Skip to content

Samsung Smart TV Web Tarayıcısı nedir?

18 de Haziran de 2021

Samsung akıllı TV’ler, film ve TV şovları izlemek için çeşitli uygulamalara erişim sağlar. Önceden yüklenmiş bir internet web tarayıcısının dahil edilmesi bir bonus olarak gelir.

Samsung TV Web Tarayıcısına Başlarken

TV model yılına veya serisine bağlı olarak, tarayıcıya akıllı hub ana ekranından, Uygulamalarım sayfasında önceden yüklenmiş bir uygulama olarak erişilebilir. Önceden yüklenmemişse TV’nin uygulama mağazasından indirilebilir. Bulduğunuzda veya kurduğunuzda, web tarayıcısını uzaktan kumandanızdan veya mevcut diğer seçeneklerden başlatabilirsiniz. Sağlanan ekran sanal klavyesiyle birlikte TV uzaktan kumandasının imleç kontrollerini (fare işlevi görür) basılı tutarak web tarayıcısında gezinebilirsiniz. Model yılına veya seriye bağlı olarak web’de gezinmek için TV’nin uzaktan kumandasını kullanmaya ek olarak, TV’nin USB bağlantı noktalarına standart bir Windows klavye ve fare de bağlayabilirsiniz. Bir klavye ve fare eklemek, arama terimini ve URL girişini kolaylaştırır. Bazı Samsung akıllı TV’ler, kablosuz Bluetooth klavye veya fare bağlantısına da izin verebilir. Bazı modellerde, Samsung Smart View mobil uygulamasındaki dokunmatik yüzeyi kullanarak tarayıcıda gezinebilirsiniz. Son model Samsung TV’lerdeki web tarama özellikleri İnternet İşlevi olarak adlandırılabilir.

Samsung Smart TV Web Tarayıcısının Yapabilecekleri

Sağlanan web tarayıcısının yapmanıza izin verdiği şey budur.

Arama Motorunuzu Seçin ve Arama Sonuçlarını Görüntüleyin

Google veya Bing arama motorları arasında seçim yapın, arama sonuçlarını görüntüleyin veya arama kutusuna uygun URL’yi yazarak doğrudan web sitelerine gidin.

Tarayıcının Öne Çıkan Web Sitelerini Görüntüle

Doğrudan önceden seçilmiş popüler web sitelerine gidin.

En Çok Ziyaret Edilen Web Sitelerini Görüntüle

Web’de arama yaptığınızda, tarayıcı hangi siteleri sık ziyaret ettiğinizi hatırlar ve bu listeyi sağlar, böylece bu siteleri aramanız gerekmez.

Yer İşaretli Web Sitelerini Görüntüle

En çok ziyaret ettiğiniz web sitelerine ek olarak, belirli web sitelerine yer işareti koyabilir ve bu sitelerin doğrudan erişim için görüntülendiğini görebilirsiniz.

Web Tarama Geçmişini Görüntüle

Tarama geçmişiniz en yeniden en eskiye doğru kaydedilir. Önce en eski girişlerin üzerine yazılır.

Web Sitesi İçeriğini Görüntüle

Bulduğunuz web sitelerinde makale okuyabilir, müzik dinleyebilir, fotoğraf görüntüleyebilir ve video izleyebilirsiniz (bazı sınırlamalarla).

Web’de Arayın ve Aynı Anda TV İzleyin

Web’de gezinirken bir PIP (resim içinde resim) ekinde normal TV veya başka bir uyumlu kaynağı izleyebilirsiniz.

Tarayıcı Ayarlarını Özelleştirin

Araç çubuğunuzu, ana sayfanızı, gizliliğinizi ve güvenliğinizi, sayfaları engelleme, onaylanmış sayfalar ve daha fazlasını ayarlamak için ayarlar sağlanmıştır.

Samsung Smart TV Web Tarayıcısının Yapamayacakları

Samsung TV web tarayıcısı kullanışlı olsa da, çoğu PC web tarayıcısında sahip olduğunuz esnekliğe kıyasla sınırlıdır. İşte yapamayacağı şeylerin bir listesi:

 • Dosya indirme sınırlı olabilir veya desteklenmeyebilir.
 • Tüm web siteleri erişilebilir değildir.
 • Java uygulamaları desteklenmeyebilir.
 • Flash video dosyaları oynatılamaz.
 • Active X desteklenmez.
 • Bazı HTML5 tabanlı ses/video dosyaları oynatılamayabilir.
 • Sınırlı sayıda yazı tipi mevcuttur ve bazı simgeler düzgün görüntülenmeyebilir.
 • Yazı tipi boyutu ve renk seçimi, e-posta veya mesaj yazmak için kullanılamayabilir.
 • Uzak komutlara yanıt yavaş olabilir.
 • Aynı anda çalışan diğer TV işlevlerine bağlı olarak web sayfası yüklemesi gecikebilir veya durdurulabilir.
 • Kopyala ve yapıştır desteklenmez.
 • Yalnızca sınırlı sayıda yer imi kaydedilebilir.
 • Açık pencere sayısı sınırlıdır.
 • Bazı video akış hizmetleri, web tarayıcısı üzerinden düzgün şekilde oynatılamayabilir.

Samsung, TV’leri için, yukarıda listelenen sınırlardan bir veya daha fazlasını ele alabilecek web tarama özelliklerinde ince ayarlar içerebilecek periyodik ürün yazılımı güncellemeleri yayınlar. Samsung TV web tarayıcısı ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, onu silemez veya doğrudan TV’ye yenisini yükleyemezsiniz. Yine de, web’de başka cihazlarda gezinmenizi ve sonuçları TV ekranınızda görüntülemenizi sağlayan bazı geçici çözümler vardır. 2019 model yılı ile birlikte Samsung akıllı TV’lerde Uzaktan Erişim adı verilen bir özellik yer alıyor. Bu özellik, PC’leri, dizüstü bilgisayarları ve mobil cihazları kontrol etmenize ve bunlarla etkileşime girmenize ve ayrıca bağlı bir klavye ve fare kullanarak doğrudan TV’den kapsamlı web tarama, ekran yansıtma/paylaşım, oyun oynama ve bulut navigasyonu gerçekleştirmenize olanak tanır.