veya temiz et, bir besin “serumu” içinde yetiştirilen gerçek et hücrelerinin kültüründen yapılır. Bu kulağa iğrenç geliyor, ancak ucuz bir sosisli sandviçten çok daha az iğrenç. Bu şekilde et yapmanın birkaç sorunu var. Birincisi, hayvan serumu çok pahalı.

Bitki bazlı burger

Bloomberg Creative / Getty Images
Bettina Hudry Gerez, Alcimed blogunda “Hayvan serumu, büyüyen hücrelere temel eser besin maddeleri ve büyüme faktörleri sağlar.” Hayvan olmayan serum ikameleri mevcut olsa da, genellikle tescilli formülasyonlara sahiptir ve daha da pahalıdır. “Laboratuvarın nedenlerinden biri budur. Et, hayvanlardan elde edilen etin fiyatının hala yaklaşık 4 katı. Bu büyüme ortamı aynı zamanda “tipik olarak hayvan fetüslerinden yapılır” diyor Morales Dalmau, “çok hayvan dostu değil.” Diğer büyük sorun ise yapı. Dokuya ulaşmak için sulu bir biftek için, hücreleri onlara doğru yapıyı veren bir iskelede büyütmeniz gerekir, aksi takdirde biçimsiz bir püre haline gelirler. Bu iskeleler henüz yenilebilir değildir, bu da işleri daha da zorlaştırır. Ve büyümesi de zaman alır. Sadece Tıpkı doğumdan kesim yaşına kadar bir inek yetiştirmenin haftalar sürmesi gibi, inek hücrelerinin büyümesi de zaman alır – yaklaşık dört hafta. Öte yandan, laboratuar etiyle çok daha az atık, kirlilik ve karbon emisyonu vardır. “Laboratuvarda yetiştirilen et değil ju hamburger ve tavuk kanadı hakkında. Aynı zamanda süt, peynir ve yumurtalarla da ilgili. “Bu, ilk laboratuvar et sonuçlarının hamburger yapmak için kullanılmasının bir nedenidir. Ayrıca laboratuvarda yetiştirilen hayvansal proteinlerin süt ürünleri ve yumurtalar için mükemmel olmasının bir nedeni de budur. Ve çünkü yumurtalar ve süt ürünleri, hazırlanmış ve paketlenmiş gıdalarda o kadar yaygın olarak kullanılmaktadır ki, laboratuvar “et” devriminin gerçek oyun değiştiricileri olabilirler.

Mükemmel gün

Süt, istediğiniz kadar yapısızdır. Suda asılı kalan, proteinler ve diğer parçalarla karıştırılmış yağdır. Bu, temiz etin tüm yapısal sorunlarının önüne geçtiği anlamına gelir. San Francisco bölgesindeki Perfect Day şirketi, hayvan serumu kullanmak yerine gerçek süt proteinlerinin nasıl alınacağını ve özel bir mikroflora karışımı içinde fermente edileceğini buldu. Kurucular, “Hayvansız süt proteinlerimiz inek sütünde bulunanlarla aynı olduğu için,” bitki bazlı alternatiflerin tam olarak eşleşemediği, geleneksel süt ürünleriyle aynı kremsi, erimiş, ipeksi tadı ve dokuyu sunuyorlar. ” Sonuç, vegan, Koşer sertifikalı ve laktoz içermeyen dondurma, krema, süt ve peynirdir. En önemlisi, bu hala inek olmadan yetiştirilen gerçek süt proteinidir.

Brüt?

Sonunda teknik sorunlar çözülecek ve gıda endüstrisi ürünlerinde bu malzemeleri kullanacaktır. O halde asıl engel müşteri kabulü olacaktır. Halihazırda et bazlı gıda ürünlerimizde bulunan brüt hurda miktarı ve tüm hayvan bazlı gıda zincirinin ahlakı göz önüne alındığında, temiz et adını hak ediyor. Arka bahçelerimizde laboratuvarda üretilmiş biftekleri ızgara yapacak mıyız? Belki ya da olmayabilir. Ancak biftek için inek yetiştirmeye devam etsek bile, temiz et neredeyse kesinlikle geri kalan her şeyde yer alacaktır. Belki de gerçek sığır ve tavuk, tıpkı endüstriyel düzeydeki üretimin fiyatları sürdürülemez seviyelere çekmesinden önceki gibi pahalı bir incelik haline gelecektir. Et meli pahalı ol. Daha doğrusu zaten pahalıdır. Sadece bunun bedelini ödeyen biz değiliz.