Skip to content

Sanal Gerçeklik Odası Oluşturmaya Yönelik İpuçları

10 de Mayıs de 2021

Sonunda nakit parayı biriktirdiniz ve Sanal Gerçeklik özellikli bir bilgisayar ve bir VR Başa Monte Ekran satın aldınız. Şu anda sahip olduğunuz büyük soru: “Bu şeyi nereye koyacağım?” Sanal gerçekliğin sunduğu en fazla deneyimi yaşamak için, serbestçe hareket etmek için yeterli alana sahip olduğunuz oda ölçeğinde bir oyun alanına ihtiyacınız olacak, bu da daldırma hissini artırmaya yardımcı olacak. “Oda ölçeğinde VR”, temel olarak, kullandığınız VR uygulamasının veya oyunun mevcut oyun alanının boyutuna göre yapılandırıldığı ve bu alandan yararlanarak size hareket edebileceğiniz kapsamlı bir ortam sağlaması anlamına gelir. sadece tek bir yerde oturmak veya ayakta durmak. Gerçekten sanal gerçeklikle ilgileniyorsanız ve alanınız varsa, kalıcı bir oyun alanı, yani özel bir “VR Odası” kurmayı düşünebilirsiniz.

Fotoğraf: Worny / Getty Images

Sanal Gerçeklik İçin Gerçekten Ne Kadar Alana İhtiyacım Var?

VR için ihtiyacınız olan alan miktarı, oyun alanınızda ne tür bir VR deneyimi elde etmeye çalıştığınıza bağlıdır. Yalnızca oturarak bir deneyim planlıyorsanız, masa sandalyenizin alanı dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur. Sürekli bir VR deneyimine adım atmayı seçerseniz, en az 1 metreye 1 metre alana (3 fit’e 3 fit) ihtiyacınız olacak. İdeal olarak, eğer sahipseniz bundan biraz daha fazla alan istersiniz. En yüksek seviyede daldırma için (oda ölçeği), güvenli bir şekilde dolaşmak için yeterince büyük bir oda isteyeceksiniz. VIVE VR sistemi ile oda ölçeğinde HTC’nin önerdiği minimum oyun alanı 1.5m’ye 2m’dir. Yine, bu minimum alandır. Önerilen maksimum alan 3m’ye 3m’dir. Alanınız varsa, gidin, yoksa odanızın rahatça izin vereceği kadar büyük gidin.

VR için Yüksek Tavanlara İhtiyacım Var mı?

HTC’nin VIVE izleme istasyonları için yükseklik gereksinimleri tam olarak değiştirilemez. “Baz istasyonlarını çapraz olarak ve kafa yüksekliğinin üzerinde, ideal olarak 2 metreden (6 fit 6 inç) fazla monte edin” şeklinde belirtilir. Şu anda, Oculus Rift VR sistemi, HTC VIVE tarafından sunulan kadar büyük bir oda tipi deneyime izin vermiyor. Baz istasyonlarının yüksekliği ile ilgili olarak herhangi bir montaj gereksinimine sahip görünmüyorlar. Bilgisayarınızın monitörüyle kabaca aynı yükseklikte olacaklarını umuyorlar gibi görünüyorlar ve doğrudan monitörün her iki yanında bir tane bulunacağını varsayıyorlar (bazı kullanıcılar daha yükseğe monte edilmelerini tavsiye etseler de). İzleme istasyonlarınızı / sensörlerinizi kalıcı olarak monte etmek istemiyorsanız veya kalıcı olarak yerleştirmeden önce çeşitli yükseklikleri / konumları test etmek istiyorsanız, birkaç kamera tripodu veya ışık sehpası satın alın ve çeşitli yüksekliklerle deney yapın, ardından istasyonları monte edin / en iyi yüksekliği ve konumu aradıktan sonra sensörler.

VR Odası Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

Alanınızın güvenli olduğundan ve engellerin ve izlemeyi etkileyebilecek diğer şeylerin bulunmadığından emin olun. VR dünyasına daldığınızda, gerçek dünyadaki çevrenize kör olursunuz. Hem HTC hem de Oculus, oyun alanınızın sınırlarına yaklaştığınızda sizi uyarmak için bir sistem sunar, ancak alanı zaten yolunuza çıkabilecek herhangi bir takılma tehlikesi veya diğer engellerden temizlediğinizi varsayarlar. Oyun alanınızda yolunuza çıkabilecek ve yaralanmaya neden olabilecek herhangi bir şey olmadığından emin olun. Alçak tavan vantilatörleri, insanlar VR’de kollarını savururken gerçek bir sorun olabilir. Bunları çıkarmayı ve cam olmayan bir aydınlatma armatürü ile değiştirmeyi düşünün. Bir hayranınız olması gerekiyorsa, oyun alanı sınırlarının dışındaki odanın köşesinde, stantta düşük profilli bir tane düşünün. İyi yerleştirilmiş bir hayran, ne tür bir oyun oynadığınıza bağlı olarak, gerçekte daldırmaya katkıda bulunabilir. Oyun alanınızın sanal sınırlarını oluştururken, bunları alanın en kenarına koymayın, sınırlarınızı biraz daha küçük ayarlayın, böylece bir güvenlik tamponuna sahip olursunuz.

VR Odanız için Ağ Gereksinimleri

VR için hangi odayı kullanırsanız kullanın, ona çalışan sağlam bir ağ bağlantınız olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. İdeal olarak, VR’de çok oyunculu oyunlar için kablolu bir Ethernet bağlantısı muhtemelen en iyi seçenek olacaktır. Kullanılabilir Ethernet kablo bağlantınız yoksa, ağ sinyallerini taşımak için evinizin elektrik kablolarını kullanan bir Powerline ağ çözümü kullanmayı düşünün. En azından, güçlü bir Wi-Fi sinyaline sahip olduğunuzdan emin olun.

VR İzleme Girişimine Neden Olabilecek Öğelerden Kurtulun (veya Kapatın)

Aynalar ve pencereler, VR HMD’nizin ve / veya kontrol cihazlarınızın hareket takibini engelleme potansiyeline sahiptir. Bu öğeler hareketli değilse, hareket izleme cihazlarının ürettiği ışığı yansıtmamaları için üzerlerini kumaş veya başka bir şeyle örtmeyi düşünün. Bir aynanın veya başka bir yansıtıcı yüzeyin takibinizi olumsuz etkileyip etkilemediğini belirlemek bir deneme yanılma sürecidir. Çok sayıda izleme sorunu fark ederseniz, soruna neden olabilecek yansıtıcı bir şey olup olmadığına bakın.

Bu Sinirli Başa Monte Ekran (HMD) Kablolarını Yönetmek

VR odanızı doğru bir şekilde kablolamanın ikinci en önemli yönü, bilgisayarınızı VR HMD’nize bağlayan kabloların olabildiğince göze batmamasını sağlamaktır. Hiçbir şey VR daldırmayı bir HMD kablosuna takmaktan daha hızlı kıramaz. Bu nedenle, bazı insanlar ayrıntılı tavana monte kablo yönetim sistemleri oluştururken, diğerleri bilgisayarı bir dolaba veya tamamen başka bir odaya taşır. Ne düzeyde bir kablo yönetimi elde etmek istediğiniz tamamen size kalmış, güvenli olduğundan emin olmanız yeterli. Kablosuz kablo değiştirme seçenekleri halihazırda satılmaktadır ve yakın gelecekte kabloda takılma sorunundan tamamen kurtulabilir.

VR Odamda Ne Tür Zeminler Kullanmalıyım?

Bir VR odası planlarken, döşeme birkaç nedenden dolayı son derece önemlidir. İlk sebep: güvenlik. Sanal gerçeklikte, egzersiz yapmak için pek çok fırsat vardır. Bazı oyunlar sürünmeyi, zıplamayı, yerinde koşmayı, ateş etmeyi ve diğer her türlü manevrayı gerektirir. Bu eylemleri gerçekleştirmek için rahat bir yüzeye sahip olmak isteyeceksiniz. Altında kalın bir ped bulunan halı harika bir başlangıç ​​olur. İç içe geçmiş köpük karolar daha da iyi olabilir. Döşemenin önemli olmasının ikinci nedeni, “VR uyarı izi” olarak bilinen ek bir güvenlik özelliği eklemenize izin vermesidir. İdeal olarak, beyzbol stadyumlarında bir dış saha oyuncusuna duvara çarpacağını söylemek için kullanılanlar gibi bir uyarı izi oluşturmak da VR için yararlı olacaktır (temelde aynı sebepten dolayı). Oyun alanında köpük dolgulu fayans kullanmak, ancak bu fayansları odanın sonuna kadar götürmemek, VR’deki kişiye ince bir dokunsal ipucu sağlar ve zemin dokularındaki değişiklikle onları bilgilendirir. güvenli alanlarının kenarında olduklarını. Bu ince işaret, daldırmayı bozmamaya yardımcı olur, ancak kullanıcıya geri dönmesi ve ters yöne gitmesi veya en azından dikkatli bir şekilde ilerlemesi gerektiği konusunda bir uyarı verir.

Fazladan boşluk? VR Seyirci Alanı Yapın

VR elbette çok kişisel ve yalnız bir deneyimdir, ancak bu aynı zamanda sosyal bir deneyim olamayacağı anlamına gelmez. Aslında, bir kişinin kulaklığı kullanarak oynayabileceği ve diğer kişilerin hareketi ikinci bir monitörde izlerken bir kontrolör veya fare kullanarak onlara yardımcı olabileceği birçok çok oyunculu VR oyunu vardır. Bu, tüm deneyimi etkili bir şekilde bir parti oyununa dönüştürür. Bir oyun bir co-op modu sunmasa bile çoğu oyun, VR başlığının çıkışını ikinci bir monitöre yansıtır, böylece izleyiciler, VR’deki kişinin ne gördüğünü görebilir. VR odanızda fazladan alan varsa ve kullanışlılığını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, insanların büyük ekran TV’de veya monitörde izleyebileceği ve tüm deneyimi daha sosyal bir hale getirebileceği bir VR seyirci alanı oluşturmayı düşünün. Bir VR seyirci alanı oluşturmak için, oyun alanınız ile seyirci alanınız arasında bir tür güvenli fiziksel bariyer oluşturmanız gerekir. Büyük bir yatay odanız varsa. Bir kanepe alın ve odanın uzak ucuna taşıyın, duvara doğru çevirin ve ardından duvara bir monitör veya TV yerleştirin. Bu şekilde VR kullanıcısı TV’ye koşmaz (çünkü koltuk tarafından engellenirler). Bu aynı zamanda izleyicilere VR aksiyonunu izlemek ve / veya ortak oyuna katılmak için güvenli bir yer sağlar.

VR Prop Depolama, Oyun Kumandası Şarjı ve Diğer Nitelikler

VR için ayrı bir odanız olacaksa, ona bazı yaratık konforları ve rahatlık özellikleri de verebilirsiniz. Bazı VR oyunları, sanal keskin nişancı tüfekleri için tabanca stokları, golf sopası milleri, tahrik tekerlekleri vb. Gibi gerçek dünya malzemelerinden yararlanabilir. Bunları güzel görünecekleri ancak kolayca çıkarılabilecekleri bir şekilde bir duvarda sergilemek isteyebilirsiniz. gerektiğinde kullanın. Denetleyicilerinizi, kulaklıklarınızı vb. Tutmak için bir şeyler takmayı ve entegre şarj özelliğine sahip bir denetleyici standı eklemeyi veya inşa etmeyi de düşünebilirsiniz. Sonuç olarak: VR odanızı hem VR hem de izleyenler için işlevsel ve güvenli hale getirin.