Skip to content

Sanal Emlak Patlıyor, Ama Bir Heves Olabilir

1 de Mart de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Kullanıcılar ve yatırımcılar metaverse fikrinden para kazanmaya çalıştıkça sanal emlak piyasası patlama yaşıyor.
  • Fiziksel olarak var olmayan bir arazi parçası yakın zamanda 2,4 milyon dolar değerinde kripto para birimine satıldı.
  • Bir uzman, sanal gayrimenkulün bir heves olup olmayacağını yalnızca zamanın göstereceği konusunda uyarıyor.

Sanal emlak, bacaklarınızı esnetmenize izin vermez ama sizi zengin edebilir. Bir şirket yakın zamanda fiziksel olarak var olmayan bir arsayı 2,4 milyon dolar değerinde kripto para karşılığında satın aldı. Gayrimenkul alımı, kullanıcıların avatar olarak dolaşabileceği, binaları ziyaret edebileceği ve insanlarla tanışabileceği bir çevrimiçi ortam olan Decentraland’da gerçekleşti. Bir emlak avukatı ve danışmanı olan Edward Mermelstein, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”Sanal emlaktan para kazanmanın sanal bir araba veya sanal kıyafetlerden farkı yok” dedi. “Sanal dünyaların ve içindeki içeriklerin yaratıcıları, daha önce var olmayan şeylerden para kazanıyor.”

Sanal Tekel mi?

Sanal emlak, sanal bir çevrimiçi ortam olan metaverse’ye artan ilginin bir parçasıdır. Facebook kısa süre önce bu yeni çevrimiçi alan için sanal gerçeklik ürünleri geliştirmeye odaklandığını yansıtmak için adını Meta olarak değiştirdi. Şu anda popüler olan alanlardan biri, Decentraland gibi blockchain kullanan bir tür metaverse. Decentraland’daki arazi ve diğer varlıklar, blok zincir teknolojisini kullanan bir yatırım olan misli olmayan tokenlerle (NFT’ler) satılır. Cryptocurrency spekülatörleri, blockchain ortamlarında sanal arazi kapıyorlar. Decentraland’da tercih edilen para birimi MANA adlı bir kripto para birimidir. Tokens.com’un Metaverse Group adlı bir yan kuruluşu, o sırada yaklaşık 2.428.740 $ olan 618.000 MANA’ya bir gayrimenkul parçası satın aldı. Gayrimenkul alımı, Decentraland içindeki Fashion Street bölgesinin kalbinde gerçekleşti. Metaverse Group, gayrimenkulün patlayan dijital moda endüstrisinde defileler ve ticaret için geliştirileceğini söyledi. Şirket ayrıca, yeni kitlelerle bağlantı kurmak ve e-Ticaret tekliflerini metaverse içinde genişletmek isteyen mevcut birkaç moda markasıyla ortaklık kurmayı planladığını da söyledi. Decentraland Foundation’ın içerik başkanı Sam Hamilton bir haber bülteninde “Moda, metaverse’de büyüme için bir sonraki büyük alandır” dedi. “Dolayısıyla, Metaverse Group’un Decentraland’ın moda bölgesinin kalbindeki bu arazi satın alımıyla böylesine kararlı bir taahhütte bulunması tam zamanında ve çok heyecan verici.”

Sanal Bir Yolda Gezin

Bazı gözlemciler, sanal arazi gaspı için geleceğin parlak göründüğünü söylüyor. Decentraland, Metaverse Group tarafından yakın zamanda satın alınmasının, platformdaki en pahalı sanal gayrimenkul arsası alımı olduğunu söyledi. Mermelstein, “Kısa vadede, Metaverse kesinlikle perakende satışını artıracak” dedi. “COVID varyantlarının devam eden tekrarı göz önüne alındığında, büyük grupların buluşabileceği etkinlik alanları da yakın gelecekte bu alana hakim olacak.” Sanal emlaktan para kazanmak, sanal bir arabadan veya sanal kıyafetlerden farklı değildir. Bir gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi olan RREAF Holdings’ten Jeff Holzmann, Lifewire’a bir e-posta röportajında, ancak sanal gayrimenkul satın almanın gerçek bir ev satın almaktan çok farklı olduğunu söyledi. “Tarihsel olarak, emlak barınak ihtiyacından doğdu ve yaratık konforu, konumu ve diğer ‘değerler’ bir eklentiydi” dedi. “Sanal emlak ile formül yeniden tasarlandı. Hayatlarımız daha dijital, etkileşimlerimiz daha çevrimiçi ve verilerimiz daha bulut tabanlı hale geldikçe, insanların geleceklerini dijital aleme “yatırım” yapmak istemeleri çok doğal. ” Sanal arazi alacaksanız dikkatli seçin diyor uzmanlar. Emlak dünyasında her şeyin konumla ilgili olduğuna dair eski bir söz vardır. Holzmann, “Herkesin takılmak, yanından geçmek ve yanında yaşamak istediği bir kavşakta gayrimenkul sahibi olmayı düşünün,” dedi ve ardından sanal gayrimenkulün bir heves olup olmadığını yalnızca zamanın söyleyeceği konusunda uyardı.

çatıda duran kişi ikili koddan yapılmış bitcoin işaretine bakıyor

“Bugünün statü sembolü yarın değersiz olabilir” diye ekledi. “Herhangi bir ekonomik teorinin sonunda, her zaman faturayı ödemesi gereken biri vardır.” Bununla birlikte, Mark Zuckerberg’in metaverse konseptine inanıyorsanız, o zaman sanal sokak alanı satın almanın bir hit olabileceğini söyledi. “Çoğumuz, yüz yüze toplantılar yerine Zoom toplantıları ve bir bara gitmek yerine yorum ve gönderileri kullanarak sosyal ağlar gibi daha fazla faaliyetimizi dijital tabanlı platformlara kaydırdıkça, o zaman ‘konum’ da aynı derecede önemli.” Holzmann ekledi. “Bazı önemli gayrimenkullere sahip olmak, kiralamak ve hatta bunlara erişimi güvence altına almak, içeride veya dışarıda olmak arasındaki fark olabilir.”