Skip to content

Samsung TV’de Dikey Çizgiler Nasıl Onarılır

24 de Nisan de 2022

Bazı Samsung LED TV sahiplerinin uğraşmak zorunda kaldığı yaygın bir sorun, TV’lerindeki görüntüde dikey çizgiler, yatay çizgiler veya gölgelenmedir. Resimlerin üst üste geldiği bir resimde renkli veya siyah çizgiler veya çift (veya üçlü veya daha fazla) pozlamaya benzeyen resimler olarak görünebilirler. Gördükleriniz ne olursa olsun, sorunu çözmek için deneyebileceğiniz bazı şeyler var.

Samsung LED TV’de Dikey Çizgilerin Nedeni Nedir?

Samsung LED TV’de dikey çizgilerin tipik olarak iki nedeni vardır: kötü bağlantı veya işleme sorunu. Sorun kötü bir bağlantıysa, aşağıdaki sorun giderme adımlarını kullanarak sorunu muhtemelen kendiniz çözebilirsiniz. Bununla birlikte, sorun bir işleme sorunuysa, bu, hatalı bir işleme kartına, skaler PCB’ye, T-Con’a veya Cof-IC’ye sahip olabileceğiniz anlamına gelir; bu durumda bir profesyonelin televizyonunuzu incelemesi ve onarması gerekir. Gevşek veya uyumsuz bağlantılar da gölgelenmeye neden olabilir. Yine de, anten sorunlarınız olabilir veya dikey çizgilerde olduğu gibi, TV’nin içinde bir profesyonelin tamir etmesi gereken kötü bir bileşeniniz olabilir.

Samsung TV’mdeki Dikey Çizgilerden Nasıl Kurtulabilirim?

Samsung TV’nizde dikey çizgiler veya gölgelenme yaşıyorsanız, not etmeniz gereken ilk şey gördüğünüz şeydir. Gözlemlediğiniz anomalinin doğası, sorunu belirlemenize yardımcı olabilir. İşte bazı olası sorunlar ve bunlara karşılık gelen düzeltmeler:

 • Dalgalı veya hareketli çizgiler: Hareket eden, sallanan veya dalgalı görünen çizgiler, bağlantınızın kötü olduğunu gösterebilir.
 • Düz veya sabit hatlar: Düz veya sabit hatlar (hareket etmeyen hatlar), televizyonun iç işleyişinde bir sorun olduğunu gösterebilir.
 • Birden fazla görüntü üst üste yığılır: Gölgelenme veya birden fazla görüntü, çift pozlama görüntüsü gibi üst üste yığıldığında, bağlantınızın kötü olduğu veya arızalı dahili parçalarınız olduğu anlamına gelebilir.
 • Dikey çizgiler: Dikey çizgiler genellikle bağlantınızın kötü olduğunu gösterir ve kablolarınızı yeniden yerleştirmek sorunu çözebilir.

Bu fikirleri göz önünde bulundurarak, hatların kaybolmasını ve TV’nizin tekrar düzgün çalışmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

 1. Tüm kablolarınızı ayırın ve yeniden bağlayın. TV ekranınızda görünen çizgilerin en yaygın nedenlerinden biri hatalı veya aşınmış bir bağlantıdır. Aşırı sıcaklık dalgalanmalarının görüldüğü iklimlerde veya nemin her zaman yüksek olduğu alanlarda korozyon meydana gelebilir. TV’nizdeki tüm bağlantıları kaldırmayı ve ardından yeniden bağlamayı deneyin.

 2. Her şey yeniden bağlandıktan sonra çizgiler hala TV’nizde görünüyorsa TV’nin arkasına dokunmayı deneyin. Dokunduğunuz bir nokta bulursanız ve çizgiler kaybolursa, muhtemelen dahili bir bağlantı sorununuz vardır. Vurma, sorunu geçici olarak çözecektir, ancak muhtemelen geri dönecektir. Bu durumda iki seçeneğiniz var. TV’nizin arkasını çıkarmayı ve dahili bağlantıları yeniden yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak, TV’niz hala garanti kapsamındaysa, bunun büyük olasılıkla garantinizi geçersiz kılacağını ve bu da Samsung’un sorunu çözmenize yardımcı olmayacağı anlamına geldiğini unutmayın. Diğer seçenek, bir düzeltme için Samsung’a ulaşmaktır. Samsung web sitesinde TV bilgilerinizi girerek ilerlemeniz gerekecek, ancak daha sonra mesajlaşma sistemlerine erişebilir, onları arayabilir veya sorunu çözmek için servis talep edebilirsiniz.

 3. Bir resim testi yapın. Yaşadığınız sorun sabitse bir resim testi faydalıdır. Bu test, dahili bileşenlerinizi ve bağlantılarınızı kontrol edebilir ve ne tür bir sorun yaşadığınızı size bildirebilir, böylece bağlantılarınızı deneyip denemeyeceğinizi, ürün yazılımınızı güncellemeyi veya bir servis onarım randevusu almayı bilebilirsiniz.

 4. Samsung TV’nizdeki üretici yazılımını güncelleyin. Donanım yazılımınız güncel değilse, TV resminizdeki çizgiler de dahil olmak üzere her türlü soruna neden olabilir. TV’nizi güncellemeyi deneyin ve ardından resme tekrar bakın.

 5. Samsung Smart TV’nizi sıfırlayın. Yazılımı orijinal sürüme geri döndüren bir sıfırlama ile yaşadığınız sorunu çözme olasılığı çok düşük. Bu adımı denemeye karar verirseniz, bunun indirdiğiniz tüm uygulamaları kaldıracağını ve TV tekrar çalışmaya başladığında tüm hizmetlerinizde tekrar oturum açmanız gerekeceğini unutmayın.

Bu adımlardan hiçbiri sorununuzu çözmezse, TV’nizin hala garanti kapsamında olup olmadığını ve sorunu nerede çözebileceğinizi belirlemek için Samsung ile iletişime geçmeniz gerekir, çünkü sorun büyük olasılıkla değiştirilmesi gereken hatalı bir dahili bileşendir.

SSS

 • Samsung plazma TV’de dikey çizgileri nasıl düzeltirim?

  Samsung plazma TV’de dikey çizgileri düzeltmek için, güç kablosunu yaklaşık 30 saniye çıkarın ve TV’yi sıfırlamak için tekrar takın. Bu sorunu çözmezse, kaynak cihazınıza takılı ses-görüntü bağlantı kablolarını yeniden sabitlemeyi deneyin. Kablolar hem kaynak cihaza hem de plazma TV’ye sabitlendiğinde, resminizi tekrar kontrol edin. Ayrıca, plazma TV girişindeki koaksiyel kabloyu sökün ve herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin; tekrar vidalayın ve resim iyileştirmesini kontrol edin.

 • Samsung TV’nin bulanık ekranını nasıl düzeltirim?

  Samsung TV’nizde bulanık bir ekran yaşıyorsanız, aldığı sinyal yanlış çözünürlükte olabilir. Yeni kabloları değiştirmeyi veya yeni bir set üstü kutu almayı deneyin. Ayrıca yazılım sıfırlaması yapmayı, HDMI kablolarını değiştirmeyi ve yanlış olabilecek TV’nizin yakınlaştırma ayarlarını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.