Skip to content

Samsung Soundbar’ı TV’ye Bağlama

6 de Nisan de 2023

Bilinmesi gereken

 • Samsung soundbar’ı TV’ye bağlamanın en iyi yolu, HDMI-ARC bağlantı noktasını kullanmaktır.
 • HDMI-ARC bağlantı noktanız yoksa normal HDMI veya optik bağlantılar çalışır.
 • Soundbar’ınız bağlandıktan sonra TV’nizde yapılandırıldığından emin olun.

Bu makale, Samsung’tan bir soundbar’ı TV’nize nasıl bağlayacağınızı açıklar. Bu adımlar, Samsung’un şimdiye kadar yaptığı veya yapacağı her soundbar ile çalışmayabilir, ancak bunların ezici çoğunluğunu kapsar. Soundbar’ınızı kim yaparsa yapsın, HDMI-ARC neredeyse her zaman ideal bağlantı olacaktır, ancak bazı soundbar’lar TV’ye bağlanmak için çok çeşitli başka yolları da destekleyecektir.

TV’nizi Samsung Soundbar’ınıza Bağlayın

Neyse ki, Samsung, daha önce yapmış olsanız bile, ses çubuklarını sadece birkaç dakika içinde çalışmaya başlayabilecek şekilde tasarlıyor. Başlamak için TV’nize, soundbar’ınızla birlikte verilen kablolara ve açık bir elektrik prizine erişmeniz gerekir.

 1. Soundbar’ınızla birlikte verilen kabloları belirleyin. Çoğu ses çubuğu bir güç kablosu, bir HDMI kablosu ve bir optik kablo ile birlikte gelir. HDMI en popüler bağlantıdır, bu nedenle kutuda bir güç kablosunun yanında bir HDMI kablonuz olabilir. Çoğu insan için ihtiyacınız olan tek şey bir HDMI kablosudur. Ancak, kurulumunuza bağlı olarak farklı ihtiyaçlarınız olabilir. TV’nizin gerçekte kaç tane HDMI bağlantı noktası kullandığınıza bağlı olarak, cihazları bağlamak az ya da çok karmaşık hale gelebilir.

 2. Soundbar’ınızı amaçlanan konumuna yerleştirin ve soundbar’ı güce bağlayın. Açıldığını onaylayın.

 3. TV’nizdeki bağlantı noktalarını kontrol edin. Çoğu TV, ara sıra optik bağlantı noktası, DisplayPort bağlantı noktası veya başka bir şey gibi diğer bağlantı noktalarının yanı sıra çeşitli HDMI bağlantı noktalarıyla birlikte gelir. İdeal olarak, yanında bir yerde “ARC” yazan bir HDMI bağlantı noktası olan açık bir HDMI-ARC bağlantı noktasına sahip olacaksınız.

 4. TV’niz HDMI-ARC’yi desteklemiyor olabilir veya bu bağlantıyı başka bir cihazla kullanabilirsiniz. Bu durumda, normal bir HDMI bağlantı noktası kullanabilirsiniz. Bu durumda TV’nizde açık bir HDMI bağlantı noktası olduğunu onaylayın. Ancak, soundbar’ınızın sesini TV’nizin uzaktan kumandasıyla kontrol etme gibi özellikler desteklenmeyecektir.

 5. İnsanların çoğu, soundbar’larını HDMI bağlantısı aracılığıyla TV’lerine bağlayacaktır. HDMI kullanamıyorsanız, başka hangi bağlantıların desteklendiğini görmek için ses çubuğunuzun kullanım kılavuzuna bakmanız gerekir. Geleneksel olarak bu, ses çubuğunuzu TV’nize bağlamak için optik bir kablo kullanabileceğiniz bir optik bağlantıdır. Kişisel kurulumunuz optik veya HDMI bağlantısını desteklemiyorsa, ses çubuğunuzun Bluetooth veya AUX desteği olup olmadığını kontrol edin. Bu, özel kurulumda olduğu gibi ses çubuğunu ses çubuğuna göre değiştirir.

 6. HDMI bağlantısı kullanıyorsanız bir HDMI kablosu ve optik bağlantı kullanıyorsanız bir optik kablo kullanarak soundbar’ınızı TV’nize bağlayın. Birlikte verilen kabloları kullanmak uygundur ancak gerekli değildir.

TV’min Samsung Sound Bar’ımı Tanımasını Nasıl Sağlarım?

Çoğu durumda, TV’niz bağlı olan soundbar’ınızı otomatik olarak tanıyacak ve sizden herhangi bir ayarlama yapmanıza gerek kalmadan ses çıkışını ona yapacaktır. Bazen bu otomatik olarak gerçekleşmeyebilir. Soundbar’ınızı bağlarsanız ve TV’niz bunu tanımıyorsa, tanınmasını sağlamak yalnızca birkaç adım alır. Bu süreç tüm TV’ler için aynı olmayacak. Yine de çoğu TV’nin benzer arabirimleri vardır, bu nedenle özel arabiriminiz değişiklik gösterse de aşağıda açıklananlara benzer adımlar herkes için işe yarar. Ancak, belirli menüler ve ayarların adları biraz farklı olabilir.

 1. TV’nizdeki veya uzaktan kumandanızdaki düğmeleri kullanarak TV’nizi açın. Ayarlar Menü.

 2. İçinde Ayarlar menüsünde adlı bir sekme arayın. Ses veya Ses Cihazları. Bazen bu çağrılabilir Ses Veya benzeri.

 3. TV’nizin ayarlarının ses alanına girdikten sonra, soundbar’ınızın bağlı olduğu bağlantı noktasının etkin bağlantı noktası olarak ayarlandığını onaylayarak TV’nizin sesi soundbar’ınıza gönderdiğinden emin olun. Bazen TV’ler cihazları otomatik olarak algılar ve onları ada veya türe göre listeler; durum buysa, soundbar’ınızın varsayılan ses cihazınız olduğundan emin olun.

 4. Her şeyin amaçlandığı gibi çalıştığını test etmek için TV’nizde bazı içerikler oynatın.

SSS

 • Samsung soundbar’ım neden televizyonuma bağlanmıyor?

  Samsung soundbar’ınız çalışmıyorsa bunun nedeni hatalı bağlantılar, ayar sorunları veya donanım arızaları olabilir. TV’nizin harici hoparlörleri kullanacak şekilde ayarlandığından ve ses çubuğunun doğru kaynağa ayarlandığından emin olun. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, Samsung soundbar’ınızı sıfırlamayı deneyin.

 • Soundbar’ımı TV uzaktan kumandamla nasıl kontrol edebilirim?

  Soundbar’ınız TV’nize HDMI-ARC ile bağlı olduğu sürece, TV’nizin uzaktan kumandası ile kontrol edebilmeniz gerekir. Bunu yapamıyorsanız, bir HDMI-ARC bağlantı noktasına bağlanmayı deneyin ve TV’nizin Ses Çıkışı ayarlarında ses çubuğunun seçili olduğundan emin olun.

 • Samsung soundbar’ımı TV’me kablosuz olarak Bluetooth üzerinden nasıl bağlarım?

  Soundbar uzaktan kumandasında bir Bluetooth eşleştirme düğmesi arayın veya Kaynak Soundbar’daki düğmesine basın ve seçin BT. Gördüğünde BT HAZIRtuşuna basın ve basılı tutun Kaynak görene kadar beş saniye basılı tutun. BT EŞLEŞTİRME. Ardından, TV ses ayarlarınıza gidin, ses çıkışını seçin ve Bluetooth ses çubuğunuzu seçin.