Skip to content

Samsung’un Gizlilik Panosuna Nasıl Erişilir

29 de Nisan de 2022

Bilinmesi gereken

 • Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > Mahremiyet.
 • Kullan İzin Yöneticisi uygulama izinlerini ayarlamak veya veri erişimini kısıtlamak için.
 • Tüm Android 12 cihazlarında bir Gizlilik Kontrol Paneli bulunur.

Bu makale, One UI 4 ve Android 12’de eklenen Samsung Privacy Dashboard’a nasıl erişileceğini açıklar.

Gizlilik Panosuna Nasıl Erişebilirim?

Samsung’un Gizlilik Kontrol Paneli, Android 12’deki Gizlilik Kontrol Paneli ile neredeyse aynıdır. Gizlilikle ilgili bazı ayarların nasıl kategorize edildiğini, nasıl işlendiğini değiştirir ve size ek kontroller sağlar. Samsung, kontrol panelini yerel ayarlarına dahil etti. Samsung Gizlilik Panosuna nasıl erişeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Hızlı paneli açmak için aşağı kaydırın ve Ayarlar (dişli simgesi).

 2. Musluk Mahremiyet.

 3. Yüklü uygulamalarınızın hangi verilere erişebileceğini ayarlamak istiyorsanız, ardından öğesine dokunun. İzin Yöneticisi.

Samsung Gizlilik Panosu’nda, bilgilerinizin son 24 saat içinde nasıl kullanıldığına dair bir genel bakış göreceksiniz. Konum, kamera, mikrofon ve daha fazlası gibi kategorilere ayrılmıştır. Bu kategorilerden birine dokunmak, en son hangi uygulamaların ilgili verilere eriştiği veya kullandığı da dahil olmak üzere daha ayrıntılı bilgiler sağlayacaktır. İzin Yöneticisi’nde, öğesine de dokunabilirsiniz. Ek izinler Uygulamaların erişebileceği diğer bazı veri kategorileriyle ilgili bilgileri görüntülemek için. Örneğin, Discord, anlık mesajlaşma, araba bilgileri vb. gibi diğer uygulamalardan gelen veriler.

Samsung’umda Gizliliği Nasıl Açarım?

Gizliliğinizi açmak veya etkinleştirmek, Samsung cihazları da dahil olmak üzere Android 12’de kişisel bilgilerin nasıl işlendiğini açıklamanın doğru yolu değildir. Gizliliği açıp kapatmıyorsunuz, bunun yerine zaman içinde dikkatli olmanız gereken bir şey. Android Gizlilik Kontrol Paneli ve Samsung’un Gizlilik Kontrol Paneli, cihazınızdaki uygulamaların hangi bilgilere erişimi olduğunu görmenize olanak tanır ve uygulamaların bu bilgileri nasıl kullandığı hakkında size daha iyi bir fikir verir. Ayrıca cihazınıza indirip yüklediğiniz üçüncü taraf uygulamalarının kişileriniz gibi belirli bilgilere veya içeriklere erişmesini durdurabilirsiniz. Gizlilik Panosu, uygulamaları kontrol altında tutabilmeniz ve gizliliğinizi ve güvenliğinizi daha iyi koruyabilmeniz için izinleri yönetmeyi ve erişimi kontrol etmeyi kolaylaştırır. Gizlilik Panosu ile etkileşime geçerek ve yüklü uygulamalarınızın hangi bilgilere erişebildiğini düzenli olarak izleyerek, gizliliğinizi zaten geliştiriyorsunuz. Böylece, aracı kullanarak gizliliğinizi etkin bir şekilde koruyorsunuz.

Samsung Telefonda Gizlilik Nerede?

Gizlilik Panosuna cihaz ayarlarından erişilebilir ve bu, diğer üreticilerin cihazları da dahil olmak üzere çoğu Android 12 cihazı için de geçerlidir. Gizlilik kavramına gelince, cihaz sahipliğiniz ve kullanımınız boyunca izlemeniz gereken bir şeydir. Galaxy S21, Galaxy S21+, S21 Ultra ve Z Fold3 ve Z Flip3’te mevcut olmalıdır. Samsung ayrıca bu özelliği Galaxy S, Galaxy A ve Note serisi gibi birkaç eski ve uyumlu akıllı telefona da ekleyecek. Daha eski Android cihazlar ve daha eski Samsung akıllı telefonlar, Gizlilik Panosu’nu içeren en son güncellemeyi almayacak olsa da, yine de bir tane yükleyebilirsiniz. Google Play’de Privacy Dashboard uygulaması adlı bir üçüncü taraf uygulaması mevcuttur. Bu uygulama varken Google veya Samsung tarafından korunmazbiçim ve işlev olarak neredeyse aynıdır.

Gizlilik Kontrol Panelinde Ne Tür Bilgileri Kontrol Edebilirim?

Çok çeşitli bilgiler veya veriler, Samsung Privacy Dashboard aracılığıyla izlenebilir ve sınırlandırılabilir. Bazı örnekler arama günlüklerinizi, kişilerinizi, konumunuzu ve hatta mikrofon veya vücut sensörleri gibi cihaz donanımınızı içerir. Gizlilik Panosu’nda, belirtilen bilgilere erişen veya bunları kullanan tüm uygulamalarla birlikte kategorik olarak listelenen her şeyi göreceksiniz. En son hangi uygulamaların özel verilerinize eriştiğini, bunun ne kadar zaman önce gerçekleştiğini ve daha fazlasını göreceksiniz. Ardından, üçüncü taraf uygulamaların artık İzin Yöneticisi aracılığıyla bilgilere erişememesini sağlayarak harekete geçebilirsiniz. Ziyaret edebilirsin Ayarlar > Mahremiyet > İzin Yöneticisi Bir uygulamanın izinlerini yönetmek veya kısıtlamak istiyorsanız. Listedeki bir kategoriye dokunmanız yeterlidir; o belirli verileri hangi uygulamaların kullandığını göreceksiniz. Ardından, ilgili verilere erişimi, kullanımı veya izlenmesini engellemek için listedeki bir uygulamaya dokunabilirsiniz.

Samsung Privacy Dashboard'da İzin Yöneticisi ve Vücut Sensörü ayarları

SSS

 • Samsung verilerinizi topluyor mu?

  Evet. Samsung, telefonunuzun performansını optimize etmek için sizinle ilgili bazı bilgiler toplar. Google, Samsung kullanıcıları da dahil olmak üzere tüm Android kullanıcılarından veri toplar.

 • Samsung telefonumda ses gizliliği modu nedir?

  Ses Gizliliği, dinleyicilerin konuşmalarınızı dinlemesini zorlaştıran gelişmiş bir güvenlik özelliğidir. Ses Gizliliği, gelen aramaların sesini otomatik olarak azaltır.

 • Samsung için en iyi gizlilik uygulaması nedir?

  Samsung Secure Folder, özel uygulamalarınızı ve belgelerinizi korur. Android için en iyi güvenlik uygulamalarının tümü Samsung cihazlarda çalışır.