Skip to content

Sanal Gerçek Hastalığından Nasıl Kaçınılır?

25 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Baş dönmesini önlemek için VR’yi oturur pozisyonda kullanmayı deneyin.
  • Google Tiltbrush gibi basit bir ayakta oyunla kullanarak ayakta durmaya başlayın.
  • VR uygulamanızda veya oyununuzda konfor modu seçeneklerini arar.

Bu makale, sanal gerçeklik hastalığından nasıl kaçınılacağını açıklamaktadır. Talimatlar, herhangi bir VR gözlüğü modeli için geçerlidir. Bir VR ortamı, normal bir oyun ortamından farklıdır. Bu nedenle, bazı kullanıcılar sanal bir dünyayı keşfederken birkaç dakika sonra mide bulantısı yaşarken, diğerleri herhangi bir hastalığa yakalanmayacaktır.

Oturarak Sanal Gerçeklik Deneyimleriyle Başlayın

“Yürümeden önce emeklemelisin” diye eski bir söz vardır. Bu bilgelik genellikle sanal gerçeklik deneyimleri için doğrudur, ancak bunu “Ayakta kalmadan önce oturmanız gerekir” olarak düşünün. Tamamen sürükleyici bir sanal gerçeklik dünyasına ilk adım attığınızda, beyniniz girdilerle boğulabilir. Bu yeni VR dünyası etrafınızda dolaşırken kendinizi dengelemenin karmaşıklığı ve deneyim duyularınızı aşırı yükleyebilir ve mide bulantısı, baş dönmesi ve genel yönelim bozukluğuna neden olabilir. VR’nin denge duygunuz üzerindeki etkileri. VR ile zaten mide bulantısı yaşadıysanız, VR uçuş simülatörlerinden ve sürüş oyunlarından uzak durun. Oturmuş deneyimler olsalar bile, özellikle bir şeyleri simüle ediyorlarsa, yine de çok yoğun olabilirler. Varil döndürme manevraları gibi… Bu hareketler, midesi demir olan insanları bile hasta edebilir.

Basit Bir Duruş Oyununa Geçin

Ayakta durma deneyimini denemeye hazır olduğunuzu düşündüğünüzde, Google’ın Tiltbrush’ı veya nispeten statik bir ortam üzerinde tam kontrol sahibi olduğunuz benzer bir sanat programı gibi basit bir şeyle başlayın. Bu, resminize odaklanırken oda ölçeğinde bir ortamda gezinme ve keşfetme deneyimi sağlar. Bu yaklaşım, beyninize bu cesur yeni dünyaya alışması ve hareket kaynaklı VR hastalığını durdurması için zaman verir.

Konfor Modu Seçeneklerini Arayın

VR uygulaması ve oyun geliştiricileri, bazı kişilerin VR ile ilgili yan etkilere karşı hassas olduğunun farkındadır, bu yüzden çoğu, tekliflerine “konfor ayarları” ekler. Bu ayarlar, kullanıcının görüş alanı ve bakış açısı gibi şeyleri değiştirir veya kullanıcıyla birlikte hareket eden statik kullanıcı arabirimi öğeleri ekler. Bu görsel çapalar, kullanıcıya odaklanacak bir şey vererek hareket hastalığını azaltmaya yardımcı olur. İyi uygulanmış bir konfor ayarı seçeneğine harika bir örnek, Google Earth VR’de bulunan Konfor Modu’dur. Bu ayar, kullanıcının görüş alanını, ancak yalnızca bir yerden diğerine seyahat ederken daraltır. Simüle edilmiş fiziksel hareket sırasında odak daraltılması, genel deneyimden uzaklaşmadan deneyimin bu bölümünü daha tolere edilebilir hale getirir. Seyahat bölümü tamamlandığında, görüş alanı genişler ve geri yüklenir, böylece kullanıcı, Google Earth’ün bu kadar muhteşem bir şekilde sağladığı ölçek hissini kaçırmaz.

Bilgisayarınızın VR ile Başa Çıkabileceğinden Emin Olun

Bir VR başlığı satın alıp mevcut PC’nizle kullanmak cazip gelse de, bu bilgisayar gözlüğün üreticisi tarafından belirlenen minimum VR sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa, sistem performansı sorunları deneyimi mahvedebilir veya VR hastalığına neden olabilir. Oculus, HTC ve diğerleri, bilgisayarların rahat ve tutarlı bir deneyim oluşturmak için gereken uygun kare hızına ulaşmak için yeterli güce sahip olmasını sağlamaya yardımcı olmak için minimum sistem spesifikasyonları belirlediler. Beyniniz, vücudunuzun yaptığı hareketle gözlerinizin gördükleri arasında herhangi bir gecikme fark ederse, standart altı donanım tarafından üretilen herhangi bir gecikme, daldırma yanılsamasını kırar ve muhtemelen hastalık duygularına neden olur. VR hastalığına yatkınsanız, hastalıksız bir VR deneyimi için kendinize mümkün olan en iyi şansı vermek için minimum VR özelliklerinin ötesine geçmeyi düşünün. Konu VR olduğunda ek hız ve güç asla kötü bir şey değildir.

VR Pozlama Sürenizi Yavaşça Artırın

Tüm teknik sorunları çözdüyseniz ve diğer ipuçlarını denediyseniz ve hala VR hastalığı sorunları yaşıyorsanız, daha fazla zamana ve VR’ye maruz kalmaya ihtiyacınız olabilir. Sabırlı olun ve rahatsızlığı aşmaya çalışmayın. Vücudunuzun alışmak için zamana ihtiyacı var. Sık sık ara verin ve size uygun olmayan VR deneyimlerinden ve oyunlardan kaçının. Daha fazla deneyim kazandıktan sonra tekrar deneyin. VR, korktuğunuz bir şey değil, dört gözle beklediğiniz keyifli bir deneyim olmalıdır. Bu ipuçlarını deneyin, maruz kalın ve umarım VR hastalığınız uzak bir anı haline gelir. VR’yi deneyen herkes hastalanmaz veya mide bulandırmaz. Hiç sorunun olmayabilir. Beyninizin ve vücudunuzun sanal gerçekliğe nasıl tepki verdiği çok kişiseldir ve deneyene kadar bilemezsiniz.