Skip to content

Samsung’un Tizen Akıllı TV İşletim Sistemi

17 de Mayıs de 2021

Samsung’un Smart TV platformu en kapsamlı platformlardan biri olarak kabul ediliyor ve 2015’ten beri Smart TV özellikleri Tizen işletim sistemi platformunda oluşturuldu. İşte Tizen işletim sisteminin Samsung akıllı TV’lere nasıl uygulandığı.

Smart Hub

Samsung
Samsung akıllı TV’lerin temel özelliği, Smart Hub ekran arayüzüdür. Özellik erişimi ve uygulama yönetimi için kullanılır. Tizen donanımlı TV’lerde, akıllı hub, ekranın alt kısmı boyunca uzanan yatay bir gezinme çubuğundan oluşur. Soldan sağa doğru gezinme simgeleri şunları içerir (bu sayfanın üst kısmındaki fotoğrafla birlikte izleyin):

  • Dişli Simgesi – Bu simgeyi seçtiğinizde, hızlı ayarlar menüsü ana çubuğun hemen üzerinde gösterilir. Gördüğünüz herhangi bir ayara gidebilir, seçebilir ve resim ayarlamaları yapabilirsiniz. Geri dönüp dişli simgesini seçerseniz, sizi ekranın çoğunu kapsayan daha kapsamlı bir ayarlar menüsüne götürür.
  • Oklu Kutu – Bu simgeyi vurguladığınızda, ana gezinme çubuğunun üzerinde bir giriş seçim menüsü görüntülenir. Oradan, girişlerden herhangi birini seçebilirsiniz. Seçim, TV ile aynı ev ağına bağlı olması koşuluyla bir PC bile içerir. Bu, PC’de depolamış olabileceğiniz uyumlu ses, video veya hareketsiz görüntülere erişmenize olanak tanır. Geri dönüp dişli simgesine tıklarsanız, TV ekranının sol üst köşesinde daha geleneksel bir giriş seçim menüsü görüntülenir ve isterseniz seçiminizi orada yapabilirsiniz.
  • Büyüteç – Bu Arama Menüsüdür. Seçildiğinde, “TV programlarını, filmleri, TV kanallarını veya uygulamaları arayın” açıklamasını göreceksiniz. Seçildiğinde, sanal klavye içeren tam ekran arama ekranına yönlendirileceksiniz. TV’nin uzaktan kumandasını kullanarak klavyede ilerleyerek arama terimlerini yazabilir (TV kumandasının herhangi bir sayı veya harf düğmesi yoktur) veya standart bir Windows USB klavyesi takıp kaydırabilir veya girişlerinizi yazabilirsiniz.
  • Dört Küçük Kutulu Kare – Bu simgeyi TV’nizde görürseniz, tıkladığınızda doğrudan tam uygulamalar menüsüne gidersiniz. Bu simge, Tizen donanımlı tüm TV’lerde bulunmaz.
  • TV Plus –Bu özelliğin sponsoru Fandango Now’dır. Bunu seçtiğinizde, Fandango çevrimiçi hizmetinden kiralayabileceğiniz veya satın alabileceğiniz bir film ve TV şovu örneği göreceksiniz. Ardından, görüntülemek için gereken kiralama veya satın alma talimatlarını takip edersiniz.
  • Uygulama Yönetimi ve Gezinme – Önceki simgelerin sağındaki çubuğun geri kalanı, önceden yüklenmiş uygulamaların yanı sıra eklediklerinizi de içerir. Her bir uygulamayı vurguladığınızda, her uygulama için vurgulanan içerik veya işlevlerin bir görüntüsünü göreceksiniz. Ayrıca, yatay gezinme menüsünde ilerlerken, “Uygulamalar“. Bunu seçerseniz, indirdiğiniz tüm uygulamaları ve indirilebilecek diğerlerini listeleyen ana uygulamalar menüsüne (tıpkı önceki” dört kutu “simgesi gibi) yönlendirilirsiniz. Bir uygulama görmüyorsanız isterseniz, uygulamalar menüsü sayfasının üst köşesindeki arama simgesini tıklayıp kullanılabilir olup olmadığına da bakabilirsiniz. Uygulamalar menüsü ayrıca, görüntülenmesini istediğiniz uygulamaları her zaman “sabitler” veya “sabitler” gezinti çubuğu (tıpkı uygulamaları bir PC başlat menüsüne sabitlerken yapabileceğiniz gibi).
    • Gezinme çubuğunda ayrıca “Web Tarayıcısı” etiketli bir seçim bulunur. Bunu seçerek, bir PC veya akıllı telefonla benzer arama yetenekleri sağlayan tam bir internet web tarayıcısına yönlendirilirsiniz (bir Windows klavyesi takarsanız daha kolay).
    • Gezinme çubuğunu daha fazla araştırdıkça, giriş seçimi menüsünde bazı yinelemeler olduğunu fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, hem girişi hem de uygulama seçimini bir araya getirmek işleri gerçekten çok kolay hale getirir.

Samsung’un Tizen Donanımlı TV’leri için Ek Destek

Tizen işletim sistemi, Wi-Fi Direct ve Bluetooth için senkronizasyon sağlar. Samsung, SmartView uygulaması aracılığıyla Wi-Fi Direct veya Bluetooth kullanarak uyumlu akıllı telefonlardan ve tabletlerden ses ve video içeriğinin paylaşılmasına izin verir. Menüde gezinme ve web’de gezinme dahil TV’yi kontrol etmek için akıllı telefonunuzu da kullanabilirsiniz. Kullanımda olan uyumlu bir cihazınız varsa (Samsung, Android’de çalışan kendi markalı Akıllı Telefonlarını ve Tabletlerini belirtir), TV, doğrudan akış veya paylaşım için cihazı otomatik olarak arayacak ve kilitleyecektir. Ayrıca, doğrudan bir “bağlantı” paylaşan TV ve mobil cihaz ile izleyiciler, ev ağlarının kapsama alanı içinde herhangi bir yerde mobil cihazlarında canlı TV içeriğini izleyebilir. Ek bir bonus olarak, TV’nin açık kalması gerekmez. Geleneksel uzaktan kumanda işaretle ve tıkla işlevlerini kullanarak Tizen tabanlı akıllı merkezde gezinmeye ek olarak, belirli Samsung TV’ler ayrıca sesle donatılmış uzaktan kumandalar aracılığıyla sesli etkileşimi de destekler. Bazı uzaktan kumandalar Bixby kullanır. Ancak, Bixby ses kontrolü tescillidir ve Alexa veya Google Assistant gibi diğer sesli asistan platformlarıyla uyumlu değildir. Belirli Samsung TV’ler, Smart Things Uygulaması aracılığıyla uyumlu akıllı telefonlar ve tabletler kullanarak diğer akıllı ev cihazlarını kontrol etme yeteneği de sağlar.

Alt çizgi

Tizen, Samsung’un Smart Hub ekran menü sisteminin görünümünü ve gezinmesini iyileştirmesini sağladı. Arayüzü görüntülendiği gibi kullanabilir veya daha kapsamlı işlem veya ayar seçenekleri için daha geleneksel bir menü düzenine erişmek için uzaktan kumandayı kullanabilirsiniz. Samsung, Tizen sistemini ilk olarak 2015 yılında TV’lerine dahil etti. Aygıt yazılımı güncellemeleri ek özellikler içerir, bu nedenle 2015, 2016, 2017 ve 2018 modellerinde görebileceğiniz akıllı hub ekranının görünümünde ve işlevinde bazı farklılıklar olabilir. ileriye dönük ek varyasyonlar mümkündür.