Skip to content

Sayfa Düzeninde ‘Destenin’ Tanımı ve Konumu

6 de Mayıs de 2021

Deste, bir makalenin başlığına eşlik eden kısa bir makale özeti için bir gazete terimidir. Deste aynı zamanda “deste kopyası”, “banka” veya “dek” olarak da bilinir.

Geleneksel Desteler

Genellikle haber bültenlerinde ve dergilerde görülen deste, başlık ile makalenin gövdesi arasında bulunan bir veya daha fazla metin satırıdır. Sunum, eşlik eden metnin başlığını ve konusunu detaylandırır veya genişletir. Desteler, kontrast sağlamak için başlık ve gövde metni arasında bir yerde boyutlandırılan bir yazı tipinde ayarlanır. Deste yazmak başlı başına bir beceridir. Amaç, okuyucuyu çok fazla bilgi vermeden makalenin tamamını okumaya teşvik etmek için yeterli bilgi sağlamaktır. Başlık hakkında bir detaylandırmadır ve başlıkla aynı amaca hizmet eder – okuyucuyu makaleyi okumaya ikna etmek. Baskı tasarımının önemli bir yönü, okuyucuların nerede olduklarını ve nereye gittiklerini bilmelerini sağlayan görsel işaretler veya görsel ipuçları sağlamaktır. Yönlendirme, metin ve resimleri okunabilir, takibi kolay bloklara veya bilgi panellerine böler. Bir deste, bir okuyucunun her şeyi okumaya başlamadan önce bir makaleyi değerlendirmesine yardımcı olan bir görsel işaret tabelası biçimidir.

Güverte Çevrimiçi

Desteler yalnızca basılı yayın dünyasına gönderilmez. Çevrimiçi olarak, okuyuculara makalenin tamamını okumak için tıklamasalar bile içeriğin bir özetini vermek için sıklıkla – başlığın altında – görünürler. Web’de, bir deste makaleyi hala özetler, ancak aynı zamanda SEO’yu da içerebilir ve makalenin bir inceleme, soru-cevap, analiz veya diğer makale türleri olup olmadığını gösterebilir. Özlüdür, aktif dili ve renkli fiilleri kullanır ve kritik ayrıntıları açığa çıkarmadan metni ön plana çıkarır.